Röportajlar

NEUROSIS

Tur nasıl gidiyor? (hem festivallere hem de kulüplerde çalıyorsunuz) Nasıl bir araya geldiniz? Bir araya gelmeniz için özel bir sebebiniz var mıydı?
Steve Von Till :
İyi gidiyor.Bu sadece 2 haftalık bir tur(3 hafta sonu).Ve dışarı kaçabileceğimiz herhangi bir zamandan hoşnut oluruz ve zamanımızı birlikte müzik yaparak geçiriyoruz. Bu çok iyi. Biliyoruz ki sadece başımızı işlerimizden kaldırabildiğimiz zaman vaktimiz olabiliyor ve bu yüzden yer ayırttık. Tanıdıkları aradık ve bir şeyler yapmayı denedik.

Birbirinizden epey uzakta yaşamanız turları organize etmenize güçlük çıkarıyor değil mi?
Evet..

Avrupa’da turlamayı mı yoksa Amerika’da mı turlamayı tercih ediyorsunuz?
İkisinide severim. Tanıdığımız bir sürü arkadaşların olduğu ve yoğun ilgi gördüğümüz her yeri severim. Dünya çapında sevdiğim belli şehirler var ve dinleyicilerimiz nerede yaşarlarsa yaşasınlar özeller.

Josh Graham’dan önce Pete Inc adlı başka bir görsel sanatçı vardı.
İşte, sorunu böyle çözüyorduk, çekiciliği olan film ve slaytlarla eski teknolojiyi kullanıyorduk ama Josh profesyonellik söz konusu olduğunda gerçekten bambaşka bir boyutta. Görsel sanatları sadece gelir için yapmıyor, aynı zamanda birbirine bağlı t-shirt yapımında, poster ve albüm kapaklarında da sorumluluk alıyor

Çoğu grup üyeleri Neurosis ile beraber başka grup ya da projelerde de çalıyorlar.Bunlardan hangisi şu an daha aktif ve onlardan ne tür bir beklenti içinde olabiliriz?
Emin değilim.Bence Scott’ın solo çalışmaları,Benim bir solo üstünde çalışmam ama şu an gerçekten Neurosis’e odaklıyız çünkü kaydetmek istediğimiz yeni bir Neurosis kaydımız var,umarım aralıkta.

Peki ne zaman yeni Neurosis albümünün çıktığını görebileceğiz?
Gelecek yıl.

Neurot Recordings’ten yeni bir haber var mı?
Bir çok müthiş grup yolda.Ufomammut ve Amenra ile çalışacağız. Ve son zamanlarda üstünde çalıştığımız bir grup var, US Christmas(USX). Vokalistleri Nate Hall’ın solo kaydı da yolda.Yani bu iş ve gelecek yıl çıkacak yeni Neurosis kaydı arasında bir sürü güzel işlerimiz yolda.

Geçenlerde Neurot Recording Neurosis’in Sovereign’ını yeniden piyasaya sürdü.Yeni baskıyı(ya da diğerini)özel yapan şey ne? Bonus DVD, Bonus parçalar falan eklendi mi?
Genelde bonus şeyler koymayız.Son yıllarda neredeyse bütün katalogumuzu yeniden piyasaya sürdük, bunların hepsini yavaş yavaş yapıyoruz. Ama bence eğer video, ekstra DVD gibi şeyler eklerseniz, onlara zaman mührü vurmuş olursunuz ve müzik kendisini anlatır ve bu ebedidir. Ve insanların eklediği bu şeylerden bazıları biraz adi. Fakat bunda oldu çünkü orijinal Sovereign’ın sadece internet içeriğinde bir miktar vardı bu yüzden bizde internet içeriğindeki en iyi sesi aldık ve bunu yeniden yayımlanan albüme koyduk çünkü oraya ait gibi gözüktü. Aslında onları özel yapan temel olarak müziğimizi yayımda, ulaşılabilir tutmamız ve korumamız,mirasımızda sahip çıkmamız bu yüzden insanlar daima müziğimize ulaşabiliyor.

Profesyonel mi yoksa yarı-profesyonel olarak mı müzik yapıyorsunuz? Okulda öğretmenlik yapmanızdan bahsediyorum.Halen yapıyor musunuz?
Evet. Neurosis’ten para kazanmıyoruz.Buraya ve oraya çok az yardım edecek kadar ama yaşamak için müzik yapmıyoruz.Müzik ruhumuz için yaptığımız bir şey.

Terrorizer Dergisi (Birleşik Krallık) Neurosis’i son 20 yılın en etkili grubu olarak tanımladı. Yorumunuz nedir?
Anlamak için objektif bir yönteme sahip değilim. Biz sadece bu müziği yapıyoruz çünkü yapmak zorundayız. Diğer insanlar nasıl ilham alır, söylemek zor. Bu müziğin yüceliği hakkında insanların ne düşündüğünü düşünmek çok küçük düşürücü ve gurur verici. Biliyoruz ki bu kolay bir müzik değil, bu zor bir müzik. İyi hissettiren bir müzik değil, parti müziği de değil. Bu yüzden işin aslı bir çok insan yaptığımız harika işlerden etkilenebilir. Başka açıdan nasıl bakılır, bilmiyorum, insanların bize çok saygı duyduklarını düşünmek epey küçük düşürücü.. Bu hoş..

Çoğu hayranınızın halen Souls At Zero, Enemy Of The Sun ve Through Silver albümlerini en iyi Neurosis albümleri olarak görmeleri sizi gururlandırıyor mu?
Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum.Böyle düşünüp düşünmediklerini de bilmiyorum.Eğer böyle düşünüyorlarsa,yanılıyorlar çünkü en iyi olanı gelecek olandır. Ve şu ana kadar en iyisi Given To The Rising çünkü bu bir evrim. Ve her zaman devrimimiz boyunca ilerlemeden uzak duruyoruz ve core’a daha da yakınlaşıyoruz,daha deneyimli olduk. Daha çok deneyimimiz, daha çok bilgimiz var ve daha akıllıyız. Biz hiç bir zaman aynı kalmayacağız ve hiç bir zaman durgun olmayacağız. Bazı eski kayıtlarımıza bakıyoruz ve bunlardan gururluyuz fakat onlara yeniden baktığımızda epey aptalca ve çocukça görünüyorlar. Artık o şarkılardan çoğu nu çalmıyoruz, işleri bitmiş gibi gözüküyor. Zamanları sona erdi. Onların yerine yenisini getirme zamanı. Ve bir çok insanla tanıştım. Neurosis fanlarıyla konuştuğunda herkesin favori bir şarkısı olduğunu görürsünüz. Bazıları için bu yeni parçalar olabilir, bazıları için The Eye Of Every Storm, bazıları için The Sun That Never Sets… Bu gerçekten kendimizi keşfetme zamanımız. Şu an ki halimize gelene kadar sadece genç adamlardık. Şimdi daha güçlü, daha heavy ve daha deriniz.

Eğer Neurosis’in yaptığı müziğin sanat üstü bir kategoride olduğunu söylersem kabul edermisin?
Evet

Senin müziğin aynı zamanda dünyanın sonu için bir soundtrack olabilir.
O bizim hayatımızın soundtrack’i ve umarım hayatın sonu değildir. Ne olduğunu asla bilemezsin. Bana göre, sıkıntıların üstesinden gelmenin soundtrack’i. Sonlar asla başlangıçlar değildir, her şey kendi etrafında döner. Bence kıyamet tek bir olay değildir, değişmek bir enerjidir. Her şey daima ölür ve tekrar doğar. Bu da döngüleri anlamak ve fark etmek ve bu avuntu dünyasında yaşamaya çalışmaktır, hiç bir şey gerçek değil, her şey hayaldir. Düşündüğünde, ve insanoğlunu hissettiğinde gerçek olanı aramalısın ve bu dünyadaki yerinin ne olduğunu ve neden bu kadar uzun zamanımızı gerçek olanlarla değil de koca bir saçmalıkla geçirdiğimizi düşünmelisin. bana göre, işte bu tüm bu inceliklerin soundtarck’i.

Dünya’nın sonuna inanıyor musun? 2012 tahminlerinden ya da bütün bu komplo teorilerinden değil,çevremizi yok ediyor olmamızdan bahsediyorum.Sence bu durum düzeltilebilir mi?
Belki insanlar için değil ama bilmiyorum.Dünya var olacak,sadece kendimiz için yaşanabilir bir yer olmaktan çıkarabiliriz.İnsanlar sadece dünya ömrünün küçücük bir bölümü.

Açıkçası 2011 de yaşamak zorundayız, bu şekilde ya da değil. Ama insanlığın en son ne zaman dünya ile dengede olduğunu düşündünüz? Hep böyle bozuk muydu denge?
Bir fikrim yok.

Müziğiniz ve sahne şovlarınızla mirasınızın ve gelecek nesillere gönderecek mesajınızın ne olduğunu düşünüyorsun?
Bence müzik bir miras ve müzik kendisini anlatır. Eğer müziğin söylediklerini kelimelerle açıklayabilseydim,yazar olurdum, müzisyen değil. Ben felsefeci değilim, yazar değilim, sadece bu kalpten gelen müziği yapıyorum. Bence insanlara bırakacağımız miras insanların yapmak istediklerimizde dürüst olduğumuzu,bunun kuvvetli ve yürekten bir müzik olduğunu ve sahip olduğumuz her şeyi verdiğimizi bilmeleri olacaktır.Yapabileceklerin bu kadar.

Neurosis’in geleceğini nasıl görüyorsunuz?Halen albüm yayınlayıp,konserler verecek misiniz ya da turlar ya da bunlara benzer şeyler yapacak mısınız?
Ölmüş olana kadar;Ölene kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu