Röportajlar

KIMAERA

Lübnanlı dostlarımız KIMAERA’dan JP ile yaptığımız kısa sohbet umarım Unirock öncesi grubu Türk dinleyicilere biraz daha yakınlaştırır…Doom/Death Metal sevenleri sahne önüne bekliyorlar…Hadi bakalım orada olacak olanlara şimdiden iyi eğlenceler…

Öncelikle Merhaba,Unirock Festivaline katılacağınızı duydum,Türkiye deki seyircilere şimdiden neler demek istersin?
JP:
Evet evet biz Unirock’ta sahne alacağız. Türkiye’de bizi takip eden dinleyicilerimizden çok sayıda elektronik ileti alıyoruz bu konu hakkında, çıkacak mısınız çıkmayacak mısınız diye sorup duruyorlar, evet çıkacağız… Bunun duyulmamasındaki neden promosyon eksikliği olarak değerlendirebilirim. Unirock bize çok destek vermedi nedenini bilmiyorum. Saygı değer bir festival ve tüm gruplara eşit olarak davranmaları gerektiği kanaatindeyim. Ama her şeye rağmen grubu bekleyen tüm dinleyenlerimiz için çok iyi bir sahne performansı hazırladığımızı söylemeliyim. KIMAERA orayı sallayacak dostlar emin olabilirsiniz her ne kadar bize çok adil davranılmasa da biz orada çalacak olmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Sürprizlere açık olun .

December Ends isimli bir single yayınladınız fakat tarzınızda biraz hafifleme var gibi hissettim,ileride bizi clean vokalli daha sade bir albüm mü bekliyor,gelecek planlarınızdan biraz bahsedebilir misin ?
“December Ends” değişik bir parka oldu.Bugüne kadar yaptığımız en sakin ve enstrümantal parçalardan biridir. Değişik bir parça olduğu için yayınlama gereği duyduk.Emin ol yeni albümümüz hiç yumuşak olmayacak,neredeyse hiç clean vokal yok …[bir kaç ufak yer hariç :)] Çok daha sert bir albüm bekliyor dinleyenlerimizi ama KIMAERA her zaman kendi atmosferini ve senfonik yapısını koruyacaktır.

Lübnan’da son karmaşaların ardından durumlar düzeldi mi ? Ülkedeki son durum hakkında biraz söz etsek, son zamanlarda orta Doğu’da durumlar iyice karışmaya başladı da …
Şu son dönemde Lübnan’da sular durulmuş gibi gözüküyor. Tahminimce de böyle devam edecek gibi bakalım zaman bize neler gösterecek. Lübnan coğrafi durumu nedeniyle Arap dünyasına çok yakın bir yerde olduğu için oradaki karmaşaların bize tabi ki bir takım etkileri de olacaktır fakat şu ana kadar herhangi bir terslik olmadı umarım böyle devam eder.

Lübnan’da Rock Festivali olacağını duydum ve sanırım sizde katılıyorsunuz bu bir ilk mi hangi yabancı gruplar dahil olacak ?
Evet, evet doğru biz de yer alacağız. Beyrut Rock festivali Eylül ayının başlarında gerçekleşecek yanılmıyorsam Unirock’tan bir hafta önce olacağı söyleniyor. Bu ikinci kez düzenlenecek olan festival ve biz ilk kez yer alacağız üstelik Moonspell ve Katatonia da çalacak, çok güzel bir gelişme olarak dillendirebilirim.

Daha önce ülkenizde çalmış mıydınız ? Tam olarak ortamlarınızı bilemiyorum biraz Lübnan rock/metal piyasası hakkında konuşacak olursak bizlere nelerden bahsetmek istersin ?
Evet çaldık, 2000 yılından beri aktif olduğumuz için bir çok kere kendi ülkemizde performans sergiledik, daha önce birde Dark Lunacy grubu ile birlikte Tunus’ta bir konserimiz olmuştu,yanılmıyorsam 2008 yılındaydı güzel bir festivaldi…
Lübnan metal piyasası için çok bir şey söyleyemeyeceğim çünkü gerçekten öyle bir piyasa yok, yeterli kalite yok ama bazı dişe değer gruplarda çıkıyor. Maalesef bu grupların sayısı bir elin parmaklarını geçemeyecek kadar az… Kendi grubum için söyleyecek olursam ülkeden dışa açılan ilk gruplardan biriyiz ve bizi takip eden gruplarda çıkmaya başladı ama hala yeterli seviyede değiliz. Önümüzde çok uzun bir yol var…Bakalım zaman bize neler kazandıracak.

Sizleri sene başında Türkiye’de görmeyi çok istemiştim fakat bazı problemler nedeniyle planladığımız turneyi iptal etmek zorunda kaldık fakat Unirock ile anlaşmanıza en çok sevinenlerden biriyim çünkü Türkiye’de çalmak istediğinizi biliyorum,yanılmıyorum değil mi? Türkiye piyasası ve Türkiye hakkında neler düşünüyorsun?
2006 yılında “Ebony Veiled” isimli albümümüzü çıkardığımızdan beri Türkiye’de çalmayı istiyoruz. Bir çok Türk dinleyicimiz var. Çoğu zaman bizlere mail atıp durumu soruyorlar ama bir türlü nasip olamamıştı. Bu sene böyle bir fırsat elimize geçti ve onlarla buluşmak için gerçekten çok ama çok sabırsızlanıyoruz. Türkiye’deki metal piyasası biraz daha geniş geçen sene Sonisphere’e gelmiştim.

Daha önce Çek Cumhiriyeti’nde bir festivalde yer almıştınız. Nasıl gerçekleşti, yolculuk ve değişik bir macera yaşadınız, ortamlar nasıldı Çek Cumhuriyeti’nde ?
Her zaman söylemişimdir, ”Masters of Rock 2010” festivali bizim için çok ama çok iyi bir deneyimdi. İlk Avrupa konserimizdi ve bir çok meşhur grup ile birlikte sahne almıştık. (Behemoth, Epica, Manowar, Destruction gibi…) Çok çok saygı gördük ve organizasyon gerçekten harikaydı.İlgiyi üzerimize çektiğimiz için çok memnunum çünkü oldukça iyi bir katılım vardı. Geri dönüşler çok harika oldu. Yapılan yorumlar arasında performansımıza festivalin en iyi gruplarından biriydi şeklinde bir bildirim vardı. Bu bizi çok ama çok şaşırtmıştı.

Umarım ilerleyen senelerde istediğiniz Turneleri gerçekleştirip kitlenizi daha da arttırırsınız,son olarak eklemek istediklerin varsa dinleyicilerimize iletebilirsin,teşekkürler…Unirock’ta görüşmek üzere…
Röportaj için çok teşekkür ederim.Türk metal kafalara buradan selamlar..www.kimaera.info adresini ziyaret edip bizi daha yakından tanıyabilirler…
Umarım görüşürüz.. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu