Röportajlar

ANLIPNES

İstanbul’dan yeni ismini duyduğumuz ama underground doom/death metal arenasında yavaşça yükselişe geçen Anlipnes’ten Vitaly ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle merhaba, klasik sorulardan nefret etmeme rağmen mecburen sormak zorundayım Anlipnes grubu hakkında kısasca bilgi verebilirmisin,nasıl başladı,nasıl devam ediyor,şu an neler yapıyorsunuz?
Biz de klasik yazımızı yazalım o zaman 🙂
Şu an bu şartlar altında kayıtlarımızı nasıl daha kaliteli yapacağımıza kafa yoruyoruz bir yandan yeni besteler üretiyoruz bir yandan da grubumuza kalıcı olabilecek bir baterist arıyoruz, bizim işler baya karışık buaralar :)Grubumuz, 2008in soğuk bir kış sabahında uzun bir sessizlikten ve karanlıktan çıkıp ilk ışığını görmüştür.Aslında o içinde bulunduğu karanlık, sessizlik ve yalnızlık grubun ana çizgisi olmuş, hem müziğe hem grubun ismine yansımıştır `Anlipnes` Eski İngilizce`de yalnızlık anlamına gelmektedir.Yalnızlık, paylaşılmaz derler ya işte biz o sözlere karşı gelmek için buradayız.Yalnızlık, aslında her insanın hayatı boyunca mutlaka tatmış olduğu ya da tadacağı; Bazen tüm yaşam güçlerini sömüren ve daha da boşluğa iten;Bazen ise tam tersi insanın daha da güçlenmesini sağlayan bir hisstir.Biz de bu 2 farklı bakış açısını müziğimize yansıtmayı hedefliyoruz; hem karanlığı hem aydınlığı göstermeyi.

Grupta bir çok eleman bulunuyor,hepsi grubun asli üyesi mi yoksa tek kişilik bir projeye yardım mı ediyorlar?
Grubun asli üyesi 3 kişi: Vitaliy, Deniz ve Berrin (bunlar Anlipnes’in kurucu üyeleri, her kayıtta da bu üyelerin emeği var) 1buçuk sene boyunca bu üyeler dışında bir sürü eleman gelip geçti özellikle baterist sıkıntımız var hatta bu yüzden bazı kayıtlarımızda bateriler drum machine kullanmak zorunda kaldık.

Son yıllarda dünya üzerinde oldukça artış gösteren Doom Metal furyasına ne demek istersin,kendi tarzınızı Funeral doom olarak tanımlamışsınız fakat o tarzın grupları sizin parçalarınıza oranla daha ağır ve kısmen ölümcül lirikler benimsiyor,sizde şimdilik melankolik bir tarz gözlemliyorum (yanlışım varsa lütfen düzelt),Anlipnes Doom Metal dünyasının neresinde?
Aslında tarzımız sade funeral doom değil funeral doom-death metal diye adlandırıyoruz çünkü kullandığımız melodiler doom-death melodileri fakat tempoları normal doom deathten çok daha düşük olduğu için funeral kelimesi eklenmiştir.Biz de bilmiyoruz tam tarzımızı nasıl adlandıracağımızı sadece şunu söyleyebilirim; müziğimiz melankoli ve agresiflik üstüne kurulu.Bazı şarkı sözlerimizde ise gayet karamsar şeyler kullandığımızı düşünüyoruz.Tabi her şarkımızda değil ama umutsuzluğun yanında umudu da gösteriyoruz, aydınlığın yanında ise karanlığı ve şarkı sözlerimizde insanlara bazı mesajları vermeye çalışıyoruz, sırf şarkı sözü olsun diye yazmıyoruz sözlerimizi hiç bir zaman.

Kısa sürede demo ve split gibi bir kaç ürüne imza atmışsınız ,Sadael gibi bir grup ile çalışmak nasıl bir duygu ?
Demodan önce bir split albümü çıkarmayı düşündük ama hazırda tanıdığımız tarzımıza uygun bir müzisyen yoktu biz de Amerika’dan bir arkadaşımıza (Doom Drone grubu Desolation) bu isteğimizi ilettik o da bize baya bir yardımcı oldu Sadaelle tanıştırdı bizi, biz de Sadaelle baya bir konuştuk mailleştik ve birlikte spliti çıkarmaya karar verdik.Sadael müziğini çok beğendiğimiz bir müzisyen arkadaşımız özellikle son 2 albümünü çok beğeniyoruz.Onunla çalışmış olmaktan mutluluk duyduk.

Aslına bakarsanız split çalışmanız ilgi çekici olabilir,küresel açıdan Türk ve Ermeni gibi iki ırkın bir araya gelmesi müzikal anlamda çok başarılı bir geri dönüşe yol açmış olabilir,Sadael ile split albüm fikri kimden çıktı ?
Bize göre müzik: evrensel, insanları kaynaştıran, kültürleri birbirine tanıtan, duyguları başkalarıyla paylaştıran bir öğedir . En azından biz öyle görüyoruz.Split fikri benden (Vitaliy"den) çıkmıştır.Aslına bakarsanız ben de Ukrayna uyrukluyum ve splitle 2 değil en az 3 kültürü birleştirdik 🙂 Ben tarafsız biri olabildiğim için dışardan baktığım zaman şunu rahatça söyleyebilirim ki Türk milletine Ermeniler yanlış anlatılmış yansıtılmış, Ermenilere de Türk milleti yanlış anlatılmış yansıtılmış zamanında işte böyle soykırım sorunlarının asıl sebebi tarihteki yanlış eğitim ve insanları bugünü ve yarını yaşamaları yerine dünü yaşamayı istemeleridir.Bırakın dünü, bugünü yaşayın önünüze bakın yarını görün!

Parçalarınızda keman ,klavye gibi bu müziğin temel taşları,bayan vokal ve brutal erkek vokali gibi olmazsa olmazları bulunduruyorsunuz,kişisel olarak tanımlamanızda Funeral Doom denildiği için sormak istiyorum,genel olarak Funeral Doom grupları daha çok ainsel,ölümcül kısmen daha şeytani işler çıkarırken,sizin cenazesel kıyamet metalinizi kendiniz nasıl yorumluyorsunuz?
Evet bizim müziğimiz diğerlerinden biraz farklı.Biz insanları, olayları, dini yorumlamak yerine, daha çok düşündürmek ve insanların kafalarında soru işaretlerini bırakıp sorgulamalarını, düşündürmeyi amaçlıyoruz şarkılarımızda.Şarkı sözlerimizin başlıca temaları: var oluş-yok oluş, kaybetme, yalnızlık, umutsuzluk-umut, acılar,anılar ve hayatın tüm renkleri ve hisleri…

Klasik sorulardan biridir, her doom grubu My Dying Bride, Candlemass, Anathema(ilk zamanları) gibi grupları örnek alır sizin etkilendiğiniz gruplar kimler ?
Etkilendiğimiz gruplar daha çok başkalarına benzemeyen kendine has tarzlarını oturtmuş olan gruplardır. Doom metal için konuşmak gerekirse etkilendiklerimiz: My Dying Bride, Virgin Black, Shape of Despair, Draconian, Swallow the Sun, Remembrance, Depressed Mode, Fall of Empyrean ve kaliteli kendine özgü işler yapan tüm doom metal grupları.

Ülkemizde bu tarza ilgi yüzde 1 bile bile değil,siz yine de underground alemde split,demo ve yakında bir albüme imza atacaksınız,biz bile duymamışken bu kadar üretken bir grup olarak Türkiye’deki doom metal severlere neler söyleyebilirsiniz,biz neyiz,bizi dinleyin ama neden?
Biz özümüzü bulmaya çalışan doğru cevapları, bizim gibi düşünen hisseden insanları bulmayı çalışan bir grup insanız.Müzik bizim 2.hayatımız denilebilir, müzik yaparken tüm dertlerden ve sorunlardan uzaklaşıyoruz, başka bir dünyada buluyoruz kendimizi. Kendi tarzımızın özgün olduğunu, yakın bir zamanda daha da özgün olacağını düşünüyoruz farklı bir şeyler duymak düşünmek istiyorsanız bizi dinleyin derim.

Sanırım tarz itibariyle underground kalma ihtimaliniz yüksek fakat oldu da tarzınız bir anda yüksek seviyede dinleyici kitlesine ulaştı,tepkiniz nasıl olurdu ?
Pek istediğimiz promosyonu yapamadık ve istediğimiz sayıdaki dinleyici kitlesine pek ulaşamadık daha; ama dinleyici kitlemiz artarsa mutlu oluruz amacımıza ulaşmış olduğumuz için.

Metal müzik adına en çok hayalini kurduğunuz olgu nedir? Şu festivalde çalmak,bu grupla birlikte turneye çıkmak,şu kadar fan kitlesine ulaşmak, bu kadar kaliteli bir video klip çekmek,hiç biri ?
Bizim hayalini kurduğumuz şeyler yukarıdaki saydığımız gruplarla aynı sahneyí paylaşmak, bizim müziğimizi gerçekten seven fanlara sahip olmak, onlar için birşeyler ifade edebilmek ve adımızın biraz duyulması.Dünya turu da çok iyi olur tabi 🙂

Son yıllarda Türkiye’de müzikalite olarak grupların kalitesi hızla yükselişe geçiyor,sizde bu kaliteli gruplar arasında yer alıyorsunuz,bu yükselişin sebebi internet teknolojilerinin artması mı ? Yoksa kayıt teknolojilerini öğrenmemiz mi ?
Teşekkürler.Ama biz tam tersini düşünüyoruz Anlipnes şuan değil de bir 10,15 sene önce var olsaydı şuan çok daha iyi bir yerde olurduk diye düşünüyoruz; çünkü şimdiki kayıt teknolojisi o zamanlar da vardı ama herkeste yoktu bu teknoloji. İşini bilen insanlarda vardı ama şimdi işini bilmeyen herkeste var ve bu yüzden istediğimiz kayıtları yapamıyoruz yapacak yer bulamadığımız için.Ayrıca daha albümler piyasaya çıkmadan internete düşüyor ama eskiden öyle bir olay yoktu 10, 15 sene öncesi kadar.

Ülkemizden takip edebildiğiniz herhangi bir grup varmı,kişisel olarak bir kaç eski grubun demosuna sahibim ama yaklaşık 7-8 senedir dinlemediğim için grupları anımsamıyorum,daha önce herhangi bir grupta yer aldınız mı ?
Şuaralar açıkçası sevdiğimiz tarza yakın bir şeyler yapan bir tek Catafalque var o kadar. Eskilerden çok sevdiğimiz Dimness Through Infinity vardı. Hayır eskiden demo çıkaran hiç bir grupta yer almadık. Anlipnes bizim ilk ciddi projemiz.

Anlipnes kelimesi nereden geliyor,sizin için neler ifade ediyor?
Anlipnes eski İngilizce’de yalnızlık anlamına gelmektedir, bizim için hayali, 2. bir hayatı ifade ediyor..

Hayatınızda şu ana dek yaşadığınız en ölümcül durum neydi ?
Hayatımızda yaşadığımız ölümcül bir durum olmadı pek sanırım 🙂

Şimdilik sorularımız bunlar umarım yeteri kadar doyurucu olmuştur.Anlipnes olarak dinleyicilerinize iletmek istediklerinizi sizin ağzınızdan almak çok daha faydalı olacak .
Keyifli röportaj için Extreminal’e teşekkür ederiz. Anlipnes olarak dinleyicilerin daha çok desteğine ihtiyacımız var onların desteğiyle ilerde çok daha iyi işlere imza atacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

34 + = 44

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu