Röportajlar

NIBDEM

Hollanda’lı Nibdem son dönemde ismini Underground Black Metal piyasasında oldukça duyurmaya başlamıştı ki bizde hemen bir röportaj yapalım dedik…

Nibdem nasıl başladı bize kısaca bahseder misin?
Nibdem’e başlamamın nedeni uzun süredir aklımda yer alan bir takım muzikal fikirleri faaliyete geçirmek istememden geliyor ve bunu yapmak için bir türlü uygun elemanı bulamadım. 2003 ün sonlarına doğru kendi başıma şarkılar yapmaya başladım ve böylece NIBDEM doğmuş oldu.

Son olarak internet sitende yayınlanan “Forgotten Silence”isimli parçanın ilk demoya oranla daha farklı düzenlenmiş ve daha farklı bir soundda olmasının sebebi neydi? O şarkıyı yaparken kafanda neler vardı?
Öncelikle internette yayınladığım versiyonu tamamıyla deneme amaçlıydı,parçanın asıl versiyonu Macar grup Marlebog ile olacak splitte yer alacak. Hatta bundan sonrası için küçük bir haberde bu vesile ile verebilirim Krieg ve Open Grave gruplarından tanıdığımız Joe artık Nibdem’in yeni şarkılarında baget sallıyacak.
Gelelim şarkıları yazarken aklımdan geçenlere,hmm anlatması biraz zor, kişisel düşüncelerim oluyor tabiki ,kimi zaman positive ama genelde negatif düşüncelerim, bence müzik hislerini anlatmanın en ideal yoludur..

Destroy Yourself ismi biraz saldırgan ve içsel dürtüleri gıdıklayıcı bir isime sahip,karamsarlık ve umutsuzluğu nasıl dile getiriyorsun liriklerinde?Destroy Yourself için intiharı destekleyen bir çalışma diyebilir miyiz?
Hayır,tamamiyle diyemeyiz,parçaları nasıl dinleyip algıladığına bağlı,kendini intihar ederek yok edebilirsin ya da zamanını boşa harcayarakta.Bu senin seçimindir.Sözcüklerden anlam çıkarmakta özgürsün.

Son parçaların ilk demonun atmosferini yansıtıyor belkide fakat kullandığın temiz vokaller ve farklı atraksiyonlar senin o çizgiden biraz uzaklaştığına dair bir işaret niteliğinde,acaba yeni bir şeylermi denemek istedin?
Kendimi hiç bir zaman sınırlandırmak istemem,içimden ne geliyorsa onu yapmayı tercih ederim,huh sen black metal dersin ,bir başkası doom metal der bu benim umurumda olmaz.

Peki Nibdem ileride grup olmayı düşünüyor mu?
Nibdem yanlızca benden ibaret olacaktır,kimse bu projenin daimi elemanı olmayacak. Ama Joe bundan sonra session davulcu olarak grupta yer alacak.Önceden İsveç’li grup Scorched’in davulcusuyla birlikte drum machine üzerine çalışmalar yapmıştık.

İlk demoya dönücek olursak yeniden,soğuk ve olumsuz bir havası var,şarkılarını neye göre bestelemektesin?
Şarkılarım ruh halimin aynasıdır,benim için parça yapmak çok normal bir şey değil.Genelde rifleri bulurum,üzerine davulu ve bassları eklerim en sonda vokalleri yapmaya çalışırım…

Ufukta yeni albüm veya başka bir çalışma gözüküyor mu?
Evet Macar grup Marblebog ile splitimiz olacak bu da yine Macar bir firma olan Turanian Honour Records tarafından dağıtılacak. Scorched ile de bir split düşünüyorum şimdilik hepsi bu…

Plague Prod. ile olan anlaşmadan sözedicek olursak,tam anlamıyla tatmin oldun diyebilir miyiz?
Evet kesinlikle mükemmel bir firma,Destroy Yourself in dağıtımınında oldukça iyi bir iş çıkardılar diyebilirim.

Nibdem’in Suicidal Black Metal olarak anılmasını istermiydin? İntiharsal ruh haline uyan bir müzik yapısına hakim olduğu hakkında neler söyleyeceksin?
Nasıl istiyorsan öyle diyebilirsin,insanların müziğime Suicidal Black Metal demesi hoşuma gider fakat ben Soğuk ve Melankolik olduğunu düşünüyorum…

Konser vermeyi aklından geçirmeyenlerden misin ?
Şimdilik öyle bir planım yok ama gelecek neyi nasıl yapar bilemem..

Klasik bir soru olacak ama son zamanlarda dinlediğin gruplar kimler?
Genellikle şunları dinliyorum: Uaral, Darkthrone, Burzum, Nachtmystium, Leviathan, Krohm, Xasthur..Tercihim old school ve raw black metal grupları oluyor..

Amerikalı gruplardan çok etkilendiğini biliyorum
Evet oldukça etkilendim ama Avrupa’dan Burzum ve DarkThrone ‘un da müziğimde olan etkisini hafife atamam…

Son olarak,okuyucularımıza ne demek istersin?
Söyliyecek bir şeyim yok ” Destroy Yourself”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu