Kritikler

SKOGEN ”Vittra”

Frostscald Records – 2009 – İsveç

İsveçli black metal grubu Skogen’in ”Vittra” isimli bu ilk albümü fazlasıyla atmosferik ögeler içeriyor. Tam bir soğuk kuzey rüzgarları esiyor parçalarda. Oraların havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez ama parçaları dinlerken o buzulların üzerinde gezindim diyebilirim. Parçalar yazılırken fazlasıyla doğadan etkilenilmiş. Zaten gerek liriklerde gerekse grubun çektirdiği resimlerde hep bir doğa teması mevcut. Albüm kapağı da aynı şekilde kurumuş ağaçlardan oluşuyor, tam bir atmosferik black metale özgü bir durum ama artık bu türü icra eden tüm gruplar bundan faydalanıyor.

Parçalarda akustik gitarlar iyi kullanılmış, bazı bölümler ise folk black metale kaymış. Klavyenin ve clean gitarların birlikte kullanıldığı yerler , parçaya daha kasvetli bir hava katmış. Ancak bazı yerlerde o dingin havadan çıkıp müziğin birden sertleşmesi pek hoşuma gitmedi, oralara düzgün bir geçiş riffi yazılabilirdi. Sound ve vokaller ise atmosferik black metale uygun olmuş. Zaten parçaların geneli enstrümantal , bazı yerlerde ise clean vokaller kullanılarak atmosferik hava daha da derinleştirilmiş. Bazı parçaların bitişinde de efekt kullanılarak yine doğadan yararlanılmış, rüzgar, yağmur, yanan odun sesleri vs. Favori parçam ise ‘’Skuggoma Kallar’’ Grubun albümü ve tüm tüm şarkı sözleri kendi dilinde yazılmış ama ne yazdıklarını anlamamak pek de zor değil , bunu parçaları dinlerken hissedebiliyorsunuz.

Eğer soğuk, kasvetli, sizi terk edilmiş yerlerde gezdirecek bir şeyler arıyorsanız , size kuzeyin esintilerini yaşatacak bu albümü önerebilirim , pişman olmayacaksınız.

7,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu