Kritikler

CSEJTHE ”Transcendance”

Morbid Winter Records – 2010 – Kanada

2006 yılında kurulan Kanadalı black metal grubu Csejthe’in önceden bir split, bir albüm ve bir de demosu bulunuyor. Son olarak da bu yıl içerisinde çıkarmış oldukları EP’leri mevcut. Grubun ”Transcendance” adını verdikleri bu EP toplam 4 parçadan oluşuyor. İlk parçayı dinlemeye başlayınca diğer parçalar da acaba böyle lezzetli midir diye düşünmedim değil. Nitekim tüm parçaları dinledikten sonra hayal kırıklığı yaşamadım. Parçalar gerçekten hoşuma gitti, sizi alıp götürüyor, dinlerken büyük keyif aldım. Oraların tüm soğukluğu parçalara yansımış, biraz da doom riffleri kullanılmış gibi ama vokallerin tam anlamıyla black metale uyduğunu söyleyebilirim. Kasvetli, iç karartıcı ve karanlık yapıya sahip vokaller… Sound da başarılı, her şey birbirini tamamlamış, albüm tadında bir EP olmuş. Son olarak ”Mémoires” adlı bitiş parçası intro kıvamında enstrümantal tarzda bir parça olmuş.

İşlenen liriklere ve EP kapağına değinecek olursam adında çeşitli rivayetler bulunan Elizabeth Bathory (Countess Bathory)’nin yoğun etkisi görülüyor. İşlediği cinayetler, kurbanlarına yaptığı çeşitli işkenceler grubun ilham kaynağı olmuş sanırım. Kapakta da bu şahsiyetin resmi kullanılmış hatta önceki albümde bu kişi adına parça bile yapılmış. Lirikler ise Ortaçağ karanlığı, okültizm ve yine Elizabeth Bathory üzerine yazılmış. Gerek parçalar gerekse işlenen temalarda mistik bir hava mevcut.

Kanadalı Csejthe’i ilk defa duyuyor olmama rağmen, Morbid Winter Records etiketiyle çıkan bu EP’yi dinlemenizi tavsiye ediyorum eminim büyük keyif alacaksınız.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu