Kritikler

DISGORGE ”Parallels of Infinite Torture”

Crash Music – 2005 – ABD

Çoğu kişinin bildiği gibi grup Brutal Death Metal yapmakta. Davul gayet teknik bir şekilde çalmakta. Davulcu çift kroslar, teknik ataklar, blastlar vb şekilde çok sağlam şekilde çalıyor.

Gitarlar gayet teknik, hafiften ağır tempo bir yapıya sahip. Gitar tonları çok güzel olmuş. Davul ve gitarın senkronizasyonu çok süper. Neredeyse tam paralel metronomlarda gidiyorlar.

Vokalist Levi Fuselier çok sağlam bir vokale sahip. Vokalist, Levi Fuselier’in vokalinin stili “Amputated Genitals” vokali “Sebastian Guarin” kişisinin Sick Guttural Vokal stili ve “Disgorge (USA)” eski albümü “Consume the Forsaken” vokali A.J. Magana’nın Deep Guttural Vokal ya da Low Guttural Vokal stilinin harmanlanmasından/birleştirilmesinden oluşan bir stile sahip. Vokalist derin,güçlü,iğrenç,kusmuk şeklinde bir guttural vokale sahip. Vokalin sesi “Amputated Genitals” vokali gibi kusmuk şeklinde fakat bu kusmuklar daha kalın bir sese sahip. Vokalist, genel anlamıyla “Amputated Genitals” vokaline benzer, benim Sick Guttural Vokal dediğim işi yapıyor denilebilir. Bu yüzden de vokalist için “Amputated Genitals” vokaline dediğimin aynısını söyleyerek, dünyada az rastlanacak extreme bir vokale sahip diyorum. Levi Fuselier gibi extreme sick guttural vokaller dünyaya zor gelir diyorum. Vokalist, extreme ve eşine az rastlanır bir vokale sahip. Vokalistin genelde tane tane okuyor. Kelime sonlarınıda uzatarak bitiriyor. Vokalist ara ara derin brutal vokallerde yaparak müziğe renk katıyor. Vokalist müziği biraz bastırıyor ve çok fazla öne geçmiyor. Vokalinin yıkıcılığını müzik ile çok uyumlu şekilde dengede tutuyor. Vokalist, vokalinin yıkıcılığını çok iyi ayarlayan, vokalini nerede, ne şekilde,ne kadar yapacağını çok iyi bilen, müziğe göre vokallerini düzenleyen, vokalinde profesyonelleşmiş, profesyonel bir vokalist olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Söz konsepti olarak Gore, Anti-Christian, Violence, Death gibi konular işlenmiş. Klasik Disgorge (USA) konsepti devam ediyor. Bu albümde de çok sağlam şekilde gore ve anti hristiyanlık konseptini birleştirmişler. Şarkı uzunlukları 4-5 dakika arasında değişiyor.

Kayıt için iyi uğraşmışlar. Temiz bir albüm olmuş. Mix ve özellikle mastering işine çok iyi uğraşmışlar. Albümde tüm enstrümanlar ve vokal çok süper bir dengede bulunuyor.

Albüm kapağının çizeri kim bilmiyorum. Fakat muhtemelen Disgorge (USA) grubunun kankası Jon Zig çizmiştir. Albüm kapağı çok güzel. Batan bir güneşin ışığında, kuş sürüsü uçuyor sanırım. Şeytan benzeri yaratıklar, insanları parçalıyor, deşiyor.

Albüm 2008 yılında Metal Mind şirketi tarafından yeniden basılmış. Fakat grubun mevcut şirketi Crash müzik şirketiymiş. Extreme işlere gönül verenler ve imkanı olanların albümü almasını tavsiye ederim

Özellikle Extreme Sick Guttural Vokalleri,müzik,söz konsepti,albüm kapağı göz önünde alındığında böyle dengeli bir yapıda ve extreme iş zor çıkar diyerek 10 üzerinden 10’u çok rahat hak ederler diyorum.

10/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu