Röportajlar

SATANIZED

Grubunuzun 3.5/4 yıllık bir geçmişi gözüküyor,bir iki konser dışında çok fazla ortalıklarda gözükmüyorsunuz, grubu oturtma aşamasından biraz bahseder misin?
Angramainyu ve Dahaka olmak üzere yola 2 kişi çıktık. kısa zamanda Daeva katıldı. ideolojik olarak ortak noktada birleşiyorduk ve beste çalışmaları yaptık. söz ve müzikler hazırlanırken kadronun eksik kısmında birkaç sefer değişmeler oldu. Ortalıkta gözükmememizin 2 büyük sebebi kadro problemi ve vokalimizin geçirdiği beyin kanamasıdır.

“Possessed by Darkness” adlı E.P. ne kadar sürelik bir çalışmanın ürünü? Kayıt nerede yapıldı?
Besteler çok eskiye dayanıyor fakat kayıt aşşağı yukarı farklı zamanlardaki aralıklarla toplamda 4 ay sürdü. Kayıtlar ev kaydıdır.

Parçalarınızda had safhada mistik tema ve mitolojik anlatımlar görmekteyiz,Satanized tam olarak black metal ‘in hangi türünü icra ediyor diyebiliriz?
Sound olarak bakılırsa melodic black metal denilebilir ama yöresel ezgiler ve armoniler kullandığımız için folk black metal de denebilir ama biz sadece black metal demeyi tercih ediyoruz.

Liriksel açıdan bakıldığında orta doğu, pers gibi etnik unsurlar göze çarpıyor, bu tarz mitolojik öğeler kullanmak kimin fikriydi?
En başından beri batı müziği yerine doğu müziğine yatkın melodiler kullanmayı tercih ettik klavyecimizin ve vokalimizin pers mitolojsine olan ilgisi de bunu tetikledi.

Kayıt ettiğiniz parçaları bir çok kişi Myspace adresinizden dinlemiş gözüküyor,ilk gelen tepkiler nasıldı?
Genel olarak olumlu tepkiler aldık parçalar beklediğimizden daha fazla ilgi gördü açıkçası.

İngiliz distro Thron Laceration ile olan anlaşmadan söz edecek olursak Türkiye’ yede gönderecekler mi yoksa uluslararası distrolara mı dağıtılacak?
Türkiye dağıtım işini biz üstlendik İzmit, Bursa, İzmir, Ankara, Adana ve KKTC’de dağıtımını bizim adımıza yapacak arkadaşlara göndereceğiz. Bunun dışında almak isteyenler zaten bizle iletişime geçebilirler. Uluslararası çevremize de göndermek üzere ayırdığımız CD’ler mevcut olmasının yanı sıra bağlı olduğumuz şirkette bu CD’leri kendi ağlarında dağıtacak distrolara fanzinlere, radyolara,gönderecek.

Türkiye’de black metal ‘in bir arpa boyu yol alamamasının sebepleri neler, imaj eksikliğimi yoksa müzikal donanımsızlık mı ?
Gerçekçi olmak gerekirse ülke olarak bu işe 1-0 geride başlıyoruz bize nasıl müzik yapıyorsunuz orada şeriat yok mu tarzı bazı sözler bile geldi dünyada artık milyonlarca black metal grubu var ve çok başarılı olmak zorundasınız bunun için müziğin sahne performansın kıyafetlerin hepsinin mükemmel olması gerekir ama eminim ki şu da büyük bir nedendir Türkiye’deki bazı grupların kendi tayfası oluşmakta ve diğer gruplara destek yerine çelme takma zihniyetinden kurtulunmadığı sürece Türkiye’deki başarılı olacak gruplarında başarısı engelleniyor melodic black yaparsın 3.sınıf black metal olursun özenle kıyafet hazırlarsın veya diktirirsin ne gerek var müzik yeter denir özenti olursun zamanında bizde bu yüzden çok kavgalar verdik bu zihniyetten kurtulunmadığı sürece ben Türk black metalinin çok ileriye gideceğine inanmıyorum…

Sahne şovlarına önem veriyorsunuz,grup fotoğrafları ,albüm kapaklarınız çok gösterişli,izleyiciden nasıl tepkiler aldınız ?
Sahne şovu bir grup için çok önemlidir seyircilere mp3 dinletmek dışında görsel bir şovda yapmanız gerekir albüm kapakları ve fotoğraflara gelince bizce black metal gösterişli ve ihtişamlı yapılması gereken bir tarzdır diğer metal tarzlarından çok daha farklı olmalıdır genel olarak izleyicilerden de bu yönde olumlu tepkiler aldık.

Albüm yapmayı düşünüyor musunuz,yurt dışı veya yurt içi kayıtlarınızı göndermeyi planladığınız insanlar var mı ?
E.p’den sonra albüm çalışmalarına başladık. parçalar hazır sayılır son düzenlemeler yapılıyor. yaklaşık 1 ay içerisinde kayıtlar başlayacak. bu sefer daha uzun bir zamana yaymayı düşünüyoruz projeyi. E.P’den daha kaliteli bir sound yakalamak istiyoruz. brezilya, Meksika, Almanya, Hollanda ve Amerika’daki bazı destekçilerimize, fanzinlere, yunanistan’da bizi destekleyen bir radyoya, yurt içinde ise, yine bazı radyo ve fanzinlere göndermeyi planlıyoruz.

Konser grubu mu olmayı tercih ederdiniz yoksa stüdyo grubu mu? Demek istediğim her konsere çıkan bazı gruplar var ,fan kitlesi önemli mi?
Konser verilen mekan konusunda aşırı tutucu davranıyoruz müziğimiz fon müziği değildir ve bu yüzden bar konserlerini tercih etmiyoruz ama Bronx gibi konser amaçlı kapatılan mekanlarda çıkmaya tabi ki her zaman açığız sonuçta insanlar seni dinlemeye geldiği sürece nerede olduğunun çok bir önemi yok fan kitlesi tabi ki önemli, onların enerjisi sahnedeyken bizi etkiliyor. onların coşması bizim performansımızı arttırır.

Yeni parçalara başlamış olmalısınız yine temanız bu doğrultularda mı olacak yoksa değişik bir şeyler düşünüyor musunuz?
Evet yeni parçaların kayıtlarına başladık ilk kayıtlardan daha kaliteli bir soundla ortaya çıkmak istiyoruz ama genetema tabi ki aynı ve müzik kariyerimiz sonuna kadarda değiştirmeyi düşüneceğimizi sanmıyorum sonuçta bu bir çocuk oyunu değil ve kafamıza estiğinde değişsin düşüncesine karşıyız.

Türkiye’ye gelen bir avucu geçmeyen black metal gruplarının konserlerine baktığında Satanized sizce hangi seviyede?
Türkiye’deki grupların en büyük eksiği sahnedeki duruşu ve performansıdır. biz işimizi hissederek yaptığımızdan diğer gruplardan daha iyi yaptığımızı düşünüyoruz. ayrıca bu bir liderlik savaşı değildir biz kendi müziğimize bakarız onlar da kendilerininkine.. Bu yüzden böyle bir karşılaştırmayı çok gerekli bulmuyoruz

Yeni konserlerde planladığınız cover parça bulunuyor mu ?
Genel olarak cover yapmaya yanaşmıyoruz kendi yaptığımız besteler bizi daha çok tatmin ediyor ama black metal kültüründe önemli yer etmiş bir kaç grubun şarkısını cover yapabiliriz ancak böyle bir projenin olması şu anlık söz konusu değil.

Albüm kapak çalışmalarınız gerçekten çok başarılı,fikir ve tasarımlar kimden çıkmakta, Possessed by Darkness isimli bir kapak çalışmanız var anlatmak istediğiniz tema neydi ?
Grubumuzda her elemanın ayrı bir görevi vardır ve kendi işimizi kendimiz yapmaktan çok keyif duyarız artwork ile ilgili tüm ayrıntıları vokalimiz Angramainyu bakar tasarım çizim ve fikir ona aittir. Kapağın teması: yıllardır süren din savaşları ve kendi doğrularını yaşatmak için katlederek insanlara empoze edilmişliği zindanla temsil ediyoruz. Çünkü insanlık bu durumda bir zindanda yaşamaya mahkum edilmiştir.liriklerde bahsettiğimiz şeytan, bildiğiniz şeytan anlamında değildir. tanrı’nın yolu buysa, insanları özgür iradelerinden uzaklaştırıp, hayata maske takarak doğru gibi göstermekse; inanç dediğimiz şey, tanrı’nın kudreti, katletmekse; şeytan bunun tam zıttı olandır. her şeyi tersine çevirmek için de bu sefer karanlığa itaat edenler aydınlanacak etmeyenler yok olacaktır.

Hangi grup Türkiye’ye gelse alt grup olmaktan onur duyarım dersiniz?
Şimdilik böyle bir seçim yapma büyüklüğünde değiliz ancak onur duyarız dersek Immortal gibi köklü grupların altında çıkmak bizi sevindirir.

Sorularım bunlar,dinleyicilerinize iletmek istediğiniz bir not varsa alabilir miyiz? Teşekkrler..
Röportaj için teşekkürler. Bizi merak edenler ve şarkılarımızı dinlemek isteyenler bunları Myspace sayfamızı ziyaret ederek yapabilirler.
www.myspace.com/truesatanized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu