Röportajlar

EXILE

Ürdün’den bize ulaşan iyi bir grup daha var; "Exile". Gelecek vaat eden thrash metal grubu Exile sorularımıza grupça cevap verdi, umarım tanıtımlarına yardımımız dokunur 🙂

Selamlar, nasıl gidiyor,hepiniz Amman’da yaşıyorsunuz değil mi ?
Selamlar, teşekkürler desteğiniz için evet hepimiz Amman’da yaşıyoruz. Her şey yolunda gibi…

Grubunuzun başlangıç aşamasından söz edelim 80’li yılların thrash metalini seven gençler olarak bir araya geldik demişsiniz,tam olarak grubunuzun nasıl oluştuğunu bizlere anlatabilir misin?
Nadir tarafından 2008 yılında kuruldu. Grubu oluşturmaya çalışmasındaki asıl amacı 80’lerdeki thrash metal in yeniden yükselişinin bir temsilcisi olmaktı.Ardından Hassan gruba bassçı olarak dahil oldu, zaten arkadaş olarak birlikte vakit geçiriyorlardı. Kendi aralarında çalışmalar yapmaya başladıktan sonra birde davulcu bulmaları gerekti.Mahmut gruba dahil oldu ve Exile serüveni başlamış oldu.

2008’de başladınız, şu ana kadar bir demonuz var ve son günlerde de yeni albüm kayıtlarınızın başladığını Myspace sayfanızdan okumuştum, ne aşamadasınız,planlanan parça miktarı nedir?
Şu anda 2 parçadan oluşan bir demo daha yaptık Absolute Evil ismini taşıyor. İlk demomuzdan Ignorant That You Are isimli parçamızda yeniden düzenlendi.Kayıt yapmak gerçekten kolay değil,dürüst olmak gerekirse ülke şartları buna izin vermiyor.Albüm için çalışmalara başladık tabi ki 9 parçadan 5 tanesi şimdiden tamamlandı bile…

Kayıtları yaparken bulunduğunuz şehirde veya ülkede rock/metal müzikten anlayan kişilerin stüdyolarında mı yoksa ev ortamında mı kayıtlarınızı gerçekleştiriyorsunuz? Şehirdeki müzikal ortamdan ve olanaklardan biraz bahsedebilirmisin?
Hmm aslına bakarsan biz studyo kayıdını tercih ediyoruz ama Ürdün’de ki imkanlar acayip dar ve metal ile ilgilenen bir stüdyo bulmamız oldukça güç, ülkedeki müzisyenlerde tabi ki hiç yardımcı olmuyorlar. Genellikle kayıtları evde yapıyoruz ama çok iyi bir arkadaşımız olan Alaa Hamdan’ın yardımlarını unutmamak gerekiyor.Kendisi ses teknisyeni olduğu için bize yardımcı oluyor.

Demonuz bence tatmin edici ve gelecek vaad edici,yeni parçalarınızın yapısı daha mı melodik olacak yoksa saldırgan tavra devam mı edeceksiniz?
Teşekkürler,biz yeni çalışmalarımızda agresif tavrımızı koruyacağız…

Facebook üzerinde bir klibiniz dolanıyor, o resmi klibiniz mi yoksa bilgisayar ortamında yapılan klasik fan videolarından birimi,bence parça ile bire bir uyması gayet güzeldi ..
Aslında resmi klibimiz değildi bir tanıdığımızın (hayran) kendi çapında ürettiği bir video idi fakat milletin beğenmesi bizim hoşumuza gitti. Dediğin gibi sözlerle görüntülerin birbirine uyum sağlaması gerçekten acayip güzel olmuş…

Sanırım internet üzerinden yayın yapan bir kaç radyoda parçanız yayınlandı,nasıl tepkiler aldınız?
Evet gelen tepkiler oldukça iyiydi bu yüzden internet radyolarına minnet borçluyuz çünkü bizlere destek veriyorlar umarız daha fazla radyoda yer alma şansımız olur .

Ürdün’den bir çok grubu duyar olduk,sizce lokal piyasanız ne alemde,konser verebilme imkanınız olacak mı?
Evet, Ürdün’de hareketlenen bir piyasa olduğunu söyleyebilirim, herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ev kaydı biliyorsun sende… Bir metal grubunun çok fazla konser vermesi lazım ama ülkemizde rock/metal tarzında konser düzenlemek yasak olduğu için şu anda öyle bir şansımız maalesef ki bulunmamakta.

Liriksel temalarınızdan birazcık söz edelim, grubun temel ideolojisi var mı ?
Ideoloji mi,ç ok zor bir kelime olmadı mı? heheh Ürdün’de yaşadıklarımız, karışıklık ve sosyal problemleri ele alıyoruz. Bulunduğumuz ülke bir çok bakımdan çok zengin, kültürel olsun, sosyal yaşantısı olsun ve dışa kapalılığı olsun bu ve bunun gibi şeyler güzel thrash metal bestelerine dönüşebiliyor. Biliyor musun buradaki bir çok insan başka bir ülkeye göç etmek istiyor. Oralarda bir kimlik edinmeye çalışıyor bu da çoğunlukla kendi kültürel kimliklerinin yok olmasına yol açıyor…

Sizleri umarım bol bol izleme şansımız olur. Bize benimde bilmediğim herhangi bir Ürdünlü grubu tavsiye edebilir misin ?
Evet bunu bizde çok istiyoruz. Burada bir çok aktif grup var Dragonrider, Nethreizim, Blinding Shade ve Soulbleed…

Ayrıca grup elemanları olarak Soulbleed ve Dragonrider’da da görev yapıyorsunuz, bu gruplardan biraz bahsedebilir misin ?
Nadir ve İbrahim Dragonrider’da 2007’den beri çalıyorlar. Dragonrides bir power metal grubudur 2 tane demosu var. Mahmut da Soulbleed’te çalıyor, o grupta death metal yapıyor. 1 albümleri 1 demoları ve 2010 da çıkardıkları bir single çalışmaları bulunuyor.Yakında Ürdün dışında konserleri olacak diye umuyoruz.

Son sözlerini alalım, tüm thrash metal severler merakla bekliyorlar !
Underground grupları bulup onlara destek verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bizi dinleyenler ve takipçilerimize buradan selamlar gönderiyoruz. Gerçek metal dinleyip reklamcı sahte gruplardan uzak durun!

www.myspace.com/exilethrashers


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu