Kritikler

DARK FUNERAL ”Where Shadows Forever Reign”

Century Media Records – 2016- İsveç

Dark Funeral’i anlatacak halim yok sizlere,yaklaşık 7 senenin ardından ‘Where Shadows Forever Reign’ ile ortamlara geri döndü. Yeni vokalist Heljarmadr ile birlikte güzel bir uyum sağlanmış.Emperor Magus Caligula ‘ın grubu bırakması/ayrılmasından sonra bir sessizliğe bürünüldü. Bunun sebeplerini bizde öğrenemedik çünkü röportaj sorularımızı cevaplayan gruba yeni dahil olan Heljarmadr’dı ve bilmediğini iletti,her neyse Dark Funeral hepimizin müzikal geçmişinde iyi ya da kötü yeri olan bir gruptur. Ben kişisel olarak coverladığım ve her zaman takip edip dinlediğim gruplardan biri olduğu için bu albümü daha büyük bir hevesle karşıladım.

Çizgisini yıllardır hiç bir şekilde değiştirmeyip ,bozmayan DF bu albümde de geçmişten sinyalleri bizlere iletmeye devam ediyor,tek bir güncelleme var,son yıllardaki black/death furyasından nasibini alıp bazı bölümlere çeşitli brutal etkentiler eklemeleri.Albüm kapakları ve imajları yine bir önceki albümlerindeki çizgiyi koruyor. Şeytani ilustrasyonları kullanmışlar ve kliplerinde de oldukça teknolojik efektler kullanıp zengin bir görselliğe imza atmışlar. İlk önce single olarak yayınladıkları ‘Nail them to the Cross’ parçasına klip çekip albüm haberini bizlerle paylaşmışlardı,albüm çıktıktan sonra ise ‘Unchain My Soul’ a video çektiler ve piyasaya yaymaya başladılar. Ben ‘Nail them to the cross’ parçasını daha etkileyici bulmuştum. ‘İşte bu’ demiştim. Klasik beste yapılarındaki akışkan gitar rifleri ve temiz sound aynı şekilde korunmuş,bence tek değişken vokal tonunun biraz daha ince ve çatlak bir hal alması,Caligula kadar tok bir ses tonuna maalesef ulaşamamış.Fakat parçalarla bütünlük sağlayabiliyor…

Genel olarak uzun zamandır beklenildiğine değen bir albüm olduğunu ve önümüzdeki dönemlerde tekrardan ülkemizde izleme şansı bulmayı umuyorum.
7,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu