Blog

Arşiv Odası #12 | Mortician – Chainsaw Dismemberment (1999)

Arşiv Odası'nın 12. sayısında konuğumuz Brutal Death Metal grubu Mortician'ın klasik albümü "Chainsaw Dismemberment " !

Relapse Records – 1999 – Amerika Birleşik Devletleri

Mortician, Matt Sicher ve Will Rahmer tarafından Yonkers, New York’ta kurulmuş bir death metal projesidir. Rahmer aynı zamanda 1990 yılında Incantation’ın geçici bir süre vokallerini de üstlenmiştir.

“Chainsaw Dismemberment” grubun çıkartmış olduğu ikinci albümdür ve genellikle Mortician‘ın en iyi işlerinden birisi olarak gösterilir. Bu albümün mutlaka dinlenmesi gerektiğini düşündüğüm için aslında burada yer verdim.

Albümde Rahmer bas ve vokalleri üstlenirken, Roger Beaujard gitarları çalmıştır ve aynı zamanda drum machine ile davulları programlamıştır. Sound olarak bizi en başta oldukça kirli bir gitar kaydı karşılıyor ve bu şekilde standart death metal soundundan ziyade, grind müziğin doğasındaki aşırılığı da bizlere geçirebiliyor. Böylece son derece şiddetli ve biraz da koyu bir gitar tonu elde ediyoruz. Bu şekilde gitar soundunu yine Fluids grubunda da duyabiliyoruz ve bu albümü seven arkadaşlar özellikle benzer tür müzik yapan o gruba da bakabilirler Bas gitarlarda keza benzer şekilde, bununla beraber biraz daha fuzzy bir sound elde edilmiş. Bu elde edilen bulanık ve dağınık bas soundu, aslında bu albümde en çok sevdiğim şey diyebilirim. Bu şekilde yine yoğun ve koyu soundu vurgulayabiliyorlar. Rifflerin çok orijinal riffler olduğunu söyleyemem, ancak yine catchy ve bedeni harekete geçirebilen şarkılar elde edebildikleri gibi, gitar tonları da gayet kirli olduğu için, aslında iyi bir iş çıkarmışlar. Bu albümde değişirse daha güzel olurdu diyebileceğim tek şey ise vokal. Vokalleri oldukça low guttural diyebileceğimiz brutal vokallere sahip ancak genel olarak tüm albüm boyunca biraz monotondu diyebilirim. Ben tarz olarak özellikle Chris Barnes’ın Cannibal Corpse‘da söylediği zamanlara biraz benzetsem de, oradaki dinamizme de hiç bir şekilde sahip değildi. Belki daha benzer, daha inişli çıkışlı bir vokal epey keyifli olurdu, yine de beğendim ama.

Grupla ilgili en ön plana çıkan şey, şarkıların içerisinde — genellikle introsunda — yer alan korku filminden kesitler yer alıyor. Örneğin, “Rats” şarkısının başındaki kesitte fareler tarafından yenen insanların çığlıkları size önce dinletiliyor, daha sonrada tamamen bundan yola çıkılarak yazılmış şarkı sözleri sizleri karşılıyor. Dolayısıyla şarkı sözlerinin teması da çoğunlukla tahmin edebileceğiniz gibi gore içerikler ve korku filmleri ile ilişkili oluyor.

Albüm 28 şarkı içermesine rağmen 49 dakikalık bir albüm. Yine grind şarkılarda sıkça aşina olduğumuz kısa şarkı yazma formatını burada da görüyoruz. Benim favori parçalarım: “Rats”, “Brutalized” ve “Rabid”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu