Röportajlar

MELANCHOLY PESSIMISM

18 yıl boyunca death metal tarzında her zaman çok büyük bir isim oldunuz. Şöyle bir geçmişe baktığınız zaman sizce şuan olmanız gereken yerde misiniz?
Vlasta Killy Mahdal (Vokal):
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bizim çalma nedenimiz bu işe ve Metal müziğe olan sevgimiz. Ölene dek bu işi yapacağız. Şahsen ben Melancholy Pessimism’i büyük turnelere giderken ve sırf albüm satmak için konser verirken hayal edemiyorum. Melancholy Pessimism’de çalan bütün elemanların düzenli bir işleri ve aileleri var. O yüzden bu günlerde turneye çıkmak ve müzikten para kazanmak epey zor. İkincisi, bizler çürümüş müzik sektörünün ve şirketlerin kölesi olmak istemiyoruz. Biz müziği hobi olarak yapıyor ve duygularımızı ifade etme yolu olarak görüyoruz. Bu bizim için bir çeşit terapi gibi.

Diskografinize baktıgım zaman 14 yılda 6 albüm.. ‘’Dreamkillers’’ albümünden sonra 6 yıllık bekleme sürecinin sebebi neydi?
Parasal sıkıntılar yaşadım ve bunları çözmem gerekti. MP bu yüzden işlerlik kazanmadı. İngiltere’de işe girdim ve para biriktirdim, tıpkı yıllar önce Amerika ve Yeni Zelanda’da yaptığım gibi. Yani gecikmenin sebebi berbat hayatım ve yurtdışında çalışarak çözdüğüm sorunlardır.

Son albümünüzden ‘’Soul Parasite’’ şarkısını çok beğendim.. Progresif bir intro ile başlıyor ve kendimi müziğe o kadar kaptırmıştım ki sesini son ses açma hatasında bulundum 🙂 ve birden giren guttural vokal iliklerime kadar Melancholy Pessimism hissettirdi bana. ‘’ End of Vermin Nations’’ uzun süre beklenilen albümünüzdü.. Hazırlık süreci nasıl oldu?
Hahaha, çok komik. Kusura bakma dostum. 🙂
2008’de Çek Cumhuriyeti’ne döndüğümde, MP için hemen müzisyen aramaya başladım. Birçok insanla konuştum ve eski MP üyeleriyle tanıştım. Eski gitarist ve baterist tekrar grupta çalmaya sıcak baktı biz de hemen çalışmalara başladık. Ardından ilk konserimizi verdik ve tekrar sahalara döndüğümüz için mutluyduk. Seyirci de çok fazla ve mutluydu. Sonrasında yeni şarkılar yazdık ve yeni albümle ilgilenip ilgilenmeyeceklerini öğrenmek için Metal Age Productions ile temasa geçtik. Kabul edince anlaşma imzaladık ve Shaark Stüdyoları’na gidip bu kral albümü hazırladık.

Peki beklenilen ilgiyi gördü mü? Eleştirilen ne yönde?
Kesinlikle karşıladı. 18 yıl boyunca çok hayran kazandık ve hepsi geri döndüğümüz için mutlu. Yeni CD de çok iyi eleştiriler ve geri dönüşler alıyor. Hepsine teşekkürlerimi iletiyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse tarihimizin en iyi albümünü yapmayı planlıyorduk. Umarım başarabilmişizdir.

Çek Cumhuriyeti death/grind metal tarzından Avrupanın gururu. Ancak son dönemde çok kaliteli isimler az çıkıyor buna katılıyor musunuz ve sebepleri olarak ne düşünüyorsunuz?
Sizi anlıyorum. Biz küçük bir ülkeyiz. O yüzden eğer para kazanmak istiyorsan ya iyi bir işin olmalı ya da çok sıkı çalışmalısın. O zaman da ne müzik yapmaya vakit kalıyor ne de turneye çıkmaya. Tıpkı komünizm sonrası ülkeler gibi çok fazla yetenek barındırmamıza rağmen Çek Cumhuriyeti’nden büyük gruplar çıkaramıyoruz. Bu zamanda gençler eskiden bizim yaptığımız gibi saatlerce çalışmak ve sonunda birkaç işe çıkmak istemiyorlar. MP, Hypnos ve Disfigured Corpse geri döndü. Fleshless, Pandemia, Pigsty ve birkaç grup daha hâlâ çalıyor. Elbette birkaç iyi grup bulabilirsiniz ama emektarlar şu an bile hepsine tozlarını yutturur. Hahaha.

Death metal 90’larda öldü diyenler var. Sizin en güzel cevabınız müziğiniz aslında ancak söylemek istediğiniz bir şey var mı bu görüşlerle ilgili?
Dediğinize katılıyorum; müziğimiz en iyi cevap. Bu tarz müziğin hiçbir zaman popular olmadığı gerçek. Ama en büyük patlamasını da 90’larda yaptığı da öyle. Çünkü o zamanlar yeniydi ve insanların yeniye olan merakını cezp ediyordu. Şimdiki yeni gruplara bakın: . Despised Icon, Origin, Beneath The Massacre, Dying Fetus, Gojira ve daha fazlası… Hepsi Napalm Death, Obituary ve Pestilence gibi çığır açmış gruplar gibi başarı yakalamak ve Metal müziği başka sularda yüzdürmek peşindeler. Death Metal ölmedi. Mutlulukla söyleyebilirim ki hâlâ oyunda.

Şarkılarınız nasıl oluşuyor?
Belli bir şekli yok aslında. Bazen ben ve gitaristimiz Rich evde toplanır genelde besteleri ve rifleri orada yaparız. Sonra zevkimize göre yeni melodiler ve riffler ekleriz. Tıpkı yemek yapmak gibi; baharatları ekleriz. Elbette bazen kötü olur ve çöpe atılmak durumunda kalır ama çoğu zaman tadından yenmeyecek kadar güzel ürünler ortaya çıkar 🙂

Bana göre en iyi albümünüz ‘’ Global Terrorization’’ yada ‘’ Evil Planet’’.. Size göre discografinizde en ön plana çıkarılan ve beğenilen albümünüz hangisi?
Ben bütün albümlerimizi beğeniyorum. O albümlerden de birçok kez canlı çaldığımız şarkılar oldu. Eski seven bazı hayranlarımız en çok ” Global Terrorization”ı sever. Diğerleri de Evil Planet’i ya da sonuncu albümü. Herkesin kendine göre beğenileri var.

Müziğin size ticari getirisi nasıl?yani sadece müzikle hayatınızı geçinebiliyor musunuz?
Kesinlikle hayır. Hepimizin sabit bir işi var. Bizler sadece albüm yapan ve konserlere çıkan Metal müzikseverleriz.

Konserleriniz var mı yakın tarihte?
Çek Cumhuriyeti’nde ve Slovakya’da ayda iki ila dört konser veriyoruz. Ama bize ülkeniz Türkiye’de birkaç konser ayarlar; yeme, içme, yolculuk gibi masraflarımızı karşılarsanız seve seve geliriz. Hayallerimden biri de bu 🙂

Konserlerinizde birlikte çıktığınız en iyi grup kimdi peki?
Söylemesi zor. Ama sanırım Napalm Death, Kataklysm, Avulsed ve Dead Infection.

Bu soruyu size sormayı çok istiyorum..Death Metal’de Amerika mı? Kuzey Avrupa mı?
Anglo – American Death Metal. 🙂 🙂 🙂

Birini seçmek zorunda kalsanız..Cannibal Corpse – Napalm Death – Morbid Angel ?
Napalm Death, Morbid Angels gibi çok iyi bir grup ve güzel müzik yapıyor. İkisini de severiz. Ama Cannibal da fena grup değildir hani. 🙂

Çek metal piyasasında şuan sizce en iyi gruplar kimler?
Bir isim veremem çünkü çok fazla var. Death Metal’den bahsediyorsak ben şahsen Psychotic Despair, Pigsty, Isacaarum, Ingrowing, Nullus Sum, Tortharry ve Fleshless’i beğenirim.

Farklı tarzlarda kimleri dinlersiniz?
Ben birçok müzik türünü severek dinlerim. Örneğin popta Boney M ya da ABBA. Ayrıca Funky, klasik müzik, caz… Enstrümanla yapılan ne olursa olsun dinlerim.
Ama bilgisayarla yapılan elektronik müzik rap ve hiphoptan haz etmem.

Türkiye’yi gördünüz mü hiç? Burada da çok iyi bir izleyici kitlesi var bu kulağınıza geldi mi ?
Maalesef henüz görmedim Türkiye’yi ama bir tatil için gelmeyi planlıyorum. Dünyanın çok az bir kısmını gördüm ve ilk gitmek istediğim yerler arasında Türkiye var. Çünkü dünyanın en köklü tarihine ve kültürüne sahipsiniz.. Belki seneye görüşürüz 🙂

Size çok teşekkür etmek istiyorum.. Son olarak bizlere ne söylemek istersiniz?
Melancholy Pessimim dinleyen tüm metal sevenlere kucak dolusu teşekkürler. Türkiye’deki hayranlarımıza ve size bu röportaj için çok teşekkür ederiz. Esen kalın.

www.myspace.com/melancholypessimism

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 2 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu