Röportajlar

NADIWRATH

Yunan Black Metal cehenneminin yeni neferleri olan Nadiwrath ‘tan Nadir ve Wrath ile ,Nadiwrath’ın geçmişi ve geleceği hakkında kısa bir söyleşi yaptık, bakalım dedikleri gibi "Herkese karşılar mı?" ,göreceğiz…

Merhaba ,öncelikle sözlerime tüm röportajlarda başlangıç sorusu olan soru ile başlamak istiyorum, Nadiwrath bugune kadar ne yaptı,kısaca geçmişinizden söz edebilir misiniz?
Nadiwrath , nefret dolu kanserini yaymaya başladığında yıllardan 2006 idi,başlangıçta gitar ve bestelerde Nadir, vokal ve liriklerde ise Wrath ‘tan oluşuyordu. Kadro problemlerini aştıktan sonra 2007 yılının ortalarında ilk demomuz olan “NADIWRATH” ‘I kayıt ettik. Bu demo 300 tane ile sınırlandırıldı. Nadiwrath bir konser grubudur ve yaşayan her canlıdan tiksinti duyar. Bir çok konserimizden sonra 3 ay once yeni albümünüzün kayıtlarına başlamak amaçlı stüdyo çalışmalarımıza start verdik. Bu album 2009 yılında Moribund Records ( Odin ‘e selamlar) tarafından piyasaya sürülecek. Şu anki kadromuz

Wrath-Vokal ve Şarkı Sözleri
Nadir- Gitar ve Besteler
Maelstorm- Davullar
Semjeza- Bass Gitar

Nadiwrath olarak çokta eski bir grup olmadığınız kuruluş yılınıza göre gözlemleniyor fakat hepiniz daha önceden bir çok grupta yer almışsınız, sizi bu grupta toplayan neydi ?
Çünkü Nadiwrath diğer grupladan daha underground ve alkolik bir çizgidedir,sebep bu.

Skullblaster niye gruptan ayrılmıştı,herhangi ciddi bir sıkıntı mı vardı ?
Çok önemli bir problem yoktu,sadece grubun planları arasında yer almaması gerekiyordu.Çünkü bizimle çalması için gruba kendini yüzdeyüz adaması gerekiyor,yeni davulcumuz Maelstorm bunu yaptı.

Skullblaster’ın ayrılışından kısa bir sonra yeni davulcunuzu buldunuz,Yngve nasıl yardımcı oluyordu size?
Önceki soruda belirttiğim gibi Maelstorm yeni davulcumuz,eskiler hakkında konuşmaya gerek duymuyorum.Çünkü Skullblaster,Sardonic,Yngve gruptan kendi sebepleri ile ayrıldılar. Zaten Yngve bize sadece kayıtta yardım etti.Çünkü Skullblaster gitmişti.

İlk demonuza grup ile aynı ismi vermenizin özel bir nedeni var mı ?
Nadiwrath zaten özel bir isim,eğer kullanmak istemeseydik grubun ismini de böyle belirlemezdik.

Demonun oluşması ne kadar bir zaman aldı ?
Bir çok prove ve konserden sonra ,bir kayıt yapalım dedik. Çok problem yaşadık fakat en sonunda bu hastalıklı ve sapkın cehennem ateşini yarattık. Sardonic ve Skullblaster grubu kaydın ortasında terk etti, Nadir gitarları Yngve de davulları aldı ,şimdi anlıyor musun ne kadar boşa zaman kaybetmişiz.

Parçaları oluştururken sizi özellikle yönlendiren bir akım oldu mu?
Sadece alkol ve gerçek black metal sanatı

Son dönemde black metal içerisinde çeşitli tarzlar karıştırılmasını nasıl buluyorsun?
Ne söyleyebilirim ki, biz sadece kendi grubumuzu düşünüyoruz,diğerleri ne yapar açıkçası umurumuzda değil.

Son yıllarda özellikle Doğu Avrupa’da artan NS akımını neye bağlıyorsun ? (Sanırım Soruyu Yanlış Anlamış)
Biz kesinlikle değiliz,hiç düşünmeyiz.

Yeniden gruba dönecek olursak,demonun ardınan grubunuzun bassçısı bir takım psikolojik problemler yaşamış sanırım,bunlar hakkında bilgi verebilir misin,bu problemlerden sonra tekrar gruba döndü mü ?
Bence iyi döndü, zaten kısa bir süre öyle kalmıştı. Şu an ondan herhangi olumsuz bir gelişme duymadım.

İlk demoya dinleyicilerden nasıl tepkiler geldi ?
Çok iyi, öyle umuyorum .

Nadiwrath ismi nerden geliyor?
Nadir ve Wrath isminin birleşmesinden meydana geliyor. Bizim karanlık vizyonumuz ve iki underground ruhtan gelmekte.

Darkthrone,Carpathian Forest ve Impalad Nazarene etkilendiğiniz gruplar arasında yer alıyor, bu grupların tek düze black metal yapmadığını herkes bilmekte,sizinde müziğinizde benzer tınılar kulağa çarpıyor,sizin bundan sonraki tarzınız yine bu doğrultuda mı olacak? Yoksa farklı şeyler dinleyicileri bekliyor mu ?
Ne olursa olsun Nadiwrath ileride de gerçek underground black metal çizgisinden vazgeçmeyecektir. Saydığın gruplara bakarsan yıllar içerisinde genelde aynı çizgide kaldıklarını göreceksin!

Demonuz gereken ilgiyi gördü ,ve yeniden piyasaya sürüldü,son zamanlarda sitenizden takip ettiğim kadarıyla Moribund Records ile anlaştığınızı gözlemliyorum, bu anlaşmadan biraz söz edebilir misiniz?
Hollanda’lı Wolfsvuur Records 2008 in sonlarına doğru demomuzu 166 adet sınırlı olmak koşulu ile kaset formatında bastı ve dağıtmaya başladı . Moribund Rec. gerçekten black metal için çok önemli büyük bir firma ,bu derece saygı değer bir firma ile anlaşmak bizim için bir onurdur. Odin bizim black metal propagandamızı ve müziğimizi beyendi, çokta güzel bir teklif sundu ,bizde kabul ettik. Odin cult üne tamamen saygı duyuyoruz.

Yunan piyasasından desteklediğiniz grupları öğrenebilir miyim?
Sadece Nadiwrath üyelerinin dahil olduğu gruplar olan Dodsferd, Grab, the mighty Neargal, Abyssgail, Cross Denied, Thy Darkened Shade!

Röportaj için teşekkür ederim, dinleyicilerinize ve okuyucularınıza iletmek istediğiniz son sözleriniz..
Herkese karşı BLACK METAL PROPAGANDA!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu