Röportajlar

TANKARD

Selam Gerre, öncelikle hızlı ve mütevazı cevapların için teşekkür ederiz. Bugünlerde Tankard ve sen neler yapıyorsunuz, yeni albüm veya konserler var mı?
Şu anda mümkün olduğunca çok konser veriyoruz ve yeni albüm için hazırlanıyoruz. Prodüktör Michael Mainx ile Eylül ayında kaydedeceğiz. Yeni albümün adı vol(l)ume14 olacak ve 17 Aralık’ta AFM Records’tan çıkacak.

Geçmişle başlayalım. 80lerde, müzik kariyerinizin başında, Amerika piyasasına girmeye çalışmıştınız, şimdi oradaki popülariteniz ne durumda?
Gerçekten de ABD piyasasına girmeyi çok istedik ama iş güç engelledi. Şu anda orada sadece bir underground grubuz, sadece 2006’da bir konser verdik.

28 Mayıs 1983’teki ilk konserinizde atmosfer nasıldı, o günlerden biraz bahsedebilir misiniz?
Bir okul festivali sırasında bir sınıfta çalmıştık, çok eğlenceliydi.Alkol içmeye izin olmadığı için biralarımızı süt şişelerine koymuştuk, hahaha…

1990’da 2 split ürün yayınladınız, fikir diğer gruplardan mı geldi? Gördüğüm kadarıyla Bathory, Coroner, Kreator gibi ünlü gruplar dahil olmuş, kim bu splitleri ayarladı?
Bildiğim kadarıyla promo single’lar bizim önceki firmamızca yapıldı, split dediğin şeyler yani, çünkü ben bizim grupla ilgili her şeyi topluyorum, eğer o tür bir şeye sahip biri varsa hemen benimle iletişim kur, onlar için çok bira harcayabilirim…

Grubun adı Alman bira bardağı demek, bu bile şarkı sözleriniz hakkında fikir veriyor sanırım. Bunun hakkında de demek istersiniz? Bu ismi sözlükte rastgele bulduğunuzu okumuştum, doğru mu?
Evet, bu ismi sözlükten bulduk ve bize uydu gerçekten, çünkü kendimizi pek ciddiye almayız biz. İkinci demomuza alkolik metal adını verdik, çünkü 80lerde bir sürü metal türü geliyordu,speed, black, thrash, poser, vs. Biz de bu isimle bunun hakkında bir şaka yaptık.O zamandan beridir de böyle bir imajımız var. 90larda bundan kurtulmayı gerçekten istedik ama işe yaramadı, yani bu günlerde gerçekten de kendi imajımızın gülünç bir pratiğini yapıyoruz.

Birçok konser verdiniz, birçok ülke ve şehirde bulundunuz, sizi gülmekten kıran veya ilginç bir konser anınız var mı, eminim vardır, ama birini paylaşır mısınız?
Çek Cumhuriyeti’nde iki sahneli bir açık hava konseri verdik. Bir ara basçımız Frank sahneden seyircilerin üzerine atladı ve birkaç dakikalığına kayboldu ama çalmaya devam ediyordu! Onu aradık ama bulamadık. O kadar kafası karışmış ki diğer sahneye çıkmış tek başına orada duruyordu. Sanırım biraz fazla sarhoşmuş! Sana başka komik hikayeler anlatabilmem için kitap yazmam gerek!

Avrupa dışında en çok nerede çalmaktan hoşlandınız?
Japonya ve Güney Amerika gerçekten heyecan vericiydi, fanlar tamamıyla inanılmazlardı. Ama biz her yerde çalmayı severiz, özellikle de daha önce gitmediğimiz yerlerde!

Konser geçmişinizi araştırırken popüler olmaya başladığınız yıllarda birçok konser ve turunuzun olduğunu, ama 1998-2000 arasında pek fazla konserinizin olmadığını görüyorum, o yıllarda ters giden neydi?
O zamanda thrash modası geçmişti ve pek teklif gelmiyordu. 2000’de ise bademciklerimi aldırmıştım ve o operasyondan sonra sesimle ilgili problemler yaşamıştım ve ara vermek zorunda kalmıştım. Ama 2001’in başlamasıyla Tankard’la ilgili herşey daha iyiye gitti. Vazgeçmediğimiz için çok gururluyuz!

Frankfurt’ta şöhretiniz iyi ve sanırsam maçlardan önce küçük konserler veriyorsunuz, bu konserlerde atmosfer nasıldı, orada çalarken ne hissettiniz?
Biz Eintracht Frankfurt şarkımızla stadyumda 2 defa çaldık, özellikle 2006’da Berlin’deki final öncesi 70000 kişi önünde verdiğimiz konser bizim için çok önemlidir. Eithracht taraftarının bizle beraber söylediği o 3 dakikayı asla unutmayacağım!

Futboldan konuşursak, Eintracht’ın Bundesliga’daki pozisyonu ile ilgili ne düşünüyorsun?
Şu anda ortalarda bulunuyoruz, yani geçen 10 yıl boyunca olduğu gibi kalp krizinin eşiğinde değilim. Bir gün tekrar Avrupa Ligi’nde oynamayı dört gözle bekliyorum!

İlk karşılaşmanızda 13 yaşındaydınız ve Eintracht UEFA’yı kazanmıştı, çocukluktan beri beraber olmak ve grubu bu zamana kadar bir arada tutmak güzel olmalı, birbirinizin en çok ve en az sevdiğiniz huylarınız nedir? Mesela tur otobüsünde en çok kim osurur, en iğrenç şakaları kim yapar?
Üzgünüm ama ben 1975’ten beri taraftarım. Eintracht’ı ilk defa 8 yaşımdayken ziyaret etmiştim. Grupla ilgili olarak, bu heriflerle gezmek her zaman çok zevkli, ama menajerimiz Buffo en iyi osurucudur!(Bu sorumuzu tam olarak anlatamamış olabiliriz- Cenk)

Sözleriniz genelde alkol, özellikle bira tüketimi ile ilgili. Neden bu konuya bu kadar takıldınız?
Daha önce de dediğim gibi kendimizi pek ciddiye almıyoruz ve Tankard’ı daha çok bir eğlence grubu olarak görüyorum. Asla bir savaşa girmediğimizden Ya da bir bakireye tecavüz etmediğimizden bu konular hakkında söz yazamayız!

Kişisel ve eğlenceli bir soru: Şişman kalmak için ne kadar bira içiyorsun?
Ben alkol almam, çünkü Tankard sadece imaj için oluşturulmuş bir grup hahaha…(şakacı seni – Cenk)

Genelde popülarite, eğlence, alkol ve TV’lerde sevmediğiniz şeylerin karşıtı söz temalarına sahipsiniz. Günümüzün en büyük problemlerinden biri de obezite, kliplerinizde ve albüm kapaklarınızda göbekli adamlar görüyorum, obeziteyle ilgili ne söylemek istersiniz?
Kings of Beer kapağındaki adam benim iyi bir arkadaşım, biz de onu kapağa koyup bir şaka yapmak istedik, Manowar’ın Kings of Metal’inin bir parodisi!!! O bir senede 120den fazla ben ise 60 kilo kaybettim, çok şişman olmak sağlığınız için iyi değildir, bu kesin! Gelecek albümde kilo takipçileriyle ilgili bir şarkı olacak, söz veriyorum!!!!

Son yıllarda yeni çıkan metal gruplarının yakışıklı piç vokalleri olmasını nasıl yorumluyorsun? Görünüşün önemli olması mı, internetten fan toplamak mı isteniyor yoksa sadece tesadüf mü?
Kusura bakma, diğer grupların nasıl göründükleri hakkında konuşmak istemiyorum, çünkü biz en çirkin metal grubuyuz, başka söyleyecek bir şeyim yok! (çok politik bir cevap vermiş – Cenk)

Hazır internetten konuşuyorken, 80ler ve 90larda yaşayan biri olarak, internetle yaygınlaşan gruplar hakkında ne düşünüyorsun? Eskiden bu tür şeyler dergiler ve elden ele dolaşan demo kasetlerle olurdu ama şimdi 14 yaşındaki birisi google’a metal yazıp gördüklerini çok rahat download edebiliyor,sizce müzik daha çabuk tüketilebilir mi oldu yoksa daha fazla metal dinleyicisinin olması sizin için iyi midir?
Bir yandan internet size yeni gruplar keşfetme ve diğer metalcilerle kaynaşma imkanı sunuyorken diğer yandan yasadışı downloadlar gruplara zarar veriyor, özellikle de küçük olanlara!

Türkiye’de birçok hayranınız var, t-shirtleriniz satılıyor ve bunları genç metalcilerin üzerinde görebiliyoruz, fanlarınıza söyleyecek bir şeyiniz var mı? Sanırım Rock Station konserlerinde birisi göbeğinizi öpmüştü, ne hissettiniz?:)
Türkiye’de 2 defa çaldık ve izleyiciler çılgın gibiydiler, konserlerde çok eğlendik, Hala Tankard’a güvenen fanlara çok teşekkürler, elimizden geldiğince layık olmaya çalışıyoruz!!! 🙂 Göbeğimi öpen kıza selam söyle, umarım bu kabusu atlatabilmiştir hahahah…( o fotoğrafı unutamıyorum 🙂 – Cenk)

Türkiye’de tekrar görmek istediğim gruplardan birisisiniz, umarım sizi tekrar İstanbul veya başka bir şehirde görebiliriz. Türkiye’de çalarken ne hissettiniz, festivalin tamamını görebildiniz mi, Türk grupların seviyesi nasıldı?
Çok iyi fanlar, iyi organizasyon ve bir çok iyi grup vardı, her ne kadar isimlerini hatırlayamasam da! Eğer gelmemizi istiyorsanız tekrar deneriz.

”Thirst” albümünüzden sonra yeni bir kayıt bekliyoruz, yeni albümle ilgili hazırlıklar nasıl gidiyor, yine diğerleri gibi ağır mı olacak yoksa değişiklikleri düşünüyor musunuz?
Şimdilik 2 hazır şarkımız var, o yüzden yeni materyal yazmak için acele etmeliyiz. Ama Tankard iyi şeyler yapabilmek için bu tür bir baskıyı hissetmesi gereken bir grup, ben hala sinirli değilim! Sanırım yeni albüm farklı olacak ama yine eski Tankard old-school thrash metali olacak!

Sormak istediklerim bu kadar, aslında bu kadar değil ama sizi tutmak istemiyorum 🙂 bize ve okuyucularımıza bir söyleyeceğiniz varsa söyleyin. Röportaj için teşekkürler.
Tekrar Türkiye’ye gelmeyi ve sizle thrash yapmayı çok isteriz, son 28 yıldır verdiğiniz destek için teşekkürler!!!

Çeviri : DepressiveGuN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu