Röportajlar

Valkyrja Röportajı

25 Ocak 2020 Tarihinde İstanbul’da ilk kez ağırlayacağımız İsveç’li Black Metal grubu VALKYRJA‘dan Simon ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportaj aynı zamanda Kanlı Teneke Magazinde de yer almıştır.

 •  Selam Simon, Valkyrja’nın 4.albümü “Throne Ablaze” geçtiğimiz yıl piyasadaki yerini aldı. Öncelikle, Geçen 1 yıllık süreci, neler yaptığınızı ve “Throne Ablaze” in grup açısından önemini değerlendirmeni isteyeceğim.

Simon : Zorlu bir stüdyo sürecinden sonra, bir yılın sonunda albümümüz tamamlandı. Albüm geçen sene Kasım sonlarında yayınladı ve ardından ilk kez yeni line up ile Avrupa turuna çıktık. Bu yıl da başka bir Avrupa türü yaptık ve birkaç festivalde sahne aldık. “Throne Ablaze” yayınlanmasından bu yana Avrupa’da birçok yerde sahne almış olduk.

 • Sizleri bu yıl Marduk ile çıktığınız turne ile izleme fırsatı bulmuştum. Sahne duruşunuz ve hakimiyetiniz oldukça başarılıydı. Bu turne ile neredeyse Avrupa’nın her bir noktasında çalmıştınız, grubun aldığı tepkiler nasıldı? Marduk gibi bir dev ile turlamak size neler kattı?

Geçen sene tur bütün zorluklara rağmen büyük bir başarı oldu. Önceden kadro değişmesine rağmen grubun enerjisini kaybetmemesini görmek bir ödül gibiydi. Artık eskisinden daha kararlı olduğumuzu hissediyoruz. Sanırım bütün parçalar oturdu. Marduk ile birlikte son 10 yılda birkaç kez turladık ve bu seferki de iyi enerji ile sonlandı .Doğrusunu söylemek gerekirse onların çizdiği yolun bu çalkantılı zamanlardan etkilenmemesine büyük saygı duyuyorum.

 • Özel bir sorum olacak: O konserde o kadar çok sis makinesi kullandınız ki sizi çok yakında olmama rağmen çok net göremedim, o gün sis makinelerinizde arıza mı vardı yoksa, özel olarak mı o kadar yoğun sis kullandınız, çünkü diğer konser videolarınıza baktığımda o kadar yoğun sis kullanımı yaptığınız fazla kaydınıza erişemedim? (Makedonya konserinden bahsediyorum – Cenk)

Konserlerin çoğunda çok sis makinesi kullandık ve az da olsa ana ışıkları kullandık (kişileri birebir hedef alan). Hangi konseri izlediğini bilmiyorum ama sisin az kullanıldığını gördüğün videolar birer istisnadır zaten.

 • Size defalarca sorulmuştur fakat yeni tanıyacak dinleyicileriniz için bir kerede biz sormak istiyoruz: Grubun ismi yüzünden sizi viking metal ya da pagan metal çalıyor sananlar olduğu için sanırım sayfanızda bununla ilgili bir uyarıda bulunmuşsunuz. Sizin için anlamı nedir?

Gruba adını verdiğimiz zaman Valkyrja ismini ölümün getiricisi ya da düşmüş olan olarak düşündük. Kelime yanlış mı yorumlandı bilmiyorum ama Asatruya karşı bir ilgim yok .  Hiç bir viking ya da pagan mesajı barındırmıyoruz.

 • Grup ismiyle ilgili olarak, Richard Wagner’in “Ride Of The Valkyries” parçasından bir esinlenme söz konusu mu?

Hayır. İsim ilk vokalistimiz tarafından bulundu ve onun bu isme ulaştığı kaynağı hatırlayamıyoruz. Elbette birkaç isim daha tartışıldı ancak ben havalı bir isimden ziyade müziğimizle ilerlemeyi tercih ettim.

 • Peki grubun kuruluş felsefesi hakkında konuşalım ve bunun bugünde devam edip etmediğini merak ediyorum?

Aynı çizgide kaldık ama insan doğal olarak zamanla farklı şeyler görebiliyor. “Throne Ablaze” albümünün sözlerinin çoğunluğunu ben yazmış olduğum gibi önceki vokalimiz ile de  çalışılmıştı. Her zaman sabit temamız inanç/din karşıtlığı oldu ve insan dünyasının temellerini bildiğimiz şekilde anlatmaktı. Gerçek olanla ilgili öğüt vermeye çalışmıyoruz, genel olarak nelerin gerçek olarak algılandığını sorguluyoruz.

 • Kendinizi hiçbir tarza ve hiçbir kalıba sokmaktan hoşlanmıyorsunuz ama yaptığınız müzik Black Metal. Sizin farklı bir tanımınız var mı ?

Biz en iyi bu tarza uyduğumuzu düşünüyoruz. Böyle bir ifadeyle kimseden farklı olduğumuzu iddia etmiyoruz. Ayrıca belli bir kategoriye ait olmanın getirmiş olduğu ortak paydayı da kabul etmiyoruz. Bizim amacımız en iyi Black metal albümünü yapmak değil, yine de hangi tarza mensup olursa olsun en iyi Valkyrja albümünü yapabilmek, hiçbir limit ve beklenti olmadan. Şahsen hiçbir karşılaştırmayı tatmin edici bulmuyorum ve spesifik bir etiket altında sabit ürünler vermenin kolaya kaçmak olduğunu düşünüyorum. Bir kaynağı yargılamadan kabul etmenin de tatmin edici olmadığını düşünüyorum.

 • 5 yıllık bir ara verdiniz. Bu süreçte neler yaşandı Valkyrja’da. Grup için bir bocalama dönemi olarak mı geçti?

Ben buna ara vermek demezdim. Yalnızca bu süre içinde herhangi bir şey kaydetmedik. “Antogonist’s Fire” ve “Throne Ablaze” arasında çokça turladık. 2015 yılı içinde eski vokalimiz gruptan ayrıldı ve yenisiyle çalışmaya başladık. Kuzey Amerika’da 2 kez turladık ve “Throne Ablaze” ye yoğunlaşmadan önce Avrupa’da çokça festivale katıldık. Kayıt sürecinin başlarında vokalimiz gözden kayboldu ve sonradan kayıt sürecine kimseyi dahil etmemek için bu boşluğu ben doldurdum. Bugüne göre baktığımız zaman bu kararı 2015’te vermeliymişiz diyorum.

 • Çok sık albüm yapan bir grup değilsiniz. Bu değişen grup elemanlarıyla ilgili bir durum mu yoksa başka bir sebebi mi var? 2018 de çıkan “Throne Ablaze” den sonra dinleyicileriniz yeni albüm için ne kadar bekleyecekler?

Ne kadar sıklıktan bahsettiğine bağlı, senin de söylediğin gibi biz 5 yıldır stüdyoya girmedik. Verecek bir şeylerimiz olduğu sürece devam edeceğiz ve karşımıza çıkan bütün engelleri asmaya çalışacağız. Sadece tura çıkmak ve parti yapmak için çalmıyoruz, bu yaratıcı bir süreç ve yeni şeyler üretmek yaratıcılığın özü. Valkyrja‘in bir benliği var ve bu yolculuğa devam etmeye istekliyiz ve ifadelerimizi keskinleştireceğiz. Bunun bizi nereye götüreceğini göreceğiz. Kesin bir tarih veremiyorum ama yeni bir albüm çoktan aklımızda.

 • Metal Blade ile albüm çıkardıktan sonra WTC gibi daha underground bir firma ile devam etme kararınızın sebebi neydi?

Metal Blade bize birkaç adım ilerleyebilmemiz için gerekli malzemeyi ve kişi ağını sağladı. Ama günün sonunda biz müziğimizin hedeflediğimiz kitleye ulaşamadığını hissettik. Wtc underground ‘a daha yakın ve bizi başka kanallar aracılığıyla ilerletti. O zamanlar bu önemli görünmüştü, özellikle bu tür için.

 • Gelecek planlarınız neler özellikle 2019’un sonları ve 2020 için? Yeni albüm, turne vs.

Yakında 2020 için yeni tur takvimini yayımlayacağız ve yaz için birkaç festival de bekliyoruz. “Throne Ablaze”den sonra gelecek albümün üretim aşaması çoktan başladı ancak ne zaman biteceği ve stüdyoya gireceğimiz hakkında bir şey söylemek için çok erken.

 • 25 Ocak 2020’de İstanbul’da sahne alacaksınız. Burasıyla ilgili bir fikrin var mı?

Bu Valkyrja ve benim için bir ilk olacak ayrıca  bunun ülkenizde ve kutsal topraklarında nasıl karşılanacağını merak ediyorum. Basçımız 10 sene önce Türkiye’de başka bir grupla sahne almıştı ve bunun Avrupa ve Amerika’ya kıyasla farklı bir deneyim olduğundan bahsetmişti.

 • O halde “Ocakta görüşmek üzere!” diyerek röportajı sonlandıralım, zaman ayırdığın için teşekkürler Simon. Son olarak neler demek istersin?

Gelip dehşet bir performansa tanıklık edin ve tahtın alevlerine kapılmaya hazır olun.

Etkinlik Linkihttps://www.facebook.com/events/554225128721645/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu