Röportajlar

ROTTEN SOUND

Finlandiyalı grup Rotten Sound 16 yıldan beri hala sert, hala çürütüyor !

Hepimizin sabırsızlıkla beklediği ‘ Cycles ’ albümü büyük ilgi topladı. 2008’de sizlerin daha karanlık ve deli yönüyle tanıştık ve gerçekten çok sevdik. Sanıyorum hala olumlu tepkiler alıyorsunuz. Exit ve Murderworks gibi başyapıtlardan sonra Cycles’ın yapım aşaması kolay mı oldu zor mu?
Mika:
Aslında hayır, Cycles albümünü yapmak oldukça kolay oldu ve bu albümü yaptığımız için mutluyuz. Kendi yayınladığımız ilk albümüz oldu. Biz istemiştik fakat çok fazla punk/hc malzemesi…d-beat’ler vardı..heh!! Ve daha fazla gitar ve bass yüksekliği istedik çünkü bence ‘Exit’ ve ‘Murderworks’ albümlerinde davullar çok fazla yüksekti… ama biz yine de bu tür albümleri çok seviyoruz!

Exit, Murderworks ve Cycles gibi ardı ardına bu kadar başarılı albümler çıkarmanızın altında ne gibi bir sır gizli? Herkes sizin için ‘Grindcore köklerine döndü! ’ diyor…
Murderworks ve Exit, Mieszko Talarczyk tarafından Soundlad Stüdyolarında kaydedildi. Oraya gidip Miezko’yla çalışmak harikaydı. Ve tabii ki orada çok fazla şey öğrendik! Grindcore’un hala hayatta ve gayet iyi gittiğini görmek güzel..

Son iki albümünüz olan Exit ve Cycles’dan sonra Spinefarm ‘ la yollarınızı ayırarak Grindcore ustaları Relapse Records’ la anlaşma yaptınız. Sizce Relapse Records’ tan sonra kariyeriniz nasıl değişecek?
Spinefarm güzeldi ancak Relapse daha ‘Grind’..heh.. Relapse bir sürü güzel grubu bünyesinde barındırıyor. Onlar mükemmel ve bu tür bir müziğin paylaşımını yapabilirler…

Cycles ‘ da aranıza davulcu Sami Latva katıldı ve hayranların tepkileri çok güzel. Sizin aranız nasıl grup elemanlarıyla? Yeni albüm için herhangi bir eleman değişikliği olacak mı?
Her şey çok rahat oldu çünkü Sami’yi zaten tanıyorduk ve o mükemmel bir davulcu! Eğer bir üye değişikliği gerekiyorsa bunu yapmak her zaman berbattır.. Her bir parça için tekrar prova yapmak çok fazla zaman ve enerji alır. Geçtiğimiz sonbaharda konser sonrası Disfear Toni (bassplayer) bırakmak istedi… Bu yüzden yeni bir bass’a ihtiyacımız vardı… Ve Krisse adında yeni bir üye bulduk! Bizimle Avrupa turunda 4 hafta çaldı ve her şey yolunda gitti! O bizim altıncı basçımız ve umuyorum ki bir süre için üye değişikliği yapmayacağız…

2010 yılında yeni ep ‘ Napalm ’ elimizde olacak. Bizlere biraz bahsedebilir misiniz, neyi anlatıyor?
Yeni albüm gelmeden bir şey yayınlamak istedik. Napalm-EP kısa bir ep; 3 adet yeni parça ve 3 adet Napalm Death parçası var. Fakat iyi bir bonus: Obscene Extreme Festival 2007’den canlı dvd seti mevcut. Napalm Death bizim için çok önemli bir grup. Napalm Death olmadan bu müziği yapmak istemiyoruz… Bu ep bizim için ‘Napalm Death’e katılmış her bireye ve geçmişe doğru cehennemi sürüşü yapmış, bu sahnenin liderlerine bir övgüdür. ’

Pekala yeni albüm ne zaman gelecek? Çünkü hayranlarınız 3 yıl beklemeye bile razı değil. Kafanızda şekillenen bir şey varmı ? Cycles ‘ a göre daha extreme ve karışık?
Şuan da Ağustos’ta kaydedilmesi gereken yeni albüm üzerinde çalışıyoruz ve tabii ki öldürücü bir albüm olacak! Şimdiden 25 parçamız bunun için hazır… kısa, hızlı ve akılda kalıcı parçalar!! Eğere her şey yolunda giderse yapımcımız Entombed grubundan Nico olacak! Stüdyo ise Cycles albümünün kaydedildiği yer olacak.

Herbiriniz Deathbound, Havoc Unit gibi projelerde de yer alıyorsunuz. Uttervoid ise artık yok peki yeni çalışman Medeia nasıl gidiyor? Cult ‘a olan tepkiler nasıl?
Evet, hepimiz diğer şeylerde çalıyoruz : Kejio, Medeia’da çalıyor, Sami Deathbound’ta ve Havoc Unit’te, ben ve Krisse D-Beat Gangsters’te çalıyoruz.. Medeia nasıl gidiyor bilmiyorum ama şu an yeni albüm kaydındalar.

Hollanda ‘da 2010 yılının nisan ayı sonunda gerçekleşecek olan Neurotic Deathfest ‘ te sizlerde yer alacaksınız. Neler hissediyorsunuz ? Sanırım Six Feet Under, Napalm Death, The Red Chord gibi isimler de sizinle olacak.
Evet, Neurotic Deathfest bu yıl gerçekten mükemmeldi! Tek sorun Napalm Death’le aynı anda sahne almamızdı… fakat konser alanı yine de doluydu ve gayet iyi geçti! Orada birçok sağlam grup sahne alıyor..

Finlandiya tam anlamıyla bir metal cenneti. Orada olmak nasıl bir duygu? Hayranlarınızın heyecanını ve sizlere olan bağlılığını görmek sizi mutlu ediyor olmalı…
Evete, Finlandiya gerçekten bir Metak/Heavy ülke! Burada Tuska, Nummirock gibi bir çok büyük metal festivali oluyor. Çıkıp çalabileceğimiz bir çok mekan var ve Finlandiyalı dinleyiciler her zaman harikalar!

Extreminal ekibi olarak röportaj için teşekkürler. Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Röportaj için teşekkür ederiz ve Türkiye’de çalmak için bekliyoruz. Eziyete devam!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 6 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu