Röportajlar

VEER

The Measure of Waste albümünüzü çıkaralı yaklaşık 1 sene geçti şu an VEÉR olarak neler yapıyorsunuz? Yoksa diğer projelere mi ağırlık verdiniz ?
Paga:
Yeni Veér şarkıları üzerinde çalışıyoruz ve en kısa zamanda kaydetmek için uğraşıyoruz. Knot ve Jim Jones, Kolp yüzünden biraz meşguller, ayrıca gündelik işlerimiz de var, her gün gruba odaklanmak bazen zor olabiliyor.

Klasik bir sorudur belki ama yinede her röportajın olmazsa olmazlarındandır. Grubunuzun ismi Ravenshades olarak konulmuş,değişikliğin sebebi neydi ?
Major:
Bir kaç yıl önce grubun geldiği seviyenin eski ismimizi demode kılacak bir pozisyona getirdiğini düşündüm. İlk albüm yeni bir başlangıçtı ve yeni bir isim koymak iyi bir fikir gibi gözüküyordu. Gruba da daha iyi oturdu, bize yansıması da önceki isme göre daha iyi ve fazla oldu.

Gruptaki tüm üyelerin değişik gruplarda da görev yaptığını görüyorum.Acaba bu gruplar arasında hangisi temel grubunuz oluyor ?Benim dinlediklerim KOLP, KOPROFAAGIA VE WITCHCRAFT…
Major:
Veér, Vortex uykuya yattığından beri benim ana grubum…
Paga: VEÉR’in kendisiyim zaten, hehe

Müziğinizde İsveçli Craft etkisi olduğunu hissediyorum, yanılıyor muyum? Sizce Craft grubu sizi ne kadar etkiliyor?
Paga:
Ben olsam etkilenme veya esinlenme kelimelerini kullanmazdım. Tabii ki onlar anasının amı gibi muhteşem bir müzik yapıyorlar ve belki bizde aynı tarzda sağlıklı bir tınıya sahibiz, fakat bu tamamen tesadüf. Şu aralar fazlasıyla psychedelic/retro rock dinliyorum, ve Bathory bir yana Pink Floyd benim için tüm zamanların en iyi grubu.

Şu an albümünüzü çıkaran şirket olan Caverna abismal records ile anlaşmanız tek albümlük müydü?
Paga:
Evet fakat Caverna Abismal ve Neverheard Distro ile ilişkilerimiz şu an gayet iyi devam ediyor, yani belki ileride tekrar birlikte çalışabiliriz.

Gerek imaj gerek şarkı isimleriniz ve albüm kapağınıza bakacak olursak klasik black metal gruplarında olmayan bir minimallik gözlemleniyor.Sizce VEÉR black metal camiasının neresinde yer alıyor ? Kendini ne tarz black metal olarak tanıtıyor?
Major:
Tam olarak bilmiyorum… sizin bize yapıştırabildiğiniz her hangi bir etiket var mı? Veér çok açık ki karanlık, çiğ ve güçlü bir kötümserlik. Yani black metal’in olması gerektiği gibi. Şimdilik bu etiketi yapıştıralım gitsin.
Paga: Minimalistlik ve tek renkliliği karıştırın. Işık ve gölge efektleri görsel ve müzikal açılardan önemlidir. Bir başka ifadesiyle, bir şey size kendisini tam olarak göstermiyorsa onun için ilkel tanımlamasını kullanabilir misiniz?
M: Sürekli kullanılan, şeytan, anti-Hıristiyanlık gibi sıkıcı black metal öğelerini veya fantastik; iskelettir ejderhadır yaratık çizimlerini albüm kapağında tamamen renkli kullanmak istememek minimalistlik mi? Bu minimalistlik değil. Veér yaşımızın ve etrafımızdaki dünyanın müzik aletlerimiz aracılığıyla oluşan bir yansıması.

Kendi dilinizde parçalara yer veriyorsunuz son yıllarda kendi dillerinde black metal yapmak moda gibi bir şey oldu, MACARCA olarak kendinizi rahat ifade edebiliyor musunuz,mesela Türkçe olarak black metal yapmak çok zor ,sizin dilinizde de öyle mi ?
Major:
Vay, bu Koga’ya güzel bir iltifat oldu. Eşi yok, Koga sözleri İngilizce yazıyor, ve ister inanın ister inanmayın birde üstüne İngilizce okuyor, buna rağmen siz hala aradan hemen hemen her dili duyabilirsiniz, bunun sebebi onun eşsiz yorumu. Onun sesi nerdeyse farklı bir enstrüman gibi, çok sevdiğimi söylemeliyim.
Paga: Ya da belki ondan başka kimsenin bilmediği antik bir dille de söylüyor olabilir.

Negatiflik, depresyon, anti-life, intihar, uyuşturucu koması (overdose), alkolizm, savaş, kin, öfke, ırkçılık gibi temalar son yıllarda black metal piyasasına damgasını vuran temalar olmaya başladı,sence işin kökeninde yer alan occult ve satanic temalardan grupların vazgeçiyor gibi gözüküyor olmasını nasıl yorumlarsın ?Ortada daha entelektüel sözler ve atmosfer var, sizin parçalarınızda da buna rastlamak mümkün…
Major:
Hiç şüphe yok ki insanlar doğaüstücülüğe ve satanizme olan ilgilerini yaşlandıkça kaybediyorlar. Bu insanlar Norveç’te 16-17 yaşlarında bir heves müziğe atılıyorlar, aslında bu işi çok ciddiye de almıyorlar. Bu müzik, bu sikilmiş dünyada gerçekten içimizde olan her türden kötümserliği dışa vurmak için çok iyi bir yol.
M: Bu tamamen hiç bir hissiyata kapılmadan bir düşman edinmek ve extreme olmak ile alakalı.

Çok ilginç olacağını düşündüğüm bir soru var. Ülkenizde alkol yasaklanırsa ne olurdu ?
Major:
Alkol satışlarıyla ilgili bir sıkıntı olması halinde Macaristan’da bir çok insan kendi alkolünü evinde yapacağını düşünüyorum.
Paga: Alkol ülkemizdeki en popüler ve en ucuz uyuşturucu, ve bu gerçekten yararlanmak çok hoşumuza gidiyor. Her neyse, eğer yasaklansaydı karaborsa alır başını giderdi. Bu hayatın kuralıdır.

İlk albümünüze gelen tepkiler ne doğrultudaydı.Genelde albüm artwork temanız gerek kapakta gerek booklette çok minimal ve grup fotosu olarak sadece bir kişi gözüküyor. Bunu seçmenizin nedeni neydi ?
Major:
Çok mu minimalistik? Çok minimalistik olduğunu düşünmüyorum, sadece kusursuz. Ayrıca neden hepimizin salak suratları booklet üzerinde olmak zorunda? Jim Jones en kısa çöpü seçti ve bookletin üstüne resmi koyuldu, her şekilde en teşhircimiz o şuanda.
Bu arada tepkiler gayet iyi. Gerek kritikler gerekse dinleyenlerden gelenler olsun. Kasıtlı olarak hayran kelimesini kullanmıyorum. Herhangi bir hayranımız olduğunu sanmıyorum. Kim bizim hayranımız olacak kadar salak olabilir ki?
M: Bunun sebebi kapağın Veér’in yaptığı müzik ile tamamen uyumlu olması. Kasvetli ve karanlık. Fakat minimalistik değil. İçinde mistik bir öğe yok, çoluk çocuk işi “metal-albümü-resimleri” eklemeye ihtiyacımız yok. Grup resmi mi yok? Kim bizim salak suratlarımızı merak eder ki? JJ’in o resmini sevdik ve kapağa koyduk.

Macar piyasasında son yıllarda iyi gruplar duymaya başladık.Özellikle Morbid Carnage benim dikkatimi çeken grupların başında geliyor.Nadir,Witchcraft vs. bir yükseliş söz konusumu yoksa biz mi geç duyduk ?
Paga:
Sonuca hemen atlama. Macaristan’da her zaman muhteşem gruplar vardı ve her zaman olacak, ayrıca her zaman tonla boktan grup da olacak.

Ülkenizde büyük festivaller oluyor sanırım bunları zaman zaman görüyoruz, VEÉR ya da herhangi bir grubunuz bu festivallerde yer almak istiyor mu yoksa sonuna kadar underground kalmayı mı hedefliyorsunuz?
Paga:
Burada sadece çok piyasa olan festivaller veya berbat ve ucuz barlarda olup “festival” diye geçen konserler var. Sonuç olarak uygun teklifi bekliyoruz fakat görünen o ki bir şekilde lanetlendik. Kabul etmem gerekir ki seçici kaşarlardanız.

Son olarak röportaj ve bu güzel albüm için teşekkürler, Extreminal.com okuyucularına iletmek istediklerin varsa onları da rica edelim ..
Major:
Bodrum katlarınızda alkol yapmaya başlayın. Röportaj için teşekkürler, ayrıca: sapka (şapka), szakáll(sakal), padlizsán(patlıcan) kelimeleri için çok teşekkürler.
Paga: Ben ayrıca bana verilen isim olan muhteşem “Zoltán”(Sultan) kelimesi için ve, sizin “sarma” (çevirmedim gitmiş Türkçesini öğrenmiş 🙂 /Welder) olarak isimlendirdiğiniz “stuffed cabbage” için teşekkür ederim.
M: Röportaj için teşekkürler.

Çeviri : Welder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu