Röportajlar

ADYTUM

Öncelikle merhaba,Adytum olarak geçtiğimiz yıl oldukça aktiftiniz,şu aralar Adytum neler yapıyor,yeni kayıt düşünüyor musunuz?
Selamlar.. Evet senin de dediğin gibi geçen yıl konser açısından bakacak olursak bu yıla oranla daha aktiftik. Ancak bu yıl grup elemanlarının üniversite derslerindeki yoğunluklar sebebiyle konser vermeyi bırak neredeyse bir araya gelemedik. Son bir aydır beste çalışmalarına ağırlık verdik ve öncelikle düşündüğümüz eylül ayına kadar şu ana kadar ki – gerek sound açısından , gerek kalite – en iyi kaydımızı ortaya çıkarmak..

Konserlerde izleyiciden ne gibi tepkiler geldi,internet ortamlarından takip ettiğim kadarıyla oldukça "gazlanıyorsunuz",bu sizi nasıl etkiledi?
Tepkileri 2 ye ayırmak gerek aslında : İlki konser sırasındaki tepkiler, ikincisi konserden sonraki tepkiler.. Şimdiye kadar verdiğimiz konserlerde, konser sırasında seyirci tepkileri muhteşemdi. İlk konserimizden son konserimize kadar hepsi bizi sahnede hayvanlaştırmaya yetti. Özellikle son İzmir konseri bizim en iyi sahne performansımızdı ve bunun da seyirciyle yakından ilgisi vardı. Konser sonralarına gelince de gerek bire bir gerek internet ortamında birkaç kötü yazı dışında her şey mükemmeldi.. Bir önemli konu da şudur ki : Eleştiriye her zaman açığız –çizgi aşılmadığı sürece-. İyi ya da kötü eleştirilerin müziğimize her zaman bir şeyler katacağı düşüncesine sahibiz..

Demonuzdan önce başarısız bir kayıt deneyiminiz oldu,bundan biraz bahsedebilir misin?
Evet aslında demodan önce 2 kayıt yapmıştık.. İlki kendimizi deneme kaydı, ikincisi ise biraz daha ciddi kayıttı. Ancak 2 kayıtta da istediğimiz performansı alamadık. Kayıtlar oldukça kötüydü. Zaten piyasaya da sürmedik.

Adytum ,liriklerinde nelerden bahseder?
Sözlerimizin genelinde, Sorgulama var…Yani felsefi olarak da bilinir ki: Dinde sorgulama yoktur, bir şey varsa ona her şeyi ile inanırsın yoksa da hiç inanmazsın…Sözlerde din olgusu, övgüyle yada oluş kanıtlarıyla bahsedilmez. Dinin sorgulamaya karşı güçsüz ve gerçek hayattaki olaylara duyarsız kalışı, ona inanmayı gerektirmeyecek hale getirir…En azından bize göre bu böyle…Yeryüzündeki düzensizliklere ve adaletsizliklere, tanrılaştırılmış insanoğluna karşı duruş ve sorgulama, dinin sorgulamalara cevap veremeyerek kendini aciz hale getirmesini açıklamak bizim amacımız diyebilirim…

Forumlarda bazı usturupsuz yorumlar sizi ne gibi etkiliyor,özellikle bir çok forumda sizin grup üyelerinizin bu tip şeylere cevap verdiğini görüyorum,bunun sebebi veya sebepleri nelerdir?
Dediğim gibi eleştiri sınırı ile alakalı. Bu sınır hiçbir zaman, hayatın hiçbir alanında aşılmamalıdır.

Neden "Müslüman Black Metalciler" yakıştırması yapıldı?
Onu biz de pek anlayamadık açıkçası. Ancak yapılıyor işte. Engelleyemiyorsun. İnsanlar nereden çıkardı nasıl oldu, komik. Tarza da Müslüman Black Metal diyenler bile oldu , haha..

İlginç bir soru İrandan bir grup ile aynı demo kapağını paylaştığını biliyormuydun?
Kapak resmi tasarımını bir arkadaşımız yaptı ve hayır bunu ilk defa duydum.

Adytum olarak ABSU fanı olduğunuzu biliyorum,yeni konserlerde yine Absu coverlarına yer verecek misiniz yoksa yeni coverlar bizleri bekliyor mu?
Evet Absu’nun bizim için çok önemli bir yeri var. Şimdiye kadar verdiğimiz konserlerde playlistimizde her zaman Absu coverları vardı. Bundan sonra da olabilir tabi. Ancak kesin bir şey var ki o da sürpriz coverlar.

İmaj olarak sade (en azından gördüğüm kadarıyla)bir imajı benimsiyorsunuz,ileride corpse-paint ile konsere çıkacakmısınız?
Evet ilk konserlerimizde sade imaj az takı görünümüyle sahnedeydik. Ancak bizim de yapmak istediğimiz -yaptığımız müziği sahnede yaşamak ve izleyenlere yaşatmak için- corpse paint ile sahneye çıkmak ve takacağımız çivili aksesuarlar ile corpse paint’i birleştirerek imajı ve sahne duruşunu müziğimizle birleştirmekti. En son sahne aldığımız İzmir konserinde de bunu gerçekleştirdik.

Yeni besteler ne alemde,yine aynı doğrultuda mı olacak?
Hiçbir zaman Thrash/Black ve Adytum çizgisinden uzaklaşmadan bestelerimizi düzenliyor ve bunların arasına yenilerini ekliyoruz. Birkaç yeni beste ile kayıtlara girmeyi planlıyoruz.

Adytum sizin için ne anlam taşıyor ,çok özel değilse anlamı nedir?
Müzik adına yapabildiklerimizin en güzel dışavurumu Adytum. Bu arada anlamı ise, Eski Yunan ve Roma dinlerinde mabetlerde bulunan, ve seçilmiş kişilerin veya inisiyelerin ayin yaptığı gizli bir bölüm, en iç ve en karanlık oda.

Grupça son dönemde neler yapıyorsunuz,mesela neler dinliyorsunuz,takip ettiğiniz Türk gruplar hangileri?
Aslında bu aralar pek bir pure takılıyoruz. Türk gruplardan , Sarcophagus, Pogrom , Nefastum , Badragath , Natt, Diabolical , Brutal Core ,Suicide ..

Son dönemde piyasadaki grup sayısının artmasını neye bağlıyorsun?
Türk Underground piyasada gerçekten kaliteli müzisyenlere sahip iyi gruplar da var, amaç sadece eğlence vs farklı şeyler olsun diye ortaya çıkan gruplar da var. Asla genellemeye tabi tutmam, ancak gördüğüm kadarıyla birçok grup var bu ikinci sıfata sahip olan. E bir de eskiye oranla dinleyici sayısının artması, gelişen teknolojiler, stüdyoların bolluğu vs. bunların hepsi grup artış sebepleri olarak gösterilebilir.

Sence bu grupların kaçı ayakta kalabilecek?
Bahsettiğin tutunabilme meselesi özellikle ülkemizde oldukça zor. İnanan, gerçekten hissederek, ortaya emek koyarak yapılan işlerin sahipleri, ayakta kalacaktır.

Son sözlerin neler,aslında online olarak yapabilseydik çok daha iyi bir röportaj olacaktı….
Son olarak şunu söylemek istiyorum. İyi şeyler yaptığımıza, iyi sonuçlar elde ettiğimize inanmasak bu camiadan elimizi ayağımızı çekerdik, ancak gördük ki biz de varız dememiz gerekiyormuş. Görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu