Röportajlar

VIETAH

Merhaba, biraz soru sormak için sitene göz attım, VIETAH 2002 yılında başlamış fakat ilk ürününü 2006-2007 yıllarında kaydedebilmiş, aradaki bekleme süresinin nedeni nedir, bir çeşit hazırlık mı?
Merhaba!! İlk albümdeki tüm şarkıları 2002 yılında hazırlamıştım ama o zamanlar yeni başlayan bir müzisyen olduğum için doğru düzgün bir kayıt yapma şansım yoktu.
Ve sadece 4 yıl sonra albüm kaydetmek için kendimi hazır hissettim.  Bence o 4 yıl boşa gitmedi. Daha iyi bir müzisyen oldum, albümde değişiklikler yaptım ve daha iyi oldu.

"Smalisty Zah" Stygian Crypt Productions tarafından bana ulaştırılan albümlerin içerisinde en çok ilgimi çekenlerden biri, nitekim de yaptığım kritikte de bu şekilde bahsettim, genel olarak dinleyicilerden gelen tepkiler nasıl?
Dinleyici görüşleri değişkendir. Aslında bir çok insanın bir çok görüşü var. Bazı insanlar “Smalisty Žah” albümünü bazıları ise “Zorny Maroz” albümünü beğendi, ama black metal dinleyicisi VIETAH’ı her türlü beğendi tabi.

Site’de yer alan kritikler Rusça olduğundan ne dendiği konusunda bir fikrim yok fakat puanlarına bakınca beğenildiği ortada, herhangi bir olumsuz eleştiri ile karşılaştın mı?
Tabii ki olumsuz eleştiriler de var. Bence iyi eleştiri, kusurları, hataları bulup gösteren, gelişime yardımcı olandır, tüm eleştirileri kabul ediyorum, ama buna pek önem verdiğim söylenemez. VIETAH için gelecekte olacak şeylerde son kararları benim kişisel hislerime göre belirleyeceğim, diğer insanların görüşlerine göre değil.

Şarkı sözleri Rusça olduğu ve en ufak bir fikrim olmadığı için soruyorum, söz içeriği nasıl?
VIETAH sözleri Belarusça dili ile yazıldı. Rusça ile benziyor, ama aralarında farklılıklar var. (Tamam şimdi doğrusunu öğrendim, kusura bakma 🙂 / Goremented)
"Smalisty Zah" albümünün şarkı sözleri doğanın alacakaranlıktaki değişen durumuyla ilgiliydi. Bu şekilde açıklarsam yanlış bilgi vermemiş olurum diye düşünüyorum. Karanlık doğa temaları her zaman ilgimi çeken konular arasındaydı ve bu hastalıklı fanteziyi gece yarasının vermiş olduğu eşsiz manzara ile bütünleştirdiğimde yaşamın manasına ulaştığımı hissediyorum. "Smalitsy Zah" kelimelerini İngilizceye çevirirsek “Resinous Horror” gibi bir mana çıkıyor ve tam anlamıyla istediğim, anlatmak istediğim manayı veremiyor. Ben de hislerimin bir dışa vurumu olan şarkı sözlerimi kendi dilimde yazmayı tercih ediyorum. Belki ileride VIETAH’ın resmi sitesinde tüm parçaların sözlerinin İngilizce çevirilerini yayınlayabilirim fakat Belarusça olarak kendimi daha iyi ifade ediyorum.

İnsanlar genelde kendi dillerinde değil de İngilizce şarkı yapıyorlar, bu şekilde, özellikle black metal’de kendi dilini kullananları çok takdir ediyorum, senin bu konudaki görüşün nedir? özellikle kendi dilinde sözler yazmış olmalısın.
Başlangıçta VIETAH sözleri de projenin ismi İngilizce’ydi. Daha sonra sözleri Belarusça yazmaya karar verdim ve projenin adını da Belarusça yaptım. VIETAH’ın anlamı “Waning Moon”. İlk albüm için tüm enstrümanları kaydettikten sonra vokal kaydına sıra gelmişti, İngilizce konusunda saçmaladığımı anladım ve sözlerin Belarusça olması gerektiğine karar verdim.
Gelecekte üç albüm daha kaydetmeyi planlıyorum. Bunlardan biri VIETAH için geleneksel olmayacak, ve belki İngilizce olabilir.
Diğer gruplara gelince, Black Metali, İsveççe, Norveççe, Almanca, Macarca, Rusça ve Belarusça dinlemeyi seviyorum.

Müziğindeki karanlık ve soğuk albüm kapağına da oldukça başarılı bir şekilde yansıtılmış, fotoğraflar sanırım bu albüm için çekilmiş, nereden görüntüler onlar? Kapağın konseptini sen mi belirledin?
Albüm içindeki fotoğrafların bir çoğu tarafımdan yönlendirilerek çekildi. Ama bazıları fotoğrafçılar tarafından daha önceden çekilmişti, ben onları kullanmaya karar verdim.

Bu tarz black metal albümlerinde arada ambient parçalar dinlemek bana büyük zevk veriyor, sadece ambient dinlemeyi sever misin? Hem black metal hem de ambient olarak sevdiğin müzisyenler kimler?
90lı yılların Norveç Black metali beni etkiliyor, MAYHEM, DARKTHRONE, BURZUM, CARPATHIAN FOREST, ULVER, IMMORTAL gibi gruplar. Bu grupları diğerlerinden daha çok dinliyorum.
Daha sonrasında gelen sevdiğim isimler de şunlar: SHINING, FORGOTTEN TOMB, WATAIN, DEATHSPELL OMEGA, NORTT. Belarus underground Black Metal camiasından bir şeyler söylemek gerekirse de KRUK, PAGAN, APHOOM ZHAH, SMIERCIESLAU adlı grupları seviyorum. Tabii ki başka tarzları ve grupları da dinliyorum ama…

VIETAH tek kişilik bir grup olarak mı devam edecek?
VIETAH her zaman tek kişilik bir grup olarak kalacak.

Sahne düşünüyor musun, sahne için kadron var mı?
Evet, gelecekte VIETAH için sahne düşünüyorum. Diğer gruplarımdan sahne deneyimlerim var. Şu an VIETAH için sahnede çalacak müzisyenler arıyorum. Sahne için hazır olduğumuzda resmi sitemden duyuracağım.

Albümde bir Darkthrone cover’ı var, özellikle "Quintessence" seçmenin bir nedeni var mı?
Başta albüme cover koymayı planlamıyordum. Bu albüm kaydına başlamadan önceki halindeki düşüncemdi. Kayda başladığımda şarkılarda değişiklikler yapıldı. Kayıt yaptığım esnada Darkthrone’un “Quintessence” adlı şarkısını coverlamaya karar verdim.

Bu parçayı da Belarusça’ya çevirmişsin, sanırım tüm albüm Belarusça olsun istedin…
Coverı orijinali gibi yapmak istemedim. Orijinali ile aynı yapılan coverları dinlemekten hoşlanmıyorum. Bu nedenle müzik ve sözler değiştirildi. Uzun süredir Belarusça black metal coverı yapmayı düşünüyordum zaten.

Bir sonraki albüm için herhangi bir çalışma mevcut mu? Onda da bir cover’a yer verecek misin?
Gelecek şarkılar için bir çok beste, sözler, bireysel riffler mevcut. Şu an “Tajemstvy Noczy” (Sacraments of Night) isimli üçüncü albümümü kaydediyorum. Minimum klavye kullanılmış Atmospheric Black Metal  tarzında 4 yada 5 şarkı içerecek. Yine gelecek için farklı cover düşüncem var. Bunlardan biri black metal için geleneksel bir konuya sahip olmayacak.

Son zamanlarda Stygian Crypt sayesinde ülkemin kuzeyinden bir şeyler dinleme şansım oldu, oradaki piyasa hakkında pek fazla bilgim yok, Belarus’da durumlar nasıl?
Belarus’ta farklı tarzlarda bir çok grup var. Neredeyse tüm arkadaşlarım metal gruplarında çalıyor. Grupların seviyesi ve kalitesi git gide artıyor. Daha çok kaliteli albümler çıkmaya başladı. Sık sık yerli ve yabancı grup konserleri oluyor.

Sorcaklarım bu kadar, son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?
Şimdi Belarus’ta kış, nemli ve bulutlu. Ormana gidip ilham alma zamanı geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu