Kritikler

LESHAK ”Chertovorot”

Stygian Crypt Productions – 2010 – Rusya

Leshak ismini duyalı çok olmamıştı ki albümünü dinleme fırsatı buldum geçenlerde. Bu onların 2008 deki Elovaya Kora adlı demolarından sonraki ilk full albümleri. Çok genç biR grup Leshak ve Rusya’da yükselen bir tarz olan thrash etkileşimli Slavik pagan-folk metal yapıyorlar, bence çok da iyi ediyorlar.

Tarzlarını biraz açmak istiyorum. Bizim bildiğimiz pagan-folk metalin üstüne çok derin olmayan thrash metali koyun alın size Leshak. Müzikal olarak altyapıları daha çok thrash gibi duruyor. Flüt gibi folklorik enstrümanlar da var tabi ki, şarkı sözleri, duruşları ve flüt gibi enstrümanlar da folk metal yönlerine destek oluyor. Gitarlar, baslar, davul her şey bi folk grubuna göre yerli yerinde ve düzgün. Vokal konusunda nedense kendimce bir sıkıntı oldu. Bana çok boğuk geldi zira brutal vokal yapıyor vokalimiz. Kişisel tercihlerimden dolayı çok brutal vokal sevmiyor oluşumdan olabilir bu, folk metalde clean daha çok seviyorum nedense. Brutal vokalin yanı sıra By the Paths of Leshak ve birkaç şarkıda daha folklorik sayabileceğimiz oraların türkülerindeki seslere benzer vokallerin de ayrı bir güzellik kattığını söyleyebilirim.

Albüm intro ve outro hariç 6 şarkıdan oluşuyor. Intro ve outro güneşin doğuşunu ve batışını simgeliyor, sanki albüm güneşin doğuşuyla başlayıp bitişiyle de sonlanıyor gibi bir his veriyor, bunu sevdim. By the Paths of Leshak grubun mottosu olabilecek bir şarkı, albümün en iyi şarkısı bence. Dark Forest are from the Land up to Sky adlı şarkı ise insanı alıp götüren cinsten, içine çekiyor insanı direk. Albüme adını veren Chertovorot adlı şarkı da albümün temposunu yüksek tutan şarkılardan.

Albümün kapağını da ayrı bir beğendiğimi eklemem gerekir. Goblinler, arkada dans eden yanmış paganlar, yanan haçlar.. 🙂 tam bir folk kısacası. Pagan köklerine bağlı gençlerle karşı karşıyayız.

Folk metal severlere rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir albüm. Yarım saat civarında sürmesi sizde ön yargı oluşturmasın, zira şarkıların bir çoğu birkaç gün boyunca dilinize takılacak türden. O zaman; yaşasın folk metal!

8.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu