Kritikler

Whoredom Rife – Winds of Wrath Albüm İncelemesi

Son yılların parlayan Black Metal gruplarından Whoredom Rife'ın üçüncü albümü "Winds of Wrath" Terratur Possessions etiketiyle piyasaya çıktı. Açıkçası, grup son dönemde kaybolmaya başlayan black metal akımını diri tutmayı hedefleyen bir beste ve sound yapısıyla bizleri kucaklıyor diyebilirim.

Terratur Possessions – Norveç – 2021

Son yılların parlayan Black Metal gruplarından Whoredom Rife‘ın üçüncü albümü “Winds of Wrath” Terratur Possessions etiketiyle piyasaya çıktı. Açıkçası grup son dönemde kaybolmaya başlayan black metal akımını diri tutmayı hedefleyen bir beste ve sound yapısıyla bizleri kucaklıyor diyebilirim.

Neden son yıllarda black metal grupları bu türü tam anlamıyla temsil etmekten vazgeçti? Bu sorgulanabilir bir şey ve bunu uzun uzun konuşabiliriz. Genel olarak tarzların iç içe geçmesi ve teknik kapasiteye, kayıt parlaklığına ve popülariteye önem veren gruplar janrlarını diğer tarzlara angaje ederek daha büyük kitlelere ulaştılar. Bknz: Black/Death Metal, Post-Black Metal gibi…

Whoredom Rife‘e gelecek olursak, ilk olarak çoğunuz grubu Taake ile olan split albümlerinden duymuş olabilir. İki grubunda tarzı hemen hemen birbirine yakın, eski kafa, düz, agresif, karanlık, soğuk ve kasvetli! Aslında W.R daha çok kendi dilini kullanarak albümlere imza attı fakat son albümlerinde İngilizce bir albüm ismini tercih etmişler. Toplam 44 dakikalık bir Black Metal ziyafeti bizlerle, albümün tamamında 6 adet şarkı bulunuyor.

Özellikle hırıltılı ve kirli scream vokali duymayı çok özlemiştim. K.R bunu oldukça iyi kullanmayı başarmış.Albümün soundu bana 2000-2010 yılları arasında sıkça dinlediğim raw black metal gruplarını anımsatıyor…Bass performansını ve gezinmelerini oldukça beğendim. Grup yer yer sample şeklinde klavye tonlarıyla da atmosferi güçlendirmeyi başarmış. Albümde genel olarak şarkı süreleri uzun tutulmuş. En kısa şarkı 6 dakika 17 saniye sürüyor. Bu kişisel olarak benim sevmediğim bir özellik, çünkü bir süre sonra tekrara düşüyor ve can sıkıcı olabiliyor. Mix ve Masteringi Stavmix Studios’da gerçekleştirilen bu albüm oldukça doyurucu bir sound ile dinleyici yakalamayı başarıyor.

V. Einride albüm için biz eskide kalmadık sadece geç kaldık şeklinde yorumluyor. Grubun iki üyesi de bu piyasanın içerisinde 30 yıldır olduklarını ve yabana atılmamaları gerektiğini savunuyor. V. Einride daha önce From the Vastland, Gorgoroth, Vemod gruplarında konserlerde çalmış ve Keeps of Kalessin kadrosunda bulunurken, K.R ise Bloodthorn’da görev almış. Albüm kapağına gelecek olursak eğer, Jose Alegria Sabogal tarafından, iç kapak tasarımları ise Kontamination Design tarafından yapılmış.

Albümün sonuna doğru daha kasvetli ve melankolik bir hava bizlerin etrafını sarıyor. “Hav av Sykdoms Blod” şarkısındaki bazı rifleri İsveç’li Armagedda’nın The Final War Approaching albümüne benzettim. Lafı çok uzattım buraya kadar okuyanlara tavsiyem albümü satın alıp sonuna kadar dinlemeleri eğer satın alamıyorlarsa da resmi bandcamp ya da youtube paylaşımlarından mutlaka ama mutlaka en az bir kere dinlemelerini tavsiye ediyorum.

Not: Albüm kapağı son dönemde gördüğüm en iyi çalışmalardan biri..

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu