Röportajlar

KAOTEON

Uzun bir aradan sonra yeniden merhaba,bu aralar albüm promosyonu ile meşgulsünüz nasıl gidiyor çalışmalar?
Anthony:
İyi günler Cenk. Çok iyi gidiyor aslında. Bu günlerde neredeyse kimsenin gerçek disk almaması çok kötü, ama albümün forumlarda, torrentlerde, mediafire ve diğer sunucularda dolaştığını görebilirsin.
KAOTEON bölgedeki fanatiklere ve cahillere akıllarını başlarından alacak bir mesaj vermeye çalıştı ve ayrıca blackened death metal severler VENI BIDI VOMUI’yi 2011 listelerinin başına koydular ve sırf bu bile tek başına gurur sebebimiz.
(Maalesef müzik piyasasın en büyük yaralarından biri fakat ben aslında hayat nasıl gidiyor manasında sormuştum, çok doluymuş Antony – Cenk)

Veni Vidi Vomui albümünüz ilk uzun çalarınız ve Osmose Prod. gibi dev bir firmadan çıktı,sizce Osmose’un sizi tercih etmesinin sebebi nedir ?
Anthony:Osmose Productions’un sahibi ve yöneticisi Herve her zaman sağlam riffleri olan grupların albümlerini yayınladı ve Kaoteon bu yüzden onlara uygun geldi; Bence Osmose gay gibi ya da yumuşaklar gibi görünmeden müziklerini yapan grupları destekliyor ve bunu 1989’dan beri yapıyorlar, bu durum da belli bir grubun kalitesini anlamak için yeterli olduklarını gösteriyor.
Walid: Kardeşimin söylediklerine ek olarak, KAOTEON’un şu günlerdeki tüm ekstreme metal gruplarından değilse bile çoğunluğundan daha farklı bir sounda sahip. Herve ilk demomuzu 2004 yılında yayınladığımızda memnun olmuştu ve müzik zevki VVV ile daha bir uyum içinde. KAOTEON, devrimin ayakları altında sallanan bölgedeki cüretkar bir grup olmuştur.

“Provenance of Hatred” demonuzu Extreminal distro’da dağıtmıştı ve sizi tanıyışım o güne denk geliyor 7 yılda KAOTEON’da neler değişti kimler girdi kimler çıktı, hayatlarınız nasıl ilerliyor?
Anthony:
Provenance of Hatred dünya üzerindeki birçok distroda yayınlandı ve underground metal piyasasında büyük bir başarıydı; Yeni davulcumuzla birlikte üyeler de 2003’ten beri çok yol kat etti. Riffler ve sözler şimdiden onların imzası gibi ve umarım ki KAOTEON yıllar içerisinde kendine has bir sound oluşturacaktır. Hayat bu, boktan günler yaşayabilirsiniz, arada daha boktan günler de gelir, ama biz her zaman hayattan olabildiğince zevk almaya bakarız.
Walid: Ziad Blaster Kaoteon’a katıldı ve VVV’deki bestelerden de görebileceğiniz gibi, bizim için yeni kapılar açtı.

Dikkat edersek genelde orta doğu dan çıkan grupların kullandığı belli kalıp melodik/oryantal temalar oluyor bu Lübnan olsun Türkiye olsun,İran olsun ,Mısır olsun böyle ülkelerin gruplarında çok sık rastlanıyor fakat siz taviz vermeyen bir extreme metal anlayışına sahipsiniz, klişelerden bıktınız mı?
Anthony: Bana göre, metal metal gibi olmalıdır ve ne zaman melodik/oryantal müzik dinlemek istesem Rabih Abou veya Fairuz albümünü alırım; tabi ki oryantal sound ile metal müzik yapan Nile ve Melechesh gibi gruplara saygı duyuyorum ama bazı gruplar sadece geleneksel müziği distortion ile çalıp bunun için takdir bekliyorlar. Oryantal soundun müziğe katılması, doğru şekilde yapıldığında çok şey katıyor ve doğru geldiğinde kullanmaktan çekinmiyoruz – mesela HATEFORGED RETALIATION şarkısına bak. Kısacası, müziğimi sınırlamalar olmadan besteliyorum o yüzden zaman zaman farklı enstrümanlar ve türler çaldığımızı görebilirsiniz. (Antony bu konuda çok haklı gerçekten folk yaptığını sanıp metalden anlamayan insanlarla dolmaya başladı ortalık, gerçek metal müziğinden ve kültüründen bir haber gruplar çok revaçta ,yazık… – Cenk)
Walid: Extreme müzik gerektiren ekstrem koşullarda yaşıyoruz. Eğer VVV’yi 2004 demomuzla karşılaştırırsanız grubun extreme mesajını yaymak için yeni yollar bulduğunu görürsünüz ve gelecek albümümüzde ona katacaklarımızı görseniz şaşarsınız.

Veni Vidi Vomui albümünün gelişiminden biraz bahsedebilir misin? Eski demolardan parçalara da yer verdiniz…
Walid:
Extreme metal piyasasında düzenli bir hızla yayılan bir albüm. Bizzat promosyon yapacak zamanımız olmadığından hastalık gibi yayıldığını söyleyemem, ama dinleyicilerimizin kendilerini adamışlıkla ve müziğimize saygı ile etrafa yaydıkları gerçeği bize gurur veriyor.
Anthony: Bu demo şarkılar bizi dünya çapındaki metalcilere ulaştırdı ve bunları yeniden kaydetmeyi ve değerlerini göstermek için albümümüzde yayınlamayı kendimize borçlu olduğumuzu düşündük. Veni Vidi Vomui yayınlanmasından çok önce yapılmıştı ve kötü finansal durum da bize pek yardımcı olmadı. Bugün, özellikle de ekstrem metal piyasasından aldığı ödüller sayesinde albümümüzle gurur duyuyoruz.

Dan Swano ile olan bağlantıyı nasıl kurdunuz?Albümünüzün masteringini yapması çok büyük bir olay,eminim tatmin olmuşsunuzdur..
Walid:
Dan Swano’nun soundumuza kattıklarından memnunuz ve tekrar onunla çalışmayı isteriz. Farklı kayıt stüdyoları denedik, hem ünlü hem de underground olanları, ama Swano’nun soundu diğerlerinden çok daha metaldi. Büyük tecrübesinin de bunda katkısı var. Onunla iletişime geçtik ve çok yardımcı oldu. Soundumuza kattıklarından dolayı ona minnettarız.

Net üzerinde bazı sitelerde olumsuz eleştiriler almışsınız sence bunun sebebi nedir?
Anthony:
Osmose gibi büyük plak şirketleri albümlerini tüm bağlantılarına gönderirler ve şu da açık ki, temiz sound isteyenler ve hatta nu metal dinleyicileri bizim soundumuzu beğenmezler ve bizim onların müziğini saçma sapan bulmamız gibi onlar da bizimkini gürültü olarak görürler; eleştirmenlerin geldikleri yerler ve mesajlar hakkındaki fikirler konusundaki farklardan bahsetmiyorum bile. Sonuç olarak, soundumuz kırılgan kalpli ve küçük beyinliler için değil zaten.
Walid: Anthony’nin söylediği gibi, herkes kendine! Bazıları albümü beğenirken bazıları da beğenmiyor ve biz bu gerçeği seviyoruz. Bu olumsuz eleştirilerin biri, VVV gibi albümler yayınlayarak “bir rockstar olamayacağımız” gerçeği üzerinden gidiyordu. Bana göre bu süper bir iltifattır!
(Bir kaç yabancı sitede okuduğum kritikler üzerine bu soruyu sormuştum Antony zaten bunun farkında bir arkadaşımız,yanlı kritikler olduğunu düşünüyorum.- Cenk)

İnternette bir kaç yerde albüm kapağında emeği geçenler arasında Adel Youssef ‘un da adı geçiyor ,kendisi oldukça başarılı bir iş çıkarmış başka gruplarada yaptığı tasarımlar var mı ?
Anthony:
Aslında Albüm kapağımız Sergio H. ve Kaoteon tarafından birlikte tasarlandı. Adel Youssef daha iyi görünmesi için onu düzenledi, biz orijinal çalışmadan pek haz almamıştık ve yardımlarından dolayı minnettarız, özellikle de bana konser fotorafları ekleme konusunda yardım etmesinden dolayı. İşlerinden bazılarını www.grouppsw.com adresinde bulabilirsiniz.

Grup olarak uzun vadede planlarınız neler? Bir turne düşünüyor musunuz?
Anthony: Şu anda ikinci albüm için materyaller üzerinde çalışıyoruz ve çok iyi gidiyor. Ama Lübnan gibi metal müziğin size maddi kaynak sağlamadığı bir yerde yaşamak ikinci bir işiniz olmasını gerektiriyor ve bu bir müzisyen için çok kötü bir durumdur; bize şimdiye kadar teklif edilen turları yapacak kadar uzun bir süre işten ayrılamayacak kadar profesyonel çalışanlarız. Hayallerimizi gerçekleştirip sadece metal müzik yaparak geçim sağlayabilecek sayıda fanımız olana kadar, ikinci uzun-çalar albümü yayınlamayı ve birkaç festivale çıkmayı planlıyoruz.
(Çoğu ülkede metal müzik para kazandırmıyor dostum. Anca barlarda her hafta çıkıp cover çalarsan belki şansın olabilir – Cenk)
Walid: KAOTEON ile ilettiğimiz mesaja inanıyoruz ve bu mesaj kalplerimizde alevlendikçe de yeni şeyler çıkarmaya devam edeceğiz.

Veni Vidi Vomui ,yani geldim,gördüm,kustum… Bu albümün konseptinden biraz bahsedebilir misin ?
Walid: Sezar’ın VVV’sinden esinlenerek çıkardım bu fikri. Aynen göründüğü gibi. Dünyanın geldiği halden tiksinme ifadesidir. *Veni Vidi Vici”

Müzik haricinde biraz dünya gündemi hakkında konuşalım,orta doğudaki son ayaklanmalar hakkında neler düşünüyorsun, Tunus, Mısır, Suriye, Ürdün vs. gibi ülkeler ciddi halk ayaklanmaları başladı…
Anthony:
Savaş ve isyan zamanlarında doğduk, ölen insanlar, sakat kalan insanlar tanıyordum. Şunu biliyorum ki, herkes saygınlığımızı, gençliğimizi, haklarımızı ve yaşamlarımızı alan dini ve politik çalkantılardan bıkmış durumda. Bunların hepsinin aşıldığı günü görmeyi istiyorum ama o güne kadar tüm radikallerin ve aşırıların ölmesini diliyorum, tanrıları adına ya da başka bir yanıltıcı olay adına insanları öldüren vahşilere cehennemi diliyorum. Özgürlüğe inanan birleşmiş zengin bir toplum için çalışan tüm onurlu insanlara desteğimi verirken, endişem çekirdek gelişmeler olmadan bir rejim yerine diğerinin gelmesidir.
Walid: Neyi riske ettiklerini bildiğimden ve hayatlarından daha büyük önem verdiklerinden dolayı onları selamlıyorum. Bana göre şu anda olanlar yıllar önce gerçekleşmeliydi ama hiç olmamasından iyidir.

Son olarak bizlere bahsetmek istediklerin varsa onları da alalım…Umarım sizi Türkiye’de de izleriz…Görüşürüz.
Anthony:
Röportaj için teşekkürler dostum. 2004’teki röportajda söylediğine göre bu bölgeden dinlediğin ilk gruptuk ve ilgini koruyacağımıza söz veriyoruz. İkinci albüm yapım aşamasında ve gerekli desteği alırsak Türkiye’de kesinlikle çalmak isteriz. O zamana kadar, hastalığı metal bağlantılarınız ile yayın ve ne düşündükleri konusunda haberdar edin bizi.
Walid: Vakit ayırdığın için teşekkürler ve okuduğunuz için teşekkürler. Türkiye’deki metal piyasasını daha önceden görmüştüm ve sahneyi siz manyaklarla yıkmaya bayılacağımı düşünüyorum. Ekstrem ve underground metali desteklemeye devam edin m/

Çeviri : DepressiveGuN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu