Kritikler

RAVEN WOODS ”…And Emotions Are Spilled”

Atlantis Müzik – 2006 – Türkiye

Uzun süredir beklenen ve kayıtları bitmiş olmasına rağmen bir türlü çıkamayan Raven Woods albümü “And Emotions Are Spilled” elmizde sonunda. Grup 2001 yılında çıkardığı “In Silent Agony” adlı Doom/Black tadındaki EP’nin ardından uzun bir soluk aldı ve sürprizleriyle, değişimiyle beklentilerin çok üzerinde bir albüm ile çıktı karşımıza. Yaklaşık bir yıl önce albümün mastering öncesi kayıtlarını dinlediğimde tarzdaki farklılıklar dikkatimi çekmişti. Bu küçük sürprizin üzerine Mercan Dede’nin albüme eşlik edeceğini duyduğumda merakım epeyce artmıştı. Sonra uzun bir bekleyişin ardından albümü dinlediğimde gerçekten son zamanlarda ülkemizde çıkan gerek kayıt gerekse müzikal anlamda en kalite çalışmalardan birisi bu albüm. Vokal açısından bir kıyaslama yapacak olursak bana kalırsa son zamanların ülkemizdeki en iyi brutal vokal performansı bu albümde. Mükemmel geçişler ve değişik stillerle ile süslenmiş, vurucu bir vokal yapısı var albümün.

Albüm üzerine yapılan yorumlarda Opeth benzerliğinden bahsedilyordu. Gerçekten hak vermemek elde değil bu yorumlara. Albümün genelinde yoğun bir Opeth etkisi seziliyor. Ama bu sadece Opeth ile sınırlı kalmıyor. Orta Doğu ezgileri ve tonları ile Orphaned Land’i, Katatonia, Anathema ve klonu Lacrimas Profundere’yi çok hatırladım ben bu albümü dinlerken. Bana kalırsa grup yeteri kadar özgün olamamış. Bir orjinallik var fakat bu yeterli değil gibi(Türkiye için fazla bile daha büyük hedefler için geçerli bu) geldi bana. Fakat albüm içerisinde tekrar tekrar dinlemekten bıkmayacağınız çok orjinal riffler mevcut. Bu açıdan albüm kendini dinletmeyi biliyor. Bunda vokalin de etkisi büyük tabi. Yalnız yer yer melankolik bir hava yaratmak için yapılan clean vokallere pek ısınamadım ben. Nedeninin hala net olarak anlamış değilim.

Sonuç olarak daha önce de belirttiğimiz gibi Raven Woods beklenen üzerinde bir çalışma ile geldi. Grupla ilgili turne söylentileri geziniyordu umarım bu doğrudur ve hakettiği gibi sahnede yer alır Ankaralı grubumuz.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu