Blog

Yeni Keşifler Köşesi #4

Herkese yeniden merhaba, keşifler köşesinde bu sayıda yine sizlere kaliteli ve farklı grupları tanıtmaya özen göstereceğim. Aslında keşifler köşesini youtube kanalımız ile birlikte paralel olarak gittiğimiz için siteye tanıtım yazısı girmekte biraz gecikmeler yaşıyoruz.

Evet Ağustos/Eylül ayları içerisinde bizlere gelen gruplar arasında değerlendirdiklerimiz sizlerle …

Thrown Into Exile

Kaliforniya/Birleşik Devletler çıkışlı melodic death metal ve metalcore karışımı tarzlarıyla bizlerle. The Mourning isimli single çalışmalarına aynı zamanda bir video klipte hazırlayan Thrown Into Exile, oldukça kaliteli sololar ve güçlü scream vokaller ile beslenmiş yapısıyla adından söz ettireceğe benziyor, At the Gates ‘in yolundan gittiklerini düşünüyorum. Gerek vokal tarzı ,gerekse şarkı trafikleriyle oldukça enerjik, hatta belirli bölümlerde clean ton vokal kullanımları ile de vokal çeşitliliği gerçekleştirmişler. 2016 yılından sonra tam süreli bir albüm yayınlamayan grup, bu single çalışmasının ardından belki de yeni bir albümle bizleri selamlar….

Sacerdotum

Birleşik Krallık’tan bizlere ulaşan Sacerdotum ,thrash metal tabanlı müzik yapıyor. Tek kişilik bir proje olan Sacerdotum, daha önceleri Kull ,Extreme Maggot Infestation gibi gruplarda da çalmış yerli bir müzisyen olan Tarkan J. Alp tarafından yürütülüyor. Brutal ve scream vokaller ile çeşitlenmiş ,genel anlamda karanlık bir parça olan Don’t Drink The Blood ‘u sizlerle paylaşıyoruz. Yeni bir proje olduğu için şans verilmesi gerektiğine inanıyorum.

https://www.sacerdotum.com/
https://www.facebook.com/sacerdotum/

Krevontul

Finlandiya’lı black’n roll çalan Kreventul bizlere Karantina’nın başlarında çektikleri bir video olan “Summoner” ı göndermişlerdi. Aslında müzik olarak black metal tarzına daha yakın bulduğum bir parça fakat klipteki komik halleri ve eğlenceli tavırları biraz daha espirili bir grup olduklarını bana hissettirdi. Eminim klibi izleyince sizde bana hak vereceksiniz.

Karantina döneminde ev ortamında çekip birleştirdikleri Summoner klibi sizlerle

Eye of Doom

Vancouver/Kanada’lı Eye of Doom, progressive ve stoner etkileşimli doom metal çalıyorlar. 3 kişilik olan grup 2017 yılında kuruldu,henüz tam süreli bir albüm kayıt etmemelerine rağmen 2 ep ve 1 single yayınladılar. “Curse of the Pharaoh” bizim ele alacağımız grubun 2019 ve 2020 yıllarında ayrı ayrı yayınladığı parça olacak. Klasik bir stoner grubu demem yanlış olmayacak, oldukça durgun ,kasvetli bir atmosferde ,orta tempoya yakın giden parçada ,kullanılan vokaller oldukça derin ve etkileyici. Doom Metal severler, ve özellikle klasiklerden hoşlananlar ,mutlaka dinlemeli.

http://eyeofdoom.com/
https://eyeofdoom.bandcamp.com/releases

Daily Insanity

Berlin/Almanya çıkışlı Daily Insanity 2018 yılında yayınladıkları 6 şarkılık “Conspiracy” isimli kayıtlarına ,Haziran 2020 tarihinde bir klip hazırlamışlar, bu klibi bizlerle paylaştıklar. Almanya’nın thrash metaline kesinlikle bayılıyorum. D.I grubu beste ve çalma açısından o kaliteye çok ulaşamasa da,yinede enerjik ve başarılı bir şarkı yapmışlar. Tek beğenmediğim nokta vokal kullanım tarzı, kirli bir vokal tercih edilmiş, ne temiz ne de scream vokal, tam arada kirli… Daha iyi bir vokal kullanımı olabilirdi. Yine de thrash metal severleri memnun edebilecek bir kayıda imza atmışlar, 2020 bitmeden yeni bir şeyler yayınlarlarsa yine buradan söz etmeyi unutmayız.

Omega Diatribe

Budapeşte/Macaristan çıkışlı grup, groove metal ile metalcore arası bir tarza sahip. Oldukça hareketli,enerjik ve sağlam riflere sahip beste yapısıyla dikkat çekiyor. Vokal tarzı olarak hardcore vokaline yakın bir ton kullanmışlar ama yer yer brutal/scream vokaller ile çeşitlendiriliyor. Müzik tarzı olarak benim kişisel olarak çok takip ettiğim ve sevdiğim bir tarz değil,fakat grubun başarılı işleri dikkatimi çekti, hemen hemen her şarkısını bize gönderen gruba teşekkür ediyorum.
Metalcore /Groove işleri severler mutlaka dinlemeli

Silius

Avusturya çıkışlı thrash/groove metal grubu Silius’un “Abominate” isimli şarkısını ele alıyoruz. Grubun tarzı Pantera’nın yapmış olduğu groove tarza yakın olduğunu söyleyebilirim,özellikle kullandıkları break down rifler ve vokal türü bunu düşünmeme yol açtı. Tabii ki grubun imajı ve söz ettiği şeyler gerçekten başarılı. Sistem ve yolsuzluk üzerine işledikleri liriklere sahipler. “Worship to Extinction” isimli albümleri Ağustos’un 28’inde Rock of Angels Records tarafından piyasaya sürüldü. Ben genel olarak beğendim, hareketli ve oldukça enerjik bir şarkı, vokal tarzı da hoşuma gitti, sololar ve dur/kalk ritimlerle seyirciyi yakalayabilecek kalitede bestelere sahipler, dinlemeye değer!

40 Proof

Amerika’lı grup, punk/thrash kökenli bir müzik yapıyor. Eğlenceli bir video klip ile bizlerle… “Broke My Ass” isimli şarkılarının komik ve bir o kadar da tehlikeli bir hikayesi var. Zaten klibi izleyince anlayacaksınız, grubun davulcusu skydiving yaparken kuyruk sokumu kemiğini incitmiş hatta kırma tehlikesi geçirmiş. Buna istinaden de bir video hazırlamışlar. “100% Trash: Meat Lovers Pizza” isimli EP’leri yakında piyasaya çıkacakmış,eğlenceli bir grup, punk müziğe daha sert rifler ve heavy metal birleşimi ile yenilik getiriyorlarmış.

Morokh

Moskova/Rusya çıkışlı Morokh ,son yıllarda sayıları iyice artan post black metal ve sludge karışımlı gruplardan biri, müzikal yapı olarak genellikle black metal tonlarını yakalayabildiğimiz grupta, yer yer geçişlerde kullanılan farklı atmosferler şarkının tarzında daha da geniş bir yelpaze açıyor. İmaj olarak black metal grubu gibi pozlar vermeyen grup,oldukça sade ve beğendiğim bir fotoğraf çekmişler. Monologue isimli tekli çalışmaları ile bize başvuran grup, Mart ayında bu parçaya birde canlı konser videosu çekmiş, şöyle biraz araştırdığımda ise bu single dan sonra birde EP yayınladıklarını görüyorum,eğer onuda bize ulaştırırlarsa seve seve yorumlayabiliriz. Özetle black metal tabanlı,atmosferik ve derinlikli gruplardan hoşlanıyorsanız Morokh gerçekten başarılı.

Zeolite

Avusturalya çıkışlı grup, progresif death metal çalıyor. “Weeping Veins” klibi ile bizlere ulaşan grubun oldukça sağlam riflerden oluşan bir bestesi olduğunu söyleyebilirim. Vokal çeşitliliği olarak çok harsh bir scream vokal kullanımı ve fakat belirli aralıklarada da anlaşılabilir bir brutal vokal kullandıklarını belirtebilirim. Oldukça teknik sololar ve çok başarılı bulduğum harika bir davul performansı olan grup, gelecek vaad ediyor. Zaten geçtiğimiz yıl ülkelerinde çok sayıda ünlü grup ile turne yapmışlar. Neredeyse tüm şehirlerde çalan grup, The Black Dahlia Murder ve Aborted ile başarılı bir turne gerçekleştirmiş. Son yıllarda çok fazla bu tarz grup dinleyen ve sevmeye başlayan biri olarak, Zeolite kesinlikle başarılı.

Toxaemia

,2020 yılına kadar hiç bir şey yapmamış. 2020 yılında tekrar toplanıp bir şeyler yapmaya karar veren Toxaemia, bizlere “Pestilence” videosu ile ulaştı. (Bu yazı hazırlanana kadar grup bir iki parça daha bizlere iletmişti) Grup Kasım ayının 20’side ilk albümlerini çıkaracak. Tam 30 yıl sonra çıkaracakları bu albüm gerçekten heyecanla bekleniyor. Thrash/Death çalan grup, oldukça güçlü,klasik İsveçli grup kaliteside bestelerinde hakim. Pontus ile Stevo grubun ilk kadrosundan elemanlar fakat Rasmus ,Perra ve Dennis grubun yeniden toplandığından sonra dahil olan üyeler, yeni ve eski üyelerle birlikte ,talihsiz geçen 2020 yılını sağlam bir albümle geçiren grup,2021’de ortalığın düzelmesiyle birlikte konserlerine başlayacağına eminim…

Sharon

Amerikadan Sharon bizlerle. Kendi adına kurduğu grubu ile birlikte “Can We Pretend” isimli parçalarına çektiği video klibi bizlerle paylaştılar. Sharon ,gothic metal çalıyor. Yer yer sopranoya yakın bir vokal kullanan Sharon, oldukça duygusal bir parça ile müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Clean/Female vokalin yanı sıra scream vokallerle performansını taçlandıran Sharon, gothic rock/metal severleri memnun edecek bir eser ile karşımızda.

Green Fiend

Amerikalı grup Green Fiend esasında Stoner Metal çalan bir grup fakat 2020 yılında sevdikleri şarkıları kendilerine göre yorumlama yönünde adımlar atmışlar. Kendilerini old school death metal temelli bir grup olarak anlatan Green Fiend, bu tarza yakın olabilecek bir beste ile Obituary’e bir selam çakmışlar. “Stonedly We Root” , ünlü “Slowly We Root” isimli Obituary şarkısına gönderme olarak yapılan bu çalışma oldukça sert ve death metal temeli altında yorumlanabilir. Parçaya çektikleri klipte de oldukça yoğun miktarda alkol ve weed alan grup, bir barda bu klibi çekmiş. Sizinde seveceğinize inandığım bu parçayı paylaşmaktan sevinç duyuyorum 🙂

Death by Dissonance

Almanya’dan bizlere ulaşan gruplardan bir başkası. Grubun tarzı melodic death & deathcore. Fakat bize ulaştırdıkları şarkı daha çok melodic death metal temellerine yakın denilebilir. Grubun Almanya ve Avrupa genelinde yükselişe geçen neo-fasist ve ırkçı yönelimlere öfke kustuğu bu parçası “Same Hell Again” ‘i sizlere sunuyorum. Bu parçada bir feat yapmışlar fakat yaptıkları sanatçının detayına ulaşamadım.(Das Kind) Oldukça başarılı melodiler var, ve lirikler bir ideoloji ile örtüşüyor olması grubu daha da önemli bir noktaya taşıyor. Bende onlara katılıyor ve ırkçılığa şiddetle nefret kustuğumu iletiyorum.

The Impaler

Avusturalya’dan bizlere ulaşan ve bu bölümde son olarak sözünü edeceğim grup The Impaler(The Impvler) olacak. Slam Worldwide aracılığı ile dünyaya duyurulan lirik videolarına daha önce sitemizde yer vermiştik. (https://www.extreminal.com/the-impvlerdan-yeni-tekli-plague-yayimlandi/) Grup extreme metal çalıyor ve bunu tam olarak hakkıyla yaptığını söyleyebilirim çünkü death metal,core,groove ve blackened death metal öğelerinin hepsine tarzlarında yer veriyorlar. Behemoth, Thy Art is Murder ,Whitechapel ,Rotting Christ/Gaerea gibi grupları örnek aldıklarını belirtmişler.
Ama bu paylaşılan parçada ben bu gruplardan esinlenmeler çok hissetmedim, oldukça düz bir extreme metal şarkısı olmuş.
Sizde dinleyip fikrinizi belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu