Röportajlar

KATALEPSY

Extreminal’in uğursuz sayfalarına hoş geldin, Dmitry! Nasılsın? Extreme metal müzik hastalığının Rusya cephesinde senin ve grubun Katalepsy için her şey yolunda mı?
Dmitry – Selam Soner, sana ve Extreminal Magazinin tüm okuyucularına selamlar, Katalepsy’e gösterdiğin ilgi için çok teşekkür ederiz. Yazın olan Avrupa turu sonrası biraz dinlenmeye aldık kendimizi ve şu an yeni yayınlanacak albümümüz için hazırlanmaya başladık. İstediğimiz kadar hızlı gitmiyor işler ama öyle uyku haline de girmiş değiliz ve amacımız üzerine yoğunlaşıyoruz.

Kemik kırıcı brutal death metal albümünüz Autopsychosis geçen yıl yayınlandı, insanlar ve death metal piyasası bu son albümünüze nasıl tepki gösterdi?
Gerçekten çok şaşırdık ama albüme gelen tepkiler çok iyiydi. Farklı magazinlerde, webzine’lar da ve blog’lar da 100’den fazla albüm kritiğimiz yapıldı ve kritiklerin çoğu gayet olumluydu. Dünyanın her yerinde ki insanlardan mail’ler ve mesajlar aldık. Bu gerçekten inanılmazdı! Ama bu durumdan dolayı kafalarımız yerinden uçmadı tabi. Şu an hiç hata yapmamamız gerektiğini çok iyi anlıyoruz, ileriye doğru adımlar atmalıyız. Yeni şarkılarımız üzerinde çok fazla çalışmamızın nedeni de bu, her riff’in ve notanın yerinde olduğundan emin olmak zorundayız.

İlk olarak Katalepsy’i Fleshrot ve Blunt Force Trauma ile yaptığı Triumph of Evilution split albümü ile duydum ama daha sonra bu split albümde yer alan şarkılarınızın e.p olarak yayınladığını görüyorum bio’nuzda aynı başlık ile.Bu nereden çıktı ne zaman ortaya çıktı?
Bu sadece bir hata adamım.Bu şekilde yayınlamayı hiç düşünmediğimiz bu albümü hiçbir zaman yayınlamadık. www.metal-archives.com sitesinde yazan bilgileri kontrol edince bu e.p’yi gördük,site diyor ki bu SFC records tarafından ‘’dijital olarak’’ yayınlanan bir ep albüm ve ben bunuda ilk defa duyuyorum haha!..

Açıkçası kişisel olarak 90’lar da Rusya’dan hiç grup tanımıyordum ya da iletişim içinde değildim ama bu durum 2000’lerin ilk yıllarında değişmeye başladı.Son yıllarda açıkça ve sürekli büyüyen bir müzik piyasası gözlemliyorum. Rusya müzik piyasasının geçmişi ve günüyle ilgili bize neler anlatabilirsin?
Eğer tüm hikayeyi duymak isterseniz, Extreminal için özel bir sayfa ve sayı hazırlamak zorunda kalırsınız(Not:Neden olmasın/Grinder).90’larda tüm dünyada olduğu gibi Rusya’da da iyi bir death metal piyasası vardı. Size 90’lar dan Scrambled Defuncts (Suffocation/Pyrexia ayarında) , Merlin (cehennemden kaçan bayan vokalli growl vokalleri ile), Graveside (Deicide’dan baya etkilenen bir gruptu), Mortem (Cannibal Corpse’un Moskovalı ikizleri) ya da Necrocannibal (brutal ve hastalıkllı piçler) gibi grupları rahatlıkla tavsiye edebilirim90’ların sonunda ve 2000’lerin ilk başında extreme müziğe karşı bir gerileme görüldü ama hemen ertesi yeni gruplar piyasada yerlerini aldılar.Fleshbomb, Mind Eclipse, Fetal Decay, Barbarity gibi gruplardı bunlar ve sanırım kendi grubumuz Katalepsy’i de burada sayabilirim.Bugünlerden sana tavsiye edebileceğim pek birşey yok ama internet size yol gösterebilir.Eğer tarayıcıya ‘’Russia’’ + ‘’Death Metal’’ yazarsanız tonlarca bilgiye ulaşılabilir. Her büyük şehirde,küçük şehirden ve köylerden death metal çalan gruplara rahatlıkla rastlayabilirsiniz. Ülkemiz bu konuda diğer ülkelerden pek ayırt edilemez.

Unique Leader ile nasıl kontrat imzaladınız? UL grubunuz için yeterince destek gösteriyormu?
Dünyada ki binlerce grup gibi bizde firmalara promo paketler gönderdik ve en iyi antlaşma çok iyi bilinen Unique Leader records’dan geldi. Tabi ki de bir saniye bile şüphemiz olmadı çünkü UL bu iş de bir trademark ve ‘’yüksek kalite death metal’in’’ eş anlamlısı. Bu firma zaman içinde Decrepit Birth, Gorgasm, Disgorge, Fallujah, Spawn of Possession gibi sevdiğim bir çok gruba ev sahipliği yapıyor ya da yaptı ve daha bir çok grup var, bu ailede yer almak bizim için bir onur. Ve evet, Erik(UL’nin patronu) bizim için çok şey yaptı, çok iyi promosyon ve dağıtım aldık ve her zaman kontak halindeydik. Bu iki taraflı bir iş, eğer iyi bir sonuca ulaşmak istiyorsan, firma ve grup beraber çalışmak zorunda.

Katalepsy 2003 yılında kuruldu ama ilk kadrodan kimse grupta kalmadı. Senin hikayen nedir grupla?
Bazı yerel gruplarda çalıyordum, bahsetmeye değmeyecek kadar küçük işlerdi ve tabiki de evde çok sık egzersiz yapıyordum gitarımla. Bir ara ses teknisyeni olarak para kazanıyordum ve Kataleps’de ki elemanlar onlarla konserlerde çalmam için teklif getirdiler bende onlarla çalmanın riskini üzerime aldım.Sonuç gördüğünüz üzere; şimdi de beni nasıl durduracaklarını bilemiyorlar,haha!

Autopsychosis albümünde ki şarkılarınız da ki yapı ve albüm sound’u gerçekten güçlü ve groovy. Sound’unuzu nasıl oluşturdunuz? Albümün yazılma ve kayıt sürecini bize anlatabilir misin? Bu groovy soundu yaratmak için grup ya da kişisel olarak kullandığınız hileler var mı?
Bu albüm kanımızı terimizi ve gözyaşlarımızı döktü açıkçası. Çok fazla zaman, para harcadık ve bende ses teknisyeni olarak sinirler tavandı. Kayıt aşamasında tüm azgınlığımızı boşalttık ve hepsi bu. Biz öyle rock starları ya da dahi fln değiliz, kayıt ve çalışma stüdyosunda kokain ya da büyü falan kullanmıyoruz, basit ve sıradan çok çalışan tipleriz. Kayıtta kullandığımız hileleri sana açıklayamam çünkü tamamen çok gizli bir bilgi bu.

Rusyalı bir grup olarak Avrupa’da ya da diğer yerlerde turneye çıkmanız ve konserler vermeniz zor ve ekstra sorunlara neden oluyor mu? Rusya dışında hiç turne yaptınız mı? Yeni turlama planlarınız var mı?
Tek sorun vizeler,yasalara uyan bir vatandaş olsanız bile sinir oluyorsunuz.Geçen Aralık ayında ki İngiltere turumuzu vize problemleri nedeniyle son vermek zorunda kaldık,çok fazla para ve İngiltereli promoterlar ile çok fazla vakit kaybettik.Unfathomable Ruination’dan Daniel ki ayrıyeten turun organizatörüydü,anlayışlı bir adam ve iyi bir arkadaşımız olması çok iyiydi,bizim için her şeyi yaptı ama saçmalıklar yaşanacaksa yaşanıyor…Birkaç turne yaptık ve 17 ayrı şehirde tek konserler verdik,ana vatanımız dışında ki konserlerde iyi tecrübeler edindik. Ufak klüplerde,barlarda ve büyük festivallerde çaldık ve her zaman bizim için iyiydi,hiç negatif bir anım yok.2015 yılında Avrupa da sadece birkaç konser vereceğiz çünkü yeni şarkıları bestelemek ve üzerlerinde çalışmakla meşgulüz. Konserlerimizden ilki 7 Mart 2015’de Frankfurt Death Fest’de olacak.Bu durumda diyorum ki hadi bu konsere gelin çünkü bu şovu kaçıracak olursanız, senelik Katalepsy dozunuz olmadan göz yaşları içinde geçebilir.

Son yıllarda, bazı büyük piyasa grupları Behemoth ve Cannibal Corpse gibi Rusya da bazı sorunlar yaşadılar ve konserleri iptal edildi ve gruplar sınır dışı edildi, hatta Behemoth tutuklandı bile. Bu konu hakkında oralarda neler dönüyor?
Bunun bu tip gruplar için sıradan şeyler olduğunu düşünüyorum, provakatif bir imaj kullanıyorlar ve bedelinin ne olduğunu da biliyorlar. Eğlenceli çünkü Rusya dışında bazı insanlar bunun hakların ihlali ve yasa tanımazlık olarak naklediyorlar. Cannibal Corpse bazı ülkelerde yasaklandı, hatta ‘’özgür ve eğitimli’’ Almanya ilk 3 albümlerini çok üzün süre boyunca yasaklamıştı. Behemoth Nergal’in konserlerde incili parçalamasından dolayı bir çok problemler yaşamıştı daha öncede. Deicide çaldığı süre boyunca bir çok sorunla karşılaştı. Benton İngiltere’ye 5 yıl boyunca viza alamadı ve girmesi yasaklandı eğer yanlış hatırlamıyorsam…Katalepsy kurulduğu günden beri doğu prusyadan doğuya kadar her yerde çaldı ve biz hiçbir problem yaşamadık.Ama İngiltere vizeleri ile problemler yaşadık ama biz bu durumu ‘’yasa tanımazlık’’, ’’tiranlık’’ ya da ‘’demokrasi ihlali’’ olarak tanımlamıyoruz.

Yeni albüm ve şarkıların yazılım süreci nasıl gidiyor? Katalepsy için yeni haberler var mı?
2015 için turne planlamıyoruz birkaç konser dışında. Hepimizin düzenli işleri var, çoğumuz mutlu ebeveynleriz ailelerimizle beraber, demek istediğim uzun turlar için provalara ve çalışmalara yeterli zamanımız yok bu yıl. Daha önemli olanı seçmek zorundayız ve yeni bir albüm yapmayı seçtik. Master Smerdulak yeni albümümüzün kapağı üzerinde çalışmaya başladı, şu an tamamlanmış 3 şarkımız var ve birkaç şarkıda hazırlanmak üzere.

Şarkı sözlerinizde neler hakkında böğürmekten hoşlanıyorsunuz? Konsept olarak psikolojik bozuklar üzerine özel bir ilginiz var mı?
Yeni albümde ki şarkı sözleri Autopsychosis albümünün devamı niteliğinde olacak, H.P.Lovecraft’ın karanlık sürreal dünyaları,H.R.Giger’ın ve Beksinski’nin düşleri, unutulmuş kültlerin kabusları. Sözlerde seksüel sapkınlık, kan, politika ya da dinsel temalar yok.

Müzik konusu dışında Katalepsy için ekstra bir sorum var burada. Dmitry, Dyatlov Geçidi Vakası hakkında ne düşünüyorsun? Hakkında bir teorin ya da benzer bir düşüncen var mı?
Bu olayı ve hikayeyi seviyorum. O yerde-dağda bir askeri deneme bölgesi olduğunu ve bu turistlerin(dağcıların) görmemesi gereken bir şeyleri gördüklerini düşünüyorum. Soğuk Savaş dönemiydi ve herkes potansiyel ajan olarak görülüyordu. Özellikle kuzey Ural’ın soğuk rüzgarlı dağları, tüm şehirlerden ve kasabalardan uzakta bir yer. Bu yer kesinlikle eğlencelik bir yer değil, eğer oradaysan, mutlaka o bölge ile bir işinin olması gerekir.

Türk underground dünyası ile hiç kontaklarınız var mı? Buradan hiç favori grubun ya da bildiğin gruplar var mı? Bunun dışında, okuyuculara ve fanlarınıza ülkenizden tavsiye edebileceğin gruplar var mı?
Hayır, hiçbir grupla bir kontağımız yok ama tabi ki de Cenotaph, Decimation, Burial Invocation gibi grupları biliyoruz ve müziklerinden zevk alıyoruz… Bunun dışında Radical Noise’da seviyorum. 2014’de albüm yayınlamış sayacağım grupları tavsiye edebilirim; Internal Bleeding, Soils of Fate, Behemoth, Abysmal Torment, Decaying Purity, Cerebral Effusion, Disentomb, Devangelic ve daha bir çoğu !!! Ben gerçekten bu müziği çok seviyorum dostum, tüm sevdiklerimi belirtmem imkansız gibi. Rusya’dan sizlere tavsiye edeceklerim, Fleshbomb, Decaying Breed, Cephalic Impurity ve Visceral Disorder. Bunun dışında Belarus’dan Relics of Humanity ve Ukrayna’dan Fleshgore,bu herifler kıçınızı gerçekten acımasızca tekmelerler!!!

Tüm sorularım burada bitiyor dostum. Ayırdığınız zaman ve dürüst cevaplarınız için teşekkür ederiz. Bu röportajı bitirmek için grubun fanlarına ve okuyucularımıza söylemek istediklerin neler?
Katalepsy’e gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz! Bir gün Türkiye’ye geleceğiz ve hastalıklı müzik getirdiği yaralanmaları göreceksiniz! Kadim ülkenizde ki tüm delilere selamlar! Brutal kalın, death metali destekleyin ve her zaman hastalıklı kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu