Röportajlar

OMISSION

İspanyol boğaları Omission ile kısa ve öz bir thrash metal sohbeti gerçekleştirdik. Gitaristleri Marco bize çok hızlı cevaplar verdi.Kendisine teşekkür ediyoruz.

Öncelikle selamlar,sizi ilk kez duyan okuyucularımız için gruptan kısaca bahsedebilirmisin? Omission isminin bir hikayesi var mı ?
Omission Madridli Satanic Speed Metal çalan bir gruptur,grubun temelleri eski Muro isimli speed metal grubundan kalmadır. Özel bir manası yok Testament’in Sins of Omission isimli parçasından etkilenip koyduk.

2002 ‘de kurulmuş bir grup olmanıza rağmen “Thrash Metal is Violence” isimli albümünüz 2009 yılında piyasaya çıkmış.Bu kadar uzun süre bir albüm çıkarmamanızın sebepleri nelerdi ? Ayrıca kendinizi satanic speed thrash metal olarak isimlendiriyorsunuz bu kitle olarak daha eski kafa black ve thrash tayfasına hitap ediyor,kitle açısından sıkıntı olmuyor değil mi?
Aslına bakarsan her şeyi adım adım yapmak gerekiyor. Birden hoop diye zıplamak hata olurdu. 3 demo kayıt ettik ve berbat kayıtlar olduğu için satamadık.Nete koyalım da dinlesinler diye düşündük ardından zaten Old grubu ile bir split plak çıkardık.İsmimiz duyulmaya başladı ve millet sordu “ne zaman bir albüm çıkaracaksınız” ,bizde hadi canım oradan dedik. Bir çok şarkımız var onları yeniden kayıt edip bir de yeni parça ekleyip “thrash metal is violence” albümümüzü çıkardık. 500 kopya sattık ardından Xtreem Musick bizimle ilgilendi ve bu albümü yeniden basmayı teklif etti.Bizde konser kayıtlarımızdan bir iki tanesinin de eklenmesiyle bu albümü dünyaya duyurmuş olduk. Diğer soruna gelecek olursak İspanya’da güzel bir kitlemiz var bunu inkar edemeyiz.Hiç sıkıntı olmuyor.

“Merciless Jaws From Hell” ikinci albümünüz,sence ilki ile arasında ne gibi farklılıklar var ? Şöyle bir eklemede yapmadan edemeyeceğim, kapaklarınızda genel olarak grup fotoğraflarınızı efektlerle değiştirerek kullanıyorsunuz hatta son kapağınızda çıplak hatun figürü de vardı.Çizim türü kapak çalışmaları ilginizi çekmiyor mu ?
Aslında grup fotoğrafı kullanmak eskiden kalma bir alışkanlık belkide bir fetiş, hehehe.Tabiki çizim türü kapakları da seviyoruz çünkü tüm sevdiğimiz gruplar çizim kapak kullanıyor.Belki diğer albümlerde bu şekilde çalışmalar yapabiliriz. Ama kesinlikle 2 albümde de grup fotoğrafını kapakta kullanmamızın özel bir nedeni yok, heheheh (İki soruyu birleştirip sormuştuk fakat Marco sanırım sadece kapak çalışmaları üzerinde sorduğumuzu düşünmüş – Cenk)

2 Albümünüzde de Dave Rotten’ın firması olan Xtreem’den çıktı, firmadan memnun musunuz ? Dave’in ilk grubu olan Avulsed hakkında neler düşünüyorsun ?
Kimse hiç bir şeyden yüzde yüz memnun değildir fakat Rotten işini iyi yapan bir prodüktör. O kendi işini yapıyor ve bizi dünyaya tanıtıyor. Şu an konuşabiliyorsak onun da bu işte payı vardır ve tabi ki bizimde. Bu yüzden ona teşekkür etmeliyiz. Avulsed’e gelecek olursak onlar bizim düşmanımız, hahaha, Ricky bizim ikinci albümümüzün kayıtlarını yapmıştı. Çok iyi kafa dengi adamlardır, uzun yıllardır tanışırız.Avulsed bence sabrın kelime karşılığıdır…

Sanırım sıklıkla konserleriniz oluyor ve bu konserlerde illaki ilginç anılarınız olmuştur bunlardan bahsederken sitenizde bir flayer gördüm yakın dönemde bir konser girişimi var sanırım ?
Çalıyoruz çalmasına fakat biz para için çalan gruplardan değiliz o yüzden daha çok nitelikli konserlerle, festivallere çıkmaya gayret ediyoruz çünkü ben Lisbon’da yaşıyorum grubun diğer üyeleri Madrid’te bu sebepten her dakika konser veremiyoruz ama kimi aylar 2-3 konser verdiğimiz oluyor. Zaten konsere çıktığımız zaman güzel ortam,arkadaşlar,içki vs. gibi şeyler olduğunda bizden keyiflisi olamaz..

Manyak bir anı olayına gelecek olursak iyi olanları bizde saklı kalsın fakat kötü anı olarak Marco bir keresinde uçağı kaçırmıştı ve dolayısıyla konseri de kaçırdı. Bizde 3 kişi cehennem azabı çekmiştik. Evet haftaya Fuckoff grubuyla bir konserimiz var.. 2012 yılının mart ayına kadarda İspanya içi konserlerimiz devam edecek.

Biraz İspanyol metal ortamlarından bahsedelim,fanlar,barlar,festivaller,firmalar vs. ne alemdeler ?Son zamanlarda çok iyi gruplar keşfediyoruz ama sence genç ve eski nesil arasında nasıl farklar var ?
İspanyol Metal piyasası bence gayet iyi ,tayfalar var,mekanlar var fakat aslında soru underground nasıl diye olmalıydı,bence öyle bir şey yok . Underground da çok fazla seyirci yok fakat yinede biz trend olan tarzlara ve kitlelere düşmanız kendi bildiğimiz yolu takip etmeye devam edeceğiz diğerlerinin canı cehenneme gerçekten…(Sizin yine bir piyasanız var bizde o da yok anca birbirine yalaka tayfalar var 🙂 – Cenk)

Avrupa’nın bozulan ve çökmeye yüz tutan ekonomik durumu hakkında neler düşünüyorsun? Doğu ve batı Avrupa’da bozulan dengelerin sebepleri neler sana göre ?
Aslında para harcaman gerekiyor,eğer biz bu kadar harcamasak Almanya bu kadar güçlü kalabilirmiydi sence,hehehe.Tüm paramızı Alman firmalarına harcıyoruz. Onların buraya olan ilgisi sayesinde şeytani bir ticari piyasa oluştu,hahaha.

Hangi gruplar sizi müziğe başlamaya itti ve hala da onlar sayesinde bu müziği dinliyor ve icra ediyorsunuz ?
NWOBHM, Venom, Bathory Destruction, Kreator, Celtic Frost, Sodom, Metallica, Slayer…

Metal dinlemeye başladığında ilk aldığın albüm hangisiydi ve son dönemde hangi albümü edindin ?
Megadeth- Peace Sells But Who’s Buying ‘i edinmiştim, satın almamışım,okulda bir çocuktan araklamıştım. Son elime ulaşan cd yede para vermedim çünkü albüm kayıtlarında gitar sololarını ben çalmıştım. Decayed ‘in Lusitanian Black Fucking Metal CD’sinden bahsediyorum. Ayrıca vokalist Patillas ‘ın 2000’den fazla plağı var,ona asla ilk hangi albümü almıştın ya da sonuncusu hangisiydi diye soramazsın,heheh..

Old School Thrash metal ve old school imajlı grupların son dönemde çoğalması hakkında ne düşünüyorsun,yeni grupları beğeniyor musun? Sence yeni bir trend mi bu ?
Yeni çıkan grupları sevmiyorum çünkü Thrash Metal soundu her zaman Bay Area’daki gibi olmalıdır. Midnight, Witchburner, Ketzer, Redimoni,Nocturnal, Altar of Sin gibi yeni grupları seviyorum.Gerçekten karanlık thrash metal yapıyorlar. Trend olarak görmüyorum yeni çıkan old school mantığındaki gruplar o tertemiz masteringli soundlarıyla ne yapabilir ki…

2011’in en iyi ve en kötü albümleri sana göre hangileri ?
Accept’in son albümünü çok seviyorum gerçekten ama sanırım 2010un sonlarında çıkmıştı, son Overkill albümünü beğenmedim.

Okuyucularımıza aktarmak istediğin başka bir şey var mı ?
Bu fırsat için teşekkür ederiz.Adımızı daha fazla yere duyurmamıza yardımcı oldunuz.Ayrıca yeni besteler hazır yakın zamanda kayıda gireceğiz.2012 Eylül gibi çıkarmayı planlıyoruz ama bizi okuyan festival düzenleyiciler,ya da organizatörler varsa Merciless Jaws albümümüzün tanıtımı kapsamında oralarda olmak istiyoruz. Haillzz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 2 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu