Kritikler

BLOOD RED THRONE ”Souls of Damnation”

Earache Records – 2009 – Norveç

Uzun süredir kendime Kuzey Avrupa’dan iyi bir death grubu ararken tesadüfen bulduğum ve kadrosunda isim olarak Tchort (Emperor) görünce kesinlikle bu gruba olan ilgim arttı ve 12 yıllık kariyerleri boyunca onları fark etmemiş olmamdan dolayı kendime kızdım. İlk etapta Myspace’lerini ziyaret edip müzikleri hakkında bilgi sahibi oldum ve ardından hemen mailorder ile sipariş verdim (Hammermuzik Enis’e teşekkürlerimi iletiyorum) albüm geldiği anda discmanden hiç çıkmadı ard arda tüm gün dinledim. Olağan üstü death/gore teması beni oldukça etkiledi.

2008 ülkemizi ziyaret eden bu grubu canlı olarak izleme fırsatını kaçırdığım için kendime çok kızmama neden oldu. Grubun kadrosuna gelince gerçek anlamda bu gruptan birçok kuzeyli efsane isim gelip geçmiş. Vokalde ;eski vokalistler ; Ronnie Thorsen (Trail of tears, Tristana) Vidar Helseth (Thornbound) Mr. Hustler (Troxin) şu anki vokalist ise bence en isabetlisi olan Vald (Troxin, Goatlord) bulunuyor. Gitarlarda ise Tchort gibi bir efsane isimler başlamak istiyorum (Emperor,Carpathian forest,Satyricon,daha ne olsun) Ivan Gujić (Brutal Massacre) bass gitarda Erlend Caspersen (Dismal Euphony,Trioxin) davulda ise (en sıkıntı yaşadıkları konudur) bir dönem Freddy Bolsö (Enslaved) Bernt A. Moen (Trail of tears) Anders Kobro(in the woods) Sanrabb(Gehenna, Satyricon) gibi efsane isimler bulunmuş olsada şuan çalıştıkları yeni isim Emil Wikste. Bu kadronun efsane müzik yapmamasına olanak yok zaten.

Grup bu albüm için stüdyoya girerken o seneki tüm konserlerini iptal etti bunun nedeni 10. yıllarına özel yayınlayacakları bu albümlerini çok ciddiye almalarıydı. Albüm yayınlandıktan sonra zaten geniş bir Amerika turnesine çıktılar. Tekrardan albüme dönmek gerekirse ; Death metal’in anavatanı olarak Amerika’yı gösterenlere en büyük tokat Norveç’ten geldi sanırım. Black metalden başka bir tarzda çok dikkat çekmeyi başaramayan ülkeden çıkan Blood Red Throne Amerika’da bile büyük bir ilgi görüyor. Albüm 9 şarkıdan oluşuyor ve daha ilk şarkıdan itibaren Morbid Angel tarzı teknik riffler, Deicide tarzı vokaller ve insan dışı davulları ile dikkat çekiyor.

Benim ilk dinleyişte favorim olmayı başaran iki şarkı oldu ”Your Cold Flesh” ve ”Prove Yourself Dead” benim için ayırt edici şekilde öne çıkmayı başaran çalışmalar oldu. Demand şarkısı giriş olarak Cannibal Corpse’den arak diye biraz eleştirildi ancak grup buna herhangi bir açıklama (esinlenmedir diye) yapmadı. ”Throne Of Damnation” şarkısındaki sololar gerçektende şaşırtıcı derece başarılı ve Morbid Angel göndermeleriyle dolu olduğunu hissettim. Albüm harika bir parça ile kapanış yapıyor ”Ten Steps Of Purgatory” içinde bol bol sololar barındıran yer yer pogoya teşvik eden iddalı bir bitiriş oluyor ancak bu bitiriş her defasında yeni bir başlangıca neden oluyor ve albümü başa alıp dinleme konusunda en büyük etkeni oluşturuyor.

8.1/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu