Kritikler

INTERNAL SUFFERING ”Chaotic Matrix”

Displeased Records – 2002 – Colombia

Bu kritiğimde “Internal Suffering” grubunun “Chaotic Matrix” albümünü ele alacağım. Grup Teknik Brutal Death Metal yapıyor. Davulcu sürekli gravity blast,çift kros,zil atraksiyonları ile ilgileniyor. Dur durak bilmeden en süratli şekilde çalıyor. Dünya blast hız şampiyonu ilan etmek lazım adamı.

Gitarlar gayet teknik ve tam bir kaos şeklinde çalıyor. Gitar tonlamaları genel olarak sert. Fakat öyle bir kaos şeklinde çalıyorlar ki gitarların ne çaldığını çıkarmak baya zor oluyor.

Vokalist derin,güçlü,iğrenç,kusmuk şeklinde bir guttural vokale sahip. Vokalist tam anlamıyla Deep Guttural Vokal ya da Low Guttural Vokal dedikleri işi yapıyor. Bu vokalist için de “Amputated Genitals” vokaline dediğim gibi “Sick Guttural Vokal” demeyi tercih ederim. Vokalist Sick Guttural Vokallerinin yanında Pig Squeal ya da Frog vokal dedikleri işlerede giriyor. Gayet iğrenç fakat çok güçlü bir sesi var. “Amputated Genitals” vokali için olan iddiamı bu vokal içinde aynen dile getirebilirim. Bu vokalist gibi bir vokal dünyada zor bulunur. Vokalist çok extreme bir vokale sahip. Ayrıca vokaliste bir gitarcı ara ara brutal vokal yada growl ile destekliyor ki çok güzel bir atmosfer oluşturuyor.

Söz konsepti olarak Chaos, Death, Demonology, the Cthulhu Mythos gibi konular seçilmiş. Tam isabet olmuş. Müzikleri zaten tam bir kaos ve kaos üzerine söz söylemeleride yerinde olmuş. Bunun yanısıra grup Kataklysm etkisinde olduğu için şarkı isimleri prelude’ler şeklinde gidiyor. 2-3 şarkıyı bir araya getirip 1 hikaye anlatıyorlar bir nevi. Vokalist sözlerin hepsini okuyor mu kararsızım. Fakat gayet uzun şarkı sözlerine sahip bir albüm.

Kayıt kalitesi gayet temiz ve net. Mix ve Mastering için çok sıkı uğraşılmış. Albüm kapağını kim çizdi bulamadım. Fakat çok sağlam bir albüm kapağı olmuş. Tam bir kaosu göstermekte. Gökyüzünden bir ruhsal fırtına çıkmış ve herşeyi içine emiyor. Yukarda fırtınanın üstünde iskelet kafası şeklinde ruhsal suratlar beliriyor. Yıldırımlar çakıyor. Aşağıda bu fırtınadan etkilenmeyen şeytan tipli insan benzeri bişiler mevcut. Fakat her taraf karanlık ve yıkım içinde.

Albüm Displeased Records’tan çıkmış. İmkanı olanlar ve extremeliğe gönül verenlerin edinmesini tavsiye ederim. Özellikle Extreme Sick Guttural Vokalleri,Kaos gibi müzikleri, söz konsepti, albüm kapağı göz önüne alındığında böyle extremelik zor çıkar diyerek 10 üzerinden 10’u rahatlıkla hak ederler diyorum.

10/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu