Kritikler

WATAIN ”Lawless Darkness”

Season of Mist – 2010 – İsveç

Watain merakla beklenilen 5. albümü ‘’Lawless Darkness’’ Haziran ayında yayınladı. Bir önceki albümleri ‘’Sworn To The Dark’’ kimileri için başyapıt, kimileri içinse oldukça ‘’ticari’’ bulunmuştu. İçeriğinde barınan birçok black metal hitini dinlemek beni pek rahatsız etmemişti ve bende bu anlamda başarılı bulmuştum. ‘’Lawless Darkness’’ ise geçmiş albümlere göre daha temiz bir kayıtla göze çarpıyor ve sound olarak daha melodik öğeler içeriyor.

Grup elemanları kendi karakteristik özelliklerini bu albümde daha ön planda tutmuşlar ve belki bu anlamda daha olgun bir çalışma ortaya çıkarmışlar diyebilirim. Albüm genelinde Watain kendi şahsına münhasır o karanlık ve sert tavırlarını müziklerine ve sözlerine oldukça başarılı bir şekilde yansıtmış.

Grup her ne kadar melodik öğeler kullansa da asla kalıplaşmış klasik black metal normlarına ihanet etmemesi sanırım bu grubu orijinal yapan en önemli faktördür. Aynı şekilde gitar soloları da heavy metal öğeler içerse de gene grup bunu black metal dışına çıkarmamayı başarabiliyor.

Albümde tek eksi olarak gösterebileceğim durum şarkı süreleri oldukça uzun tutulmuş. Ard arda dinleme konusunda bünyeye bazen ağır gelebiliyor. Bu kimi dinleyende keyif oluşturabilir ancak benim albümle ilgili tek negatif hissim budur. Ama genel anlamda bakıldığı zaman bu albüm grup için büyük anlam ifade ediyordu.

Maalesef metal müzik türleri ve grupları arasında ard arda 2-3 kült albüm çıkarabilen grup çok nadirdir. Ve bu düşünüldüğü zamanda Watain de ‘’Lawless Darkness’’ ile artık gümleyebilir diye düşündüğümde oluyordu. Melodik – heavy – thrash ve hatta deneysel denemelere rağmen asla black metal kalıplarından çıkmayan grup bence bu albüm ile asla belli bir kalitenin altına düşmeyeceğini de göstermiş oldu. ‘’Kiss Of Death’’ ‘’Malfeitor’’ ‘’Reapind Death’’ ‘’Lawless Darkness’’ benim açımdan ön plana çıkan çalışmalar oldu.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu