Blog

2021’in En Çok İzlenen Black Metal Videoları

Bir yılı daha devirmek üzereyiz. Sıra geldi Black Metal'e, bakalım listemize hangi gruplar girmiş!

2021’İn En Çok İzlenen Black Metal Videoları

Herkese Merhaba,

Yaklaşık 2 hafta kadar önce yılın en çok izlenen death metal videoları ile ilgili bir inceleme yazısı paylaşmıştık. Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Yılı sonlandırmaya az bir süre kalmışken, sıra geldi black metal videolarına! Bence son yıllarda death metal’in gölgesinde kalmaya başlamış black metal türünede vermesek olmazdı. Çünkü black metal sitemizin temel tarzlarından biridir.

Bu incelemede ise popülaritesini black metal ile yapmış fakat sonradan tarzını değiştirmiş gruplara yer vermedik. (ÖRN: Cradle of Filth vb) Genel olarak incelediğimizde black metal videolarının death metal videolarına göre izlenmelerinin kısmen daha düşük kaldığını söyleyebilirim. Youtube arama anahtar kelimesini “black metal videos” ve metriklerini bu yıl, en çok görüntülenen olarak seçtiğimizi dip not olarak eklemeliyim. Black Metal temelli grupların izlenme sayıları 10bin ile 100 bin izlenme arasında gidip geldiği için alt sınırı 50.000 izlenme ve üzeri olarak belirledim. 50.000 izlenme altında kalan grup sayısı oldukça fazla. Bunları merak ediyorsanız sizde Youtube üzerinden aratarak bulabilirsiniz.

Fakat bu anahtar kelime içerisinde şarkısının ya da grubunun isminde black geçen bir çok saçma sapan videoyu da bize sunduğunu buradan belirtmek istiyorum 🙂 Mecburen 2. ya da 3. sayfalara geçerek bu incelemeyi yaptım.

Artık videolara geçelim mi?

Groza – Elegance of Irony
(AOP Records)

304.211 görüntüleme – Çıkış Tarihi 8 Temmuz 2021

Listeye başlarken, bu kadar yüksek izlenmesini beklemediğim bir grup ile karşılaştığımı itiraf etmeliyim. Alman black metal grubu Groza‘nın ikinci albümü “The Redemptive End” 6 Ağustos 2021’de AOP Records etiketiyle piyasaya çıkmıştı. Açıkçası, yazın Spotify’da Groza karşıma çok fazla çıkıyordu. Başarılı buluyorum. Bence Mgla‘nın yarattığı ivmeyi kullanarak kendilerine piyasada bir yer edinmeye çalışıyorlar gibi duruyor. Beste yapıları ve imaj açısından çok benzerlik taşıdığını söyleyebilirim. Bana kalırsa imaj çalışmalarını yeniden gözden geçirmeleri gerekiyor. Bu kısa bilgilendirmeden sonra grubun “Elegance of Irony” isimli şarkılarına çektiği video çalışması 304.211 defa izlenerek yılın en çok izlenen black metal klibi oluyor.

Wolves In The Throne Room – Mountain Magick

(Relapse Records – Century Media Records)

284.467 görüntüleme – Çıkış Tarihi 10 Haziran 2021

Amerikalı Atmosferik Black Metal topluluğu Wolves in the Throne Room 2000’li yılların başında piyasaya çıkardıkları albümlerle adını duyurmuş ve özellikle son yıllarda post black metal/atmosferik black metal akımlarının biraz daha geniş kitlelere ulaşmasıyla sıklıkla festivallerde gördüğümüz gruplar arasında. Şahsen bu tarz black metal dinlemesini eskisi kadar çok sevmiyorum. Yedinci stüdyo albümleri “Primordial Arcana” ünlü firma Relapse Records etiketini taşıyor. Geldikleri noktayı siz hesap edin. Bu albümden açılış parçaları “Mountain Magick” sıralamamızda 2. sıradaki yerini alıyor. İzlenme sayısı oldukça tatmin edici “284.467”.

Mayhem – Black Glass Communion

(Century Media Records)

258.068 görüntüleme – Çıkış Tarihi: 4 Ağustos 2021

6.Stüdyo albümleri “Daemon” un ardından, 9 Temmuz 2021’de piyasaya çıkardıkları “Atavistic Black Disorder / Kommando” Epleriyle seyircilerini diri tutmaya çalışan yılların eskitemediği Norveç’li Black Metal efsanesi Mayhem‘de listemize girdi. Size uzun uzun Mayhem‘i anlatacak halim yok, fakat bu kadar ünlü ve dünya çapında ağı olan bir grubun izlenme sayısı bence düşük! 258.068

MØL – Photophobic

(Nuclear Blast Records)

218.127 görüntüleme – Çıkış Tarihi: 23 Temmuz 2021

True black metal savaşçıları tarafından “Post Black Metal” türü kabul görmüyor. Fakat bu tarzı icra eden gruplar arasında da oldukça sert işler yapan gruplar yok değil. Post Black Metal’in true savaşçılar tarafından sevilmeme nedenleri, klasik black metal temalarını kullanmamaları ve modern rock/shoegaze gibi akımlarla black metali harmanlayarak tarzlar arasında geçişkenlik yaratmaları olabilir. Kim bilir, benim sevdiğim bazı gruplar var. Açıkçası MOL grubunu daha önce duymamıştım ve görmemiştim. Bu benim eksikliğim. Danimarkalı grup koskoca Nuclear Blast etiketiyle albümlerini yayınlamış. Üstelik albümlerinden piyasaya sürdükleri tüm videoları 200.000’er kere izlenmiş. Photophobic ise 218.127 ile listemize girmeyi bildi!

Ravenstorm – The Spirit of the Wolf
(Bağımsız)

204.521 görüntüleme – Çıkış Tarihi : 6 Ocak 2021

İtalyan melodik black metal grubu Ravenstorm’u açıkçası daha önce duymamıştım, bir kaç tekli ve demoları bulunuyor. 2021 yılının başında The Spirit of the Wolf teklisi ve videosu izleyenlerin beğenisine sunuldu. Açıkçası bizde youtube kanalımızda bu gruba daha önce yer vermiştik (bknz: Extreminal Müzik Radarı | Yeni Keşifler #5 | Rezet – Brotality – Ravenstorm). Benim beklediğimden çok fazla sayıda izleyiciye ulaşmış. Fakat bu başarının ardından gruptan bir albüm ya da başka bir gelişme olmadığını görüyorum. Melodic Black Metal severler bir kere dinlemeli, kar-kış-kurt-orman temalı başarılı bir grup…

Celeste – Des Torrents De Coups

(Nuclear Blast Records)

126.264 görüntüleme – Çıkış Tarihi : 18 Kas 2021

Nuclear Blast etiketli Fransız Post/Sludge – Black Metal grubu Celeste, 6.stüdyo albümlerini yayınlamaya hazırlanıyor. 28 Ocak 2022 tarihinde piyasaya çıkacak albümlerinden De Torrents De Coups, 1 ay gibi kısa bir sürede 100 bin izleme barajını aşmayı başardı. Grubun 2018 çıkışlı EP’lerinden bir başka klibi ise 50bin barajını aşmayı başardı. (Bknz: Comme des amants en reflet) Aradaki farkı ise Nuclear Blast’tan önce ve sonra olarak yorumlayabiliriz.

Belphegor – Blackest Sabbath 1997

(Nuclear Blast Records)

107.909 görüntüleme – Çıkış Tarihi : 13 Ara 2021

Aslına bakarsanız ben bu yazıyı hazırlamaya başladığımda Belphegor‘un bu klibi daha çıkmamıştı. Fakat grup 13 Aralık’ta çıkardığı Blackest Sabbath 1997 isimli videosu ile yaklaşık 10 günde 100 bin izlenme barajını aştı ve oldukça hızlı ilerliyor. Bu tempo ile giderse grubun diğer videoları gibi bir kaç milyon izlenmeyi çok rahatlıkla alacak gibi duruyor. Blackest Sabbath isimli şarkısını daha önce Blutsabbath albümünde çalan grup, yeniden yorumlayarak bir de klip çekerek gündeme getirdi. Fena iş değil, klip 90lar havası veriyor, izleyin ne dediğimi anlayacaksınız!

Doodswens – In mijn Bloed

(Svart Records)

109.844 görüntüleme – Çıkış Tarihi : 16 Eyl 2021

Bu araştırmayı yapana kadar bu gruptan haberim yoktu. Hollandalı iki kişilik raw black metal projesi Doodswens‘in “Lichtvrees” isimli albümü Svart Records etiketiyle piyasaya 3 Aralıkta çıktı! Fakat “In mijn Bloed” videosunu tanıtım amaçlı 16 Eylül’de yayınlamışlar. Bence oldukça iyi tanıtmışlar 100 bin sınırını aşan en underground proje diyebilirim. Doodswens, Hollanda dilinde Ölüm Arzusu demekmiş, dinlemekte fayda var!

Wiegedood – Fn Scar 16

(Century Media Records)

95.831 görüntüleme – Çıkış Tarihi : 8 Ara 2021

Dürüst olmam gerekirse, bu klibin reklamını youtube da komedi içeriği izlerken bölüm arasında şak diye karşımda görmüştüm ve ileri almayıp dinlemeye devam etmiştim. Reklam hedefine ulaştı yani :). Kısaca bilgi vermem gerekirse Belçikalı olan Wiegedood, 4üncü albümlerini Century Media etiketiyle 14 Ocak 2022 tarihinde yayınlayacak. Bu albümün ismi ise “There’s Always Blood at the End of the Road”, grubun bu klibindeki parçanın görselleri biraz rahatsız edici, sözleriyle örtüşmesi güzel bir uyum sağlamış. Hamam böceklerinin dünyayı ele geçirmesini konu alan bu ilginç klip, başlamadan önce bu konularda hassasiyeti olanları uyarması ile dikkat çekiyor!

Bornholm – I Am War God

(Napalm Records)

86.324 görüntüleme – Çıkış Tarihi: 2 Eyl 2021

Macaristanlı Pagan Black Metal grubu Bornholm listemize 2 adet videosunu sokmayı başardı. Napalm Records etiketiyle piyasaya sürdükleri “Apotheosis” isimli albümleri 5 Kasım 2021’de dinleyiciyle buluştu. I am War God isimli video klibi 86 bin, Black Shining Cloaks ise 37 bin görüntülenme aldı. Kliplerdeki prodüksiyon oldukça başarılı, dinlediğim bu iki şarkıda oldukça kaliteli… Tavsiye ederim!

Hate – Resurgence

(Metal Blade Records)

84.047 görüntüleme – Çıkış Tarihi : 16 Eyl 2021

Bu yaz Ukrayna’da gerçekleşen Faine Misto Festival’inde canlı izlediğim ve bire bir sohbet etme fırsatı bulduğum Hate grubu, yaptığımız kısa sohbette çok yakında 2 adet video yayınlayacaklarından bahsetmişti. Ve albümün çıkmasından önce ve çıktıktan sonra bu klipleri piyasaya sürdüler. İki klibi de iyi izlenmeler almış. Toplamda 120 bin civarı izlenmeleri olan bu klipleri paylaşıyorum… Bu yılın başarılı black/death işlerinden! Metal Blade etiketi ile piyasaya çıkan albümün ismi ise Rugia! Rugia albümü grubun 12. stüdyo albümü olma özelliğini taşıyor. Umarım bu üretkenlikleri devam eder, çok kaliteli firmalar ve prodüksiyonlar ile oldukça üst seviye işler yapıyorlar…

Necrofier – The Black Flame Burns

(Season of Mist Records)

72.219 görüntüleme – Çıkış Tarihi : 27 Tem 2021

Texas/Abd’li melodic black metal grubu Necrofier ilk albümlerini Season of Mist Records etiketiyle yayınladı. 22 Ekim’de piyasaya çıkan bu albümden 2 adet video klip Youtube da ve diğer şarkılar ise Spotify da karşıma sıklıkla çıktı. Totalde 100 bin izlenme barajını aşan grup, 27 Temmuz’da yayınladıkları ilk videoları ile 72 bin izlenme almayı başardı.. Oldukça iyi bir performansa sahip olduğunu düşündüğüm Necrofier’i tavsiye ediyorum.

Grima – Cedar and Owls

(Naturmacht Productions)

68.085 görüntüleme – Çıkış Tarihi:1 Ocak 2021

Rus grup Grima 4.albümleri ile karşımızda. Rotten Garden ismini taşıyan bu albüm Naturmacht Productions etiketiyle raflarda ve dijital ortamlardaki yerini alıyor. Atmosferik ve depressive yapılı Grima sosyal medyayı başarıyla kullanan bir grup… Aslında bu parçayı official track diye tanıtmışlar fakat bu video şeklinde olduğu için listeye dahil oldu. 68 bin gibi iyi bir rakam yakalamayı başarmış. Orta tempolu, hırçın vokalli, klavye ve çeşitli enstrümanlarla desteklenmiş klasik bir atmosferik black metal denebilir. Doğa, karanlık, kasvet sevenler dinlemeli!

Necrophobic – Blinded By Light, Enlightened By Darkness

(Century Media Records)

55.546 görüntüleme – Çıkış Tarihi : 10 Ara 2021

Bir başka re-release ile karşı karşıyayız. Açıkçası, Necrophobic sevdiğim gruplardan biri fakat bu klipleri araştırırken kullandığım arama anahtar kelimelerinde bu klip önüme düşmüyordu, fakat bugün yazıyı güncellerken tekrar kontrol etmeyi denediğimde Necrophobic‘in bu klibi önüme düştü hem de 55.546 izlenme almış. Bu video piyasaya süreli yaklaşık 2 hafta olmuş. Hiç fena bir rakam değil. Paragrafın başında re-release demiştim. Buna açıklık getireyim, bu parça grubun “Hrimthursum” isimli albümlerinden alınmış, ve 2006 yılı çıkışlı. Tekrar gündeme getirmelerinin nedeni ise belirttiğim gibi, albümü yeniden piyasaya sürecek olmaları.. Ne diyelim, üretim sıkıntısı çekiyor olmalılar!

Stormruler – Reign Of The Winged Duke

(Napalm Records)

54.008 görüntüleme – Çıkış Tarihi 9 Mar 2021

Amerikalı Stormruler, Under the Burning Eclipse” isimli albümlerini Napalm Records etiketiyle , Mayıs 2021’de yayınladı. Melodic black metal çalan, şarkı sözleri, fantezi, savaşlar, krallar, dükler olan Avrupalı olsa Celtic ya da Viking Black Metal denebilecek yapıda müzikalitesi ile bizlerle birlikte. Napalm Records gibi ünlü bir firmanın tanıtım etkisiyle birlikte 50 bin sınırı aşan gruplar arasındaki yerini aldı… Benim çok sevmediğim bir tarz yaptıkları için fazla bir şey söylemek istemiyorum. Vokaller 90lar stili gayet güçlü bu tarz vokal kullanan grupların sayısı çok fazla değil artık, oldukça fazla beğendim…

Vreid – Wild North West

(Season of Mist Records)

51.827 görüntüleme – Çıkış Tarihi : 17 Şub 2021

Norveç’in tecrübeli gruplarından Vreid 9’uncu albümleri “Wild North West” ‘i 30 Nisan 2021’de Season of Mist etiketiyle piyasaya sürdü. Daha önceki albümlerinde black metal, melodic black metal denebilecek kayıtlara imza atan Vreid, bu albümün tanıtımlarında Black’n Roll olarak kendilerinden söz etmeye başladı. Albümün imajında da kovboy şapkalı ve değişik arka planlı farklı bir yapı kullanan grup, ileride nasıl bir çizgiye bürünür bilinmez ama bu albüm için yayınladığı iki klipte totalde 100 bin barajını aşmayı başardı… Karar sizin? ? ?

44.384 görüntüleme izlenme alan ve 13 Nisan 2021 tarihinde piyasaya sürülmüş olan “Into the Mountains”
videosunu da izlemenizi tavsiye ederiz

Aslında liste daha uzar gider. Çünkü Black Metal temelli grupların çok fazla göz önünde olmayanlarının izlenme oranları 10 bin ile 45 bin arasında kalıyor. Yukarıdaki listede aralardan sıyrılmış underground gruplarda var fakat bunlar genellikle Youtube reklamcılığı ile izlenme sayısını arttırmış olabilir. Maalesef bu izlenmelerin organik ya da reklam tabanlı olduğunu tespit edemediğim için (biri hariç) genel sayılar üzerinden bu incelememi yaptım…

Tekrar görüşmek üzere!!!

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu