Röportajlar

KIMAERA

Merhaba JP,nasılsın görüşmeyeli? Kimaera’da neler var yeni?
Merhaba! Her şey yerli yerinde ve Kimaera da gayet iyi!

Biliyorum çok daha önceleri bu röportaj için seninle konuşmuştuk ve üzerinden biraz zaman da geçti peki şimdi neler yapıyorsunuz? Ne var sırada?
Şu an ikinci albümümüzün kayıtları ile uğraşıyoruz.Onun dışında yerel birkaç etkinliğimiz var.

Geçen seneki "Ebony Veiled" albümün çıkışının ardından gelen tepkiler nasıl oldu?Benim severek dinlediğim bir albüm olmuş diyebilirim,gerçekten iyi iş,fakat albümün bu başarısından ve kalitesinden grup olarak memnun musunuz?
Teşekkürler."Ebony Veiled" için farklı yerlerden aldığımız kritikler gerçekten mükemmeldi.Bu bizim ilk albümümüz olmasına rağmen müziğimiz iyi bir şekilde yayılıyor.Bu bizim için harika bir şey.
Kalite açısından,albümün son halinden gerçekten memnun kaldık.Bu kadar güzel olacağını beklemiyorduk hatta.Çünkü bunu biz benim stüdyomda kaydettik.Ama miksaj ve düzenlemeler Beyaz Rusya’da yapıldı.

Peki satışlar nasıl?
Rusya’daki plak şirketimiz Stygian Crypth Productions her şeyle iyi ilgileniyor.Dışarıya satışlar da güzel gidiyor,beklediğimizden daha iyi hatta.

İtiraf etmeliyim ki isminizi ilk duyduğumda,sanırım geçen seneydi,bir hayli şaşırmıştım.Böyle iyi bir grubun çok az sayıda grup barındıran Lübnan’dan nasıl yükseldiğini de merak etmiyor değilim.
Evet,dışarıya açılan çok az grup var Lübnan’da.Çok da kolay olmadı tabi ki biraz zor bir iş bu.Çok çalışma,kendini adama,tabi ki yetenek,dünyaya açılmak ve bilinen bir grup olmak için gereken bazı şeyler.Birkaç yıldır buna odaklanmıştık,sonunda başardık.

Kadro değişikliğini birçok kere yaşadınız.Buna sebep olan problemler nelerdi?
Kadro birçok kere Kimaera’nın değişti.Başlıca sorun Lübnan’da kendi adayan sorumlu müzisyenlerin zor bulunuyor olması ve konu underground bir grup olunca bunların gelecekle ilgili ciddi kaygılarının olması.Karşılaştığımız bir diğer önemli bir sorun ise albümde beraber çalıştığımız 3 arkadaşımız kısa bir süre önce yurtdışında çalışmak için Lübnan’dan ayrılmasıydı.Yerlerini doldurmamız gerekiyordu.Umarım böyle sorunlarla daha fazla karşılaşmak zorunda kalmayız.

Daha önce okuduğum kadarıyla Kimaera adıyla bir "heavy metal" grubu olarak başlamışsınız müziğe.Şimdi ise doom/death olarak devam ediyorsunuz.Bu değişikliği nasıl yorumluyorsun?
Bu doğru.2000 yılında müzik yapmaya başladığımızda Kimaera ismiyle heavy grubu olarak kurulduk.Metallica,Megadeth gibi klasik heavy-thrash grupların coverlarıyla başladık.İlk başlarda eğlence için yapıyorduk.Ben doom ve death metalin içine daha çok girdikçe,kendi özgün müziğimi yapmaya karar verdim.Bize ilham veren çoğu şeyim miksajı ile yola koyulduk ve kendi müziğimizi ortaya koyuyoruz.Gittiğimiz yol dark/doom denebilir ama bizim tarzımız birçok tarzın karışımı.1 – 2 kelimeyle kesin çizgiler koyamazsın.

Yayınladığınız ilk single "God’s Wrath" 2004 yılında çıkmıştı.Bunu bugünkü başarınızın ilk basamağı olarak nitelendirebilir miyiz?
Evet "God’s Wrath" bizim ilk başarılı adımımızdı.Yaptığımız müziği anlatan bir şeyler sunmak istedik ve bu single bunun için doğru seçimdi.Birçok başarılı kritik aldı ve ismimizin duyurulmasında yardımcı oldu.Şirketlerin bizimle ilgilenmesini ve çalışmalarımızın debut albüme dönüşmesini sağladı.

Genelde kişisel iletinde sahne alacağınız konser ve festival tarihlerine rastlıyorum.Peki geçmiş ve gelecek bu konserler hakkında ne hissediyorsun?Bir sonraki durak neresi?
Son birkaç yıldır sahne aldığımız birçok konserimiz gayet güzel geçti.Çoğu konserimizin lokal underground barlarda olmasına rağmen canlı çalmak gerçekten heyecan verici.Gelecek aya birkaç etkinliğimiz daha olacak.Fakat bu sene Lübnan dışında bir yerlerde çalmayı umuyoruz.

Biraz daha kişisel bir soru,konuştuğumuz çoğu zaman Shape Of Despair hayranlığına dikkat etmedim değil.Favori gruplarımdan biri olan S.O.D. için neler söylemek istersin?
Hehe,Shape Of Despair benim geç keşfettim ama favori grubum haline geldi.Müzikleri nefes almak gibi bir şey.Funeral doom bana göre değildi,ona alışmak çok da kolay değildir.Fakat bu grup beni bunu içine itti,özellikle "Angels Of Distress" albümleri favori albümüm oldu.

Son olarak eklemek istediklerini alalım…
Albüm alıp,müziğimizi dinleyip bizi destekleyen herkese öncelikle teşekkür etmek istiyorum.Grubu bilmeyenler www.myspace.com/kimaeraband  adresini ziyaret edip müziğimiz dinleyebilirler ve grup hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirler.Albümü satın almak isteyenler de www.stygiancrypt.cjb.net adresine göz atabilir.

Çok teşekkür ederim JP bu güzel konuşma için.Kimaera ve hayatında başarılar dilerim.Görüşmek üzere…
Teşekkürler,görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu