Röportajlar

DARK FUNERAL

Yeni albümünüzü çıkarmaya hazırlanıyorsunuz, Dark Funeral’deki son gelişmeler nedir?
Lord Ahriman:
Evet, kasım 18’de dünyaya “Angelus Exuro Pro Eternus” isimli yeni albümümüzle saldırıyoruz. Ve Dark Funeral sagasında yeni karanlık bir sayfa resmen başlıyor. Tahmin edeceğiniz üzere, Bu aralar Dark Funeral kampında her şey yeni albüm hazırlıkları üzerine, CD tasarımını bitirmek ve turne takvimlerini tamamlamak ve benzeri şeyler.

“Angelus Exuro Pro Eternus” Kasım 18’de çıkıyor; henüz dinleme şansımız olmadı, yeni albümden biraz bahseder misiniz?
Angelus Exuro Pro Eternusile birlikte güzel şeytani bir bakış başlıyor, endişelenmeyin! Ben sonuçtan tamamıyla tatmin oldum. Prodüksiyon ölümcül, şarkılar ölümcül, daha ne diyebilirim ki!?. Müzikal açıdan yaptığımız en güçlü, ve bu güne kadarki en teknik ve çeşitli albümümüz. Daha çok ritim ve tempo değişiklikleri bana göre şimdiye kadarki müzikal açıdan en ilginç albümümüzün göstergesi. Yeni davulcumuz Dominator’un davulu gerçekten olağan üstü! Albüm toplamda 9 şarkı içeriyor; bunlardan 3’ü orta tempo düzeyinde.

Sınırlı sayıda basılacak olan özel baskı albümlerde bir adet de bonus DVD yer alıyor.DVD’de P&L festivalinden görüntüler var, özel baskıya sahip olamayacak hayranlarınız için P&L festivalindeki performansınızdan biraz bahseder misiniz?.
P&L sahnesi grubun 15. yılını kutlamak için tasarlanmıştı. Böylelikle gerçekten çok özel bir gösteri oldu. Ayrıca bu bizim gösterilerimizde ilk alev ve patlama efektleri için profesyonel bir ekiple çalışmamızdı. Onlar sahnenin altına devasa bombalarını kurduklarında bu gerçekten bir katil hissi vermişti. Bütün bir sahnenin sarsıldığını hissediyordunuz. Bütün bunları düşündük ve gösterilerimizde kesinlikle bu ekibi daha çok kullanmaya karar verdik. Bu konu ve gösteriyi daha ilginç kılmakla ilgili tonlarca yeni fikrimiz var haberiniz olsun!

Albümün özel baskısını bulamayanlar bu DVD’ye sahip olamayacaklar mı? Onlar için ayrı bir DVD satışa sunulacak mı?
-Evet, tahmin ediyorum ki P&L DVD’sinin ayrı bir baskısı olacak ancak kim bilir ne zaman…

Kayıt süreciyle ilgili olarak, yeni albüm haberini henüz almamış insanlar için neler söyleyebilirsiniz?
Bu albüm için tekrar Abyss Studios’a dönüp Peter Tagtren’le çalışmaya karar verdik. Onunla çalışmayalı yaklaşık 8 yıl olmuştu, uzun bir yolculuktan eve dönmek gibiydi. Stüdyonun içindeki ve çevresindeki atmosfer muhteşemdi. Ve Peter tam bir katil ve onunla çalışmak oldukça kolay.

“My Funeral” MySpace ve YouTube’da olay yarattı, şimdiden bir efsane ve Dark Funeral kalitesi sizinle röportaj yapmak istememin birinci sebebi, video klip ile ilgili ne söyleyebilirsiniz?
Evet, video için oldukça fazla geri dönüş aldık, sadece tek başına video için değil, özellikle tek başına yeni şarkımız “My Funeral” bu geri dönüşleri dünyanın her köşesinden aldı. Çok açık olarak şunu hissediyoruz, “My Funeral” albümün muhteşem çıkış şarkısı olacak, fakat açıkçası bu denli güzel övgüler alacağımızı beklemiyorduk. Şarkı Dark Funeral hayranlarını popüler haber sitelerinde Dark Funeral ile ilgili haber aramaya yönlendirdi, bu aramaların sayısındaki artış bizim için çok değerli bir başarı. İlk 2½. günün sonunda 30.000 kez izlendi. MySpace video’yu kaldırma kararı aldı. Fakat MySpace’den neden videonun kaldırıldığıyla ilgili bir açıklama gelmedi, öyle sanıyoruz ki “intahar sahnesi” onların gözüne biraz ihtilaflı gelmiş olabilir, fakat kim bilir!? Diğer yandan, videoyu kaldırdıklarında o sahneyi çıkartıp videoyu tekrar yükleme kararı aldık, ve video hala yayında. Bütün bunlar olurken video MySpace’de gösterdiği ani başarının aynısını YouTube’da da gösterdi ve yayınlandığı ilk hafta en çok izlenen video klip olmayı başardı. Bunu en son söylemem çok kötü fakat, video klip Standart Film Team tarafından eski ve artık kapalı olan bir akıl hastahanesinin iç ve dış mekanlarında çekildi [www.myspace.com/standardfilmteamumea ]. Akıl hastahanesindeki atmosfer ve dekor ölümcüldü, video için mükemmel bir tema oldu. Her neyse, neden bekliyorsunuz ki? Gidin kendiniz bakın!www.youtube.com/darkfuneral

Eski bir röportajınızda prodüktörünüzün sizden klavye kullanmanızı istediğini okumuştum. Bununla ilgili bir şeyler söyleyebilir misiniz?
Doğru. Son albümümüz “Attera Totus Sanctus”‘da farklı bir stüdyo ve farklı bir prodüktör ile çalışmıştık. Ve görünüşe göre o müziğimizde “asla klavye KULLANMA” şeklinde yazılı olmayan bir kuralımız olduğunu bilmiyordu. Bu böyledir. Bazı gruplar müziklerinde belli bir atmosferi yakalamak için klavye kullanırlar, bazıları ise kullanmazlar! Bununla ilgili oldukça netim, fakat gitarist ve söz yazarı olarak ben; gitarlarla çalışarak bu “belirli” atmosferi yaratmayı suni efektler kullanmaya tercih ediyorum. Her neyse, çok da önemli değil, fakat biz klavye kullanan gruplardan değiliz, bu böyle.

Regains Records ile 2004’den beri çalışıyorsunuz, Şirketle aranızın iyi olduğunu düşünüyoruz, şirketiniz ile ilgili bir şeyler söyleyebilir misiniz?
Evet, şirketimiz ile aramızdaki birlik oldukça iyi, fakat şirket şirkettir, demek istediğimi anlıyor musunuz!?. İyi ile kötü arasındaki fark, bazı şeyleri profesyonel seviyede tartışabilmek, uzlaşabilmektir. Eğer şirket grubunuzun yönetimini eline almak isterse ki genel olarak grubun rızasıyla bunu yaparlar, Regain bu konuda birinci sıradadır, bu yüzden hala onlarla çalışıyoruz.

Dünyadaki en başarılı metal gruplarından birisiniz, bir çok insan t-shirtlerinize sahip, ayrıca Türkiye’de de bir çok hayranınız var. Yerli metal gruplarına Türkiye’de çok fazla önem verilmiyor. Sizin ülkenizde bu durum nasıl?
İsveç her zaman oldukça büyük ve güçlü bir underground metal camiasına sahip olmuştur. Hala da var. Black Metal çalmak kolay bir iş değil. Bu işin içine girmeden önce bu yolda giderken yok olmaya hazır olmanız lazım. Ve en önemlisi, kendinizi tamamen bu işe adamalı ve bunu gerçek bir gerekçeyle yapmalısınız! Eğer gerçek bir sebeple bu işin içinde değilseniz, hiç şüphesiz hayal kırıklığına uğrarsınız ve sahnelerde uzun süre kalamazsınız.

Türkiye’deki hayranlarınızı mutlu edecek bir haberiniz var mı? Sizi Türkiye’de izleyebilecek miyiz? Türkiyedeki organizatörlere söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Kasım 18’den fazla söyleyebileceğim bir şey yok, o tarihten sonra albümüzü internetten sipariş edebilirsiniz veya müzik marketlere gidip albümümüzü alabilirsiniz. Yakın bir tarihte Türkiye’de çalmayı çok istiyoruz. Bir kaç yıl önce Türkiye’ye gelmiştim. Oldukça harikaydı. Tekrar gelmeyi çok istiyorum, fakat gelecek sefer umarım grupla birlikte olur. Eğer orada bizimle çalışmak isteyen bir organizatör varsa menejerimizle bağlantı kurabilir.
www.dragon-productions.com

Pekala, bu son soruydu, bu kadar; son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
İlginiz için teşekkürler. Umarım yayınlandığında karanlık sanatların yeni eserinden hoşnut kalırsınız.

Hail Metal. Hail Satan! /Lord Ahriman

Çeviri :Welder

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu