Röportajlar

DEGENERHATE

Grup elemanları olarak müzikal temeliniz 90'lı yılların başına dayanıyor ve kariyerli gruplarda çaldınız, Degenerhate'i toplamanızdaki neden neydi,size ne gaz verdi bu projeyi başlatmak için ?
Merhabalar, grubu 2002 yılında kurdum. Bir süre müzikal piyasadan uzak durma kararım vardı, çünkü her şey bana sıkıcı ve sıradan gelmeye başlamıştı. Aslında ilk grubumu 80li yılların sonlarına doğru death metal in en iyi yapıldığı dönemde kurmuştum. O dönemde death metal o kadar popüler olmuştu ki kendini rock star sanan zavallılar vardı,gerçekten iğreniyordum. Ara vermemin sebeplerinden başlıcalarından biride müzik ortamındaki bu züppelerdi. Degenerhate'e gelecek olursak, bu durgunluğu içimdeki extreme müzik aşkıyla aşma hissiyatım giderek arttı 2002 yılında da grubun temellerini attım. Session müzisyenlerle 4 parçalık demoyu 2003 yılında kayıt ettik. Daha sonra eski dostum Max(vokal)ve Fabio(Bass) ile Christioano(Davul) unda katılımıyla "the end of just begun" mini cd sini kayıt ettik. Bu kayıdı yapmamız elemanların sürekli değişmesi ve bir türlü düzen kuramamamız sebebiyle 2006 yılını bulmuştu. Aynı sorunlar devam edince 2013'e kadar herhangi bir aktivitemiz olmadı,daha sonra Scott Hull'un masteringlerini üstlendiği ilk albümümüz "Chronicles of the Apocalypse" i kayıt ettik.

''Chronicles of the Apocalypse'' ilk resmi albümünüz,2013 yapımı,ilk olarak kendiniz bastınız daha sonra İsveçli Slipstrick ile anlaştınız, firma ile kontak nasıl gelişti,firmadaki diğer gruplara göre daha extreme bir yapınız var,bu anlaşma ve firma hakkındaki görüşlerinizi dile getirebilir misin ?
Kaydımızı tamamladıktan sonra bir çok uluslararası şirketten teklif geldi,içlerinden en samimisi Carlo Muselli'nin sahibi olduğu Sliptrick recordstu ve anlaşmayı imzalamak hiçte zor olmadı. Dikkatinizi çekmiştir,bünyelerindeki en sert ve tek grindcore grubu biziz,bu çok iyi!

Yaptığınız tarza klasik grindcore diyebilir misiniz? Yoksa son dönemde tarzların başına gelen ilginç bir başlangıç ismini var mı ? Nuclear Metal,War Metal, Evilcore, Goat Metal gibi ?
Alsında müzik içerisinde şu tarz bu tarz yapıyoruz denilmesinden hoşlanmıyorum fakat grindcore çaldığımızı düşünüyorum. Melodiler, sludge ve core etkileriyle birleşiyor,evet eğer bir isim vermek gerekirsek "contaminated grindcore" denebilir.

Gianluca'nın 90lardan beri süre gelen radyo şovu bulunuyor 'Total Virulance',bu şovdan biraz bahsetmek gerekirse, içerik olarak extreme metal mi , nelere yer veriyorsun, yaklaşık 25 senedir bu görevi yapmak nasıl bir his, eminim binlerce kişiye bu müziği sevdirmişindir, biraz bahsetmek istersen 90lar ,2000ler, 2010lar, bu 10 yıllar ilerledikçe metal müzik ve türevlerine karşı olan hislerin ne gibi şekillendi? Karşılaştırma yapman gerekirse, o yıllar ve bu yıllar arasındaki temel farklılık sence nedir ?
99 yılına kadar devam eden bir radyo şovuydu,sanırım İtalya'daki tek extreme metal çalan radyo şovuydu denilebilir.Radyo sayesinde bir çok grup ile tanıştım Carcass, Napalm Death, Immolation, Obituary, Gene Hoglan ile röportajlar yaptım,çok iyi anılardı…Sayende biraz nostalji yaptım. Bugünlerde ise durum değişti çünkü internet üzerinde binlerce radyo var,gruplar için daha kolay ,bence 90lar ile günümüz sarasındaki temel farklılık bu…

Yaşamak için para kazanmak zorundayız, peki siz müzik dışında nelerle meşgulsünüz, yaşantınız ne alemde ?
Fabio ve Angelo müzik öğretmeni,ben tasarımcıyım, Renato ise ilk okul öğretmeni,davulcumuz Stuart ise grafik tasarımcısı, grind çalarak yaşam daha iyi gider!

Konserler ile aranız nasıl,sık konser verir misiniz, yurt dışı planlarınız var mı ?
Yazın bir Rusya turu planı var,İtalya içerisinde ara sıra çalıyoruz,Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Hazır konser konusuna girmişken,sık konser vermek mi senin için cazip,sık kayıt yapmak mı ?
Kayıtlar hakkında bahsedecek olursak, AGATHOCLES ile bir split üzerinde çalışıyoruz,ha unutmadan bizim için albüm basacak firma var mı ?

Son yıllarda ,eski ve dağılmış grupların ürünlerini bir araya toplayıp tekrar piyasaya sürmek gibi bir gelenek oluşmaya başladı,bunu ticari olarak mı görüyorsun,yoksa yeni nesil "old school" dinleyiciler için bir nimet olarak mı?
Aslında iki türlü düşünebiliriz,firmalar için yeni bir gelir kapısı, yeni nesil gençlik için türün yaratıcılarını tanıma fırsatı ,çift taraflı…

Degenerhate'in lirik konseptine değinelim, bizlere biraz anlattığınız temel konuları, karşı durduğunuz şeyleri, ideolojinizi, vermek istediğiniz mesajlardan bahsedebilir misin?
Tüm eski kafa grinderlar gibi sosyopolitikal ve ekolojik sorunları işleyen şarkı sözlerine sahibiz,ama yıllar ilerledikçe kişisel ve samimi konuları da işliyoruz. Benim için lirikler çok önemlidir, dikkat ederseniz tüm albümlerimizde lirikleri paylaşıyoruz. İnsanlığa ilettiğimiz mesajların net olarak anlaşılması çok önemli : GÖZLERİNİ AÇ ,SİSTEMİN SENİ ELEGEÇİRMESİNE İZİN VERME !

Röportaj yaptığım gruplara genelde güncel sorular sormayı severim,sizin dönemizde de güncel konulardan biri terrör örgütü ISIS ve yaptığı katliamlar, İtalya'dan bu nasıl gözüküyor,gerçekten din uğruna mı yapılıyor yoksa batılı ülkelerin bir çeşit oyunu olduğuna mı inanıyorsun ?
Biz tüm dini terorizme ve şiddete karşıyız,İtalya'da bizi endişelendiren konular tabiki oluyor ,terrörizm tüm dünyayı etkileyen temel bir sorun ve oldukça kritik. Biz tüm bu zırvaların karşısındayız,güç dünyasının oyunlarına alet olmayın, GRINDCORE SAVAŞ DEĞİLDİR! ! !

Yaptığım ve geçmişten bugüne kadar okuduğum röportajlarda en sevdiğim sorulardan biridir, aldığın ilk albüm ve son albüm, arakladığın ya da araklanan cdlerden içine en çok oturanları, bunları bizlerle paylaşabilir misin ?
Carcass " Surgical Stell" aldığım son albüm ve çok çok iyi bir albüm, Metallica "Kill 'em All " aldığım ilk albümdür. Hiç cd çalmadım ve çaldırmadım.

Benim sormak istediklerim bunlar,eklemek istediğin varsa bizlerle paylaşabilirsin .
Röportaj için çok teşekkürler, güzel bir fırsat oldu,tüm okuyucularınıza şunu iletmek istiyorum,Facebook ve Twitter'dan bizi takip edin..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu