BlogÖne Çıkan

Extreme Metal Gitaristleri Hangi Gitar Markalarını Kullanıyor?

En Çok İzlenen Extreme Metal Videoları

Extreme Metal Gitaristleri Hangi Gitar Markalarını Kullanıyor?

İlginç bir yazı olacağını düşünüğümüz bu bölümde, Extreme Metal türlerinde yani; Death Metal, Black Metal, Thrash Metal, Doom Metal, Grindcore vb. türlerde efsaneleşmiş bazı grupların gitaristlerinin kullandığı markaları inceledik, umarım ilginizi çekmeyi başarabiliriz.

Haydi Başlayalım!

Bu araştırmada, google üzerinde ilk sıralarda çıkan bir kaç ekipman arşiv sitesinden yararlandık. Bazı gitaristler, bazı markaları sadece bir iki konserde kullanmış, bazısını ise sadece koleksiyon olarak edinmiş. Tabii bu detayları yazıda belirtmedik ama yine de gitar meraklılarını tatmin edeceğine inanıyoruz!

Chuck Schuldiner (Death)

Death metalin babalarından biri olarak kabul edilen Schuldiner, Death grubuyla bu metal türünün üzerinde büyük bir etki bırakmıştır. Efsaneleşmiş albümlere imza atan Schuldiner, death metal özelinde oldukça saygı duyulan bir gitarist olmanın yanı sıra, tarzın evrimine katkı bulunan çok önemli bir müzisyen olarak dikkat çekmiştir. Maalesef ki artık aramızda olmadığı için, kendisini ilk sırada değerlendirmek istedik.

Kullandığı Gitar Markaları

B.C. Rich Stealth, B.C. Rich Mockingbird, Rickenbacker 4001 – Mapleglo

Chuck Schuldiner -Death
Chuck Schuldiner -Death

Trey Azagthoth (Morbid Angel)

Death metal sahnesinin öncülerinden biri olarak bilinen Trey Azagthoth, teknik yetenekleri ve yenilikçi yaklaşımıyla tanınır. Trey Azagthoth, hiç şüphesiz death metal dünyasının en efsane isimlerinden biri. Morbid Angel’ın kurucusu, gitaristi ve bir nevi bel kemiği olarak, müziğe kattığı olağanüstü imzasından bahsetmeden olmaz. Teknik death metal’in öncülerinden biri olarak kabul edilir. Karmaşık gitar rifleri, dissonant akorlar, değişken ve yüksek tempolar, Azagthoth’un imzasını taşıyan özelliklerdir.

Kullandığı Gitar Markaları

B.C. Rich Ironbird, Dean Astro-X Artist Guitar, Jackson JS32 Warrior, Charvel 550 XL, Ibanez RG7420, Ibanez UV7 BK, Charvel Explorer, Ibanez RG550, FS FEELER – 1990 Jackson Warrior Pro Pearl Yellow, Ibanez RG7620, Gibson Explorer Electric Guitar, Hamer Vector, B.C. Rich Warlock NJ Series – Black, Ibanez Universe UV777.

Trey Azagthoth - Morbid Angel
Trey Azagthoth - Morbid Angel

Rob Vigna (Immolation)

Immolation‘ın gitaristi Rob Vigna, müziğine özgü teknik karmaşıklığı ve ESP gitarlarının gücünü birleştirir. Gitarının sert tonları, death metal sahnesindeki etkisini artırır.

Vigna, Immolation ile birlikte, dünyanın dört bir yanındaki festivallerde ve konserlerde sahne aldı. Grup, metal müzik dünyasında önemli bir yere sahip ve Vigna, bu başarının önemli bir parçası.

Kullandığı Gitar Markaları

ESP E-II Arrow, Jackson RR24, Jackson DXMG Reverse, B.C. Rich Mockingbird

Rob Vigna - Immolation

Nergal (Adam Darski) – Behemoth 

Behemoth’un lideri Nergal, kuşkusuz extreme metal dünyasının en sansasyonel isimlerinden biridir. Blackened death metal türünde çığır açan çalışmaları ile sahnedeki etkileyici performansıyla öne çıkmayı başarmıştır. Hem Behemoth ile hem de kişisel projelerinde çok önemli gitar markalarını kullanmaktadır.

Kullandığı Gitar Markaları

LTD HEX-7, Gretsch White Falcon Semi-Hollow Guitar, ESP LTD EC-1000/CTM DMZ Gloss Black, ESP LTD NS-6, Fender Telecaster (Duplicate), Gibson Explorer Electric Guitar, Gibson Flying V Electric Guitar, ESP LTD Nergal-6, ESP LTD TE-407 7-String Electric Guitar

Nergal - Behemoth
Nergal - Behemoth

Luc Lemay – Gorguts:

Gorguts’un lideri Luc Lemay, Jackson Soloist gitarları ile progressive ve avant-garde death metalin önemli temsilcilerinden biridir. Gitarının çıkık tasarımı, grubunun deneysel tarzını yansıtır. Teknik ve karmaşık gitar partisyonları, disonans ve atonal harmoniler, progresif müzikal yapı gibi unsurları Gorguts sound’una kazandırmıştır. Lemay, gitar tekniği ve teorisi üzerine dersler de vermektedir.

Kullandığı Gitar Markaları

Ibanez S series 7 string, Marc Chicoine STEALTH Solid Body Electric Guitars, Custom Jackson RR with 24 frets ve bridge humbucker, Ibanez RG Prestige

Luc Lemay - Gorguts
Luc Lemay - Gorguts

Karl Sanders (Nile)

Nile’ın gitaristi Sanders, teknik death metaldeki katkıları ve Orta Doğu etkileşimli müziğiyle bilinir. Sanders, hem gitarist hem de vokalist olarak olağanüstü yeteneklere sahiptir. Mısır hiyerogliflerine dayalı kendine özgü gitar akort sistemi kullanır.

Kullandığı Gitar Markaları

Dean KS V7: Handmade Dean USA Custom Shop Signature Model, Dean 79 Series V, KxK Warrior, Karl Sanders V Floyd Gate of Sethu, Dean The Black V

Karl Sanders - Nile
Karl Sanders - Nile

Samoth (Emperor)

Black metalin önemli gruplarından Emperor‘ın gitaristi Samoth, atmosferik ve epik riffleriyle tanınır. Emperor’a özgü tremolo picking, blast beat’ler, klavye kullanım ve karanlık atmosfer onun yaratıcılığının ürünüdür.

Kullandığı Gitar Markaları

ESP Eclipse, ESP LTDs: the EX 400BD and a V500, ESP E-II M-I

Samoth - Emperor
Samoth - Emperor

Ihsahn (Emperor)

Emperor’ın diğer gitaristi Ihsahn, black metaldeki yenilikçi yaklaşımı ve solo kariyeriyle bilinir. Tremolo picking’deki ustalığı, melodik gitar rifleri ve derinlikli vokal tonuyla tanınır. Emperor’dan sonra solo kariyerine başladı ve black metal sınırlarını zorlayan progresif metal müziğiyle adından söz ettirdi.

Kullandığı Gitar Markaları

Ibanez RGD 7 String, Jackson USA SL1 Soloist, Aristides 060 Custom, Ibanez Iceman Electric Guitar, Aristides 080

Ihsahn - Emperor
Ihsahn - Emperor

Alexi Laiho (Children of Bodom)

Alexi Laiho Melodik death metalin önde gelen müzisyenlerinden biriydi, hızlı soloları ve teknik becerileriyle dikkat çekmeyi başarmıştı. Laiho, Children of Bodom ile birlikte 10 stüdyo albümü, 2 EP ve 1 canlı albüm kaydetti. Grup, 2000’li yılların en başarılı metal gruplarından biri olarak kabul edildi ve dünya çapında milyonlarca albüm sattı. Tekniği ve melodik anlayışı, birçok genç gitaristin ilham kaynağı oldu. Laiho’nun ölümü, metal müzik dünyasında bir boşluk bıraktı.

Kullandığı Gitar Markaları

Jackson RR 2073, ESP Custom Shop Alexi Laiho Ripper Sawtooth Electric Guitar, ESP Alexi Katakana, ESP Alexi-600 Scythe, ESP Alexi-200, ESP Alexi Pink Sawtooth, ESP Alexi Laiho Greeny, ESP Alexi-600 Greeny, Jackson Randy Rhoads

Alexi Laiho - Children of Bodom
Alexi Laiho - Children of Bodom

Terrence Hobbs (Suffocation)

Suffocation‘ın gitaristi Terrence Hobbs, grubun sound’una, agresif ve teknik gitar rifleri, karmaşık ritim bölümleri ve karanlık atmosferiyle önemli bir katkı sunmuştur.

Kullandığı Gitar Markaları

B.C. Rich Warlock custom NJ (Floyd Rose tremolo and Dimarzio pickups), B.C. Rich Warlock, Calibre’ Warlock, B.C. Rich Terrence Hobbs signature Warlock, SP Legacy (Hobbslock), SP Custom

Terrance Hoobs - Suffocation
Terrance Hoobs - Suffocation

Morgan Hakanson (Marduk)

Marduk‘un gitaristi Morgan Hakanson, ESP gitarları ile black metalin gücünü temsil eder. Gitarının siyah ve sade tasarımı, gruplarının karanlık atmosferini yansıtır.

Kullandığı Gitar Markaları

ESP M-type Camo Guitar, Ibanez 7-string, B.C. Rich Ironbird, Westone Dimension IV, Fender Stratocaster Electric Guitar, Gibson Flying V Electric Guitar, Jackson Randy Rhoads V

Morgan - Hakanson Marduk
Morgan - Hakanson Marduk

Scott Hull (Pig Destroyer)

Grindcore‘un önemli isimlerinden biri olan Hull, teknik yetenekleri ve agresif yaklaşımıyla bilinir. Hull’ın Pig Destroyer ile birlikte yarattığı müzik, yoğun, hızlı ve kaotik. Blast beat’ler, disonanslı akorlar ve tekinsiz gitarlar, Hull’ın kendine özgü tarzını oluşturuyor. Ama onun gitar çalımı sadece teknik bir gösteri değil. Hull, müzikleriyle sosyopolitik konulara da değinerek, grindcore’un öfkesini toplumsal eleştiriyle birleştiriyor.

Kullandığı Gitar Markaları

Scott Hull Signature Jackson Guitar, ESP LTD H-1007 See Thru

Scott Hull - Pig Destroyer
Scott Hull - Pig Destroyer

Muhammed Suiçmez (Necrophagist)

Necrophagist’in gitaristi Suiçmez, teknik death metaldeki mükemmel yetenekleriyle tanınır. Suiçmez, gitar çalımıyla teknik death metal türünde bir ekol oluşturmuştur. Gitardaki tekniği, hızı ve melodik anlayışıyla, bu türde yeni bir standart belirlemiştir. Suiçmez’in gitar çalma tekniğinin en önemli özelliklerinden biri, hızlı ve akıcı tremolo picking’dir. Tremolo picking, gitarda hızlı bir şekilde notaları çalmak için kullanılan bir tekniktir. Suiçmez, bu tekniği inanılmaz bir hız ve doğrulukla uygulayarak, teknik death metalde yeni bir standart belirlemiştir.

Kullandığı Gitar Markaları

B.C. Rich Stealth, Ibanez LACS Xyiphos 7, Vigier Marylin, Ibanez Falchion XF350

Muhammed Suicmez - Necrophagist
Muhammed Suicmez - Necrophagist

Alex Hellid (Entombed)

Entombed’in gitaristi Alex Hellid, Gibson gitarları ile death metalin erken dönemlerinde önemli bir rol oynamıştır. Gitarının klasik tasarımı, grubunun özgün tarzını yansıtır.

Kullandığı Gitar Markaları

Gibson Flying V Electric Guitar, Gibson Les Paul Custom Electric Guitar

Alex Hellid - Entombed
Alex Hellid - Entombed

Mitch Harris (Napalm Death) 

Napalm Death‘in gitaristi Mitch Harris, ESP gitarları ile grindcore’un enerjisini taşır. Gitarının sade tasarımı, grubunun agresif ve hızlı müziğini yansıtır. Grindcore’un kaotik ve yüksek tempolu sound’una, karmaşık rifleri, brutal gitar tonları ve deneysel yaklaşımlarıyla önemli katkı sundu. Drone metal, jazz, ve elektronik müzik gibi farklı tarzlardan da ilham alıyor.

Kullandığı Gitar Markaları

E-II Eclipse See-Thru Black Cherry Sunburst Electric Guitar, Gibson Les Paul Custom Electric Guitar,

Mitch Harris - Napalm Death
Mitch Harris - Napalm Death

Jon Nödveidt (Dissection)

Dissection’ın kurucusu Jon Nödveidt, gitarları ile black metalin atmosferini yaratır. Gitarının sivri hatları ve görsel estetiği, grubunun tarzını belirler. Yarattığı agresif ve bir o kadarda melodik besteler ile birlikte black metal sahnesinde kendine başarılı bir yer edindi. Ölümünden yıllar sonra bile albümleri iyi satış rakamları yakalamıştır.

Kullandığı Gitar Markaları

Gibson Flying V Electric Guitar, Gibson Les Paul Custom Electric Guitar, Gibson Les Paul Studio Electric Guitar

Jon Nödtveidt -Dissection
Jon Nödtveidt -Dissection

Bill Steer (Carcass)

Carcass’ın gitaristi Bill Steer, Gibson gitarları ile death metal ve grindcore’un önemli isimlerinden biridir. Gitarının güçlü tonları, grubunun çeşitli müzikal yaklaşımlarını destekler. Grubun sound’una tekniği, melodik yeteneği ve brutal ritimleriyle önemli katkı sundu. Grindcore’un vahşetli enerjisini teknik thrash ve progresif elementlerle harmanlamasıyla bilinir. “Swansong” gibi şarkılarda doom ve atmosferik öğeler kullanarak müzikal paletini genişletmiştir.

Kullandığı Gitar Markaları

Gibson Les Paul Custom Electric Guitar, Gibson Les Paul Junior, Peavey Nitro III, Gibson Melody Maker Electric Guitar, Schecter Strategy, Ibanez S540, Ibanez Iceman ICT700, ESP Eclipse-II Snow White

Bill Steer - Carcass
Bill Steer - Carcass

Dan Swanö (Edge of Sanity)

Edge of Sanity’nin gitaristi ve vokalisti Swanö, death metalin sınırlarını genişleten progresif çalışmalarıyla bilinir. Metal müziğinin farklı alt türleri arasında köprüler kuran, öncü bir müzisyen. Prodüktör olarak metal müziğin sound’una önemli ölçüde etki etti.

Kullandığı Gitar Markaları

Schecter C-5X Celloblaster 5-String Baritone, B.C. Rich ST-3 Electric Guitar, Sigma (by Martin) DM-1 Acoustic, Ibanez Blazer BL 400BS

Dan Swano - Edge of Sanity
Dan-Swano_Edge of sanity

Lord Ahriman (Dark Funeral)

Dark Funeral‘ın gitaristi Lord Ahriman, B.C. Rich gitarları ile black metalin gücünü taşır. Gitarının gotik ve sivri tasarımı, gruplarının karanlık estetiğini yansıtır. Melodik gitar rifleri, yüksek tempolu blast beat’ler, karanlık atmosfer ve Michael “Lord Ahriman” Svanberg’in etkileyici çığlık vokalleri Dark Funeral’ın ayırt edici kimliğidir.

Kullandığı Gitar Markaları

BC Rich “Warlock”, Esp V-style LTD Arrow Black Metal

Lord Ahriman - Dark Funeral
Lord Ahriman - Dark Funeral

Erik Rutan (Hate Eternal)

Hate Eternal’ın gitaristi Erik Rutan, kendine has tasarlanmış gitarları ile death metalin teknik yönlerini taşır. Gitarının agresif tasarımı, grubunun sert ve hızlı tarzını yansıtır. Hate Eternal, brutal death metal türünde önemli bir figür oldu. Grubun müziği, agresif gitar riffleri, hızlı tempolu davullar ve Rutan’ın yüksek perdeli vokalleri ile karakterize edilir. Grup, 1990’ların sonlarından beri 10’dan fazla albüm yayınladı ve dünyanın dört bir yanındaki festivallerde ve turnelerde sahne aldı.

Kullandığı Gitar Markaları

Ibanez Universe UV7, B.C. Rich Erik Rutan Custom 7-string Iron Bird, Charvel 475,
Gibson Explorer Electric Guitar, Ibanez RG7620, B.C. Rich Erik Rutan Signature 6 String Ironbird Import, B.C. Rich Ironbird

Erik Rutan - Hate Eternal
Erik Rutan - Hate Eternal

Bu listeyi yaparken Equipboard, Guitarworld, ChatGPT ve Google Bard’dan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu