Röportajlar

EUFOBIA

Selamlar, uzun süredir yazışıyoruz zaten, sizleri aşağı yukarı tanıyorum. Bulgaristan’da havalar nasıl bilmiyorum ama biz burada “et kavurma” olduk :)) Neyse… Öncelikle okuyucularımız için grubun 2003 senesinden sonraki gelişiminden bahseder misiniz?
Niki: Extreminal okuyucularına ve sana selamlar dostum. Burada da havanın Türkiye kadar kavurucu olduğuna inanıyorum. Kafamın içindeki hava basıncı dayanılmaz bir hal aldı. Gün boyunca uyumaya çalışıyorum ve işlerimi geceleri yapıyorum. Her zaman bu şekilde yaşayan Goth’lar ve vampirlere ne mutlu. Bu soru ile beni geçmişe götürdün. 2003 senesinde genç bir metalciydim ve istediğim müziği yapabileceğim bir grup kurdum. Tarz sınırları ve hiç bir kasış yoktu. Doğru kişileri bulmak için çok zaman harcadım, bir kez kadro kuruldu ve yıllarca aynı devam etti. Hiç kimse gruptan ayrılmadı (hayallerin grup kadrosu, hiç ayrılmayan adamlar/Goremented), daha sonra Ivan gruba katılmak istedi, bununla gurur duyuyorum. Birliğimiz bir çok zorluklara katlandı ve doğru yolu bulmak zordu. 2008 yılına kadar, ilk olarak Doğu Avrupa’da daha sonra Batı’da konserler verene kadar, turnelere çıkana kadar pek aktif değildik ve oldukça sessizdik. Onslaught, Sinister, Dark Tranquility, Malevolent Creation, Negura Bunget, Suicidal Angels, Krow, Carnal, Agathocles, Parricide, Abusiveness gibi bir çok kendisinden bir şeyler öğrendiğimiz iyi gruplarla sahneyi, turne otobüsünü paylaştık, bir çoğu ile birlikte çok iyi vakit geçirdik. Ayrıca “Insemination” 2010 ve “Cup of Mud” 2011 olarak iki resmi albümümüz var. Bence üç yıllık gerçek bir çalışma için hiç de fena değil, ama eminim ki daha iyisi olacak.

Kısa bir süre önce Wizard LTD etiketi ile “Cup of Mud” isimli albümünüz piyasaya çıktı. Yaptığım kritikte de bahsettim oldukça başarılı olmuş, tebrik ederim. 2005 yılında çıkan “Cup of Mud” isimli bir demonuz var, trackliste de göz attım, aynı şarkılar 2011 yılında çıkan “Cup of Mud” albümünde de yer alıyor. Bu parçalar yeniden mi kaydedildi, düzenlendi mi? Nedir durum?
Evet, gerçekten. Teşekkürler. Albüm hakkında yazdıklarını gerçekten çok sevdim, ve neyse ki bu konuda yalnız da değilsin. Genel olarak dünya çapında oldukça olumlu kritikler yapıldı ve bunun tersine döneceğini zannetmiyorum. Asıl beni mutlu eden gruba ilgi duyan dinleyicilerden ciddi anlamda güzel tepkiler almaya başlamak oldu. Bir çok e-mail ve Facebook mesajı aldık. Her şeyden önce bu müziği insanlar için yaptık ve onlarla iletişim halinde olabilmek ve neler düşündüklerini öğrenebilmek harika bir şey. İnsanların bizim daha iyi duruma gelebilmek için fikirlerini dinlemek çok güzel. İletişim halinde bulunmaktan ne kadar hoşlandığımı biliyorsun. Belki bu şekilde harika arkadaşlıklar başladı (Kesinlikle öyle, gerçekten çok samimi bir arkadaş/Goremented). Bu albüm çıkışında, 2005 yılında çıkardığımız demodaki şarkıları yeniden yapılandırmak ve bir konsepte sokmak için eşsiz bir şansımız oldu. O günlerde yeterli derecede paramız olmadığından o şarkıları doğru şekilde kaydedemediğimiz için çok üzgündük. Şimdi, tüm o müzikal fikirler sonunda yolunu buldu ve kesinlikle insanlar tarafından takdir edildi. Bu iki kayda sahip olan insanlar aradaki gelişimi açık bir şekilde gördü. Her şey en iyi olacak şekilde değiştirildi. Sound, düzenlemeler, sözler. Her şey.

WIZARD’ın TWILIGHT ile yaptığı anlaşma ile albüm Eylül ayında tüm dünya piyasasına dağıtılacak, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Twilight-Vertrieb dünyadaki önemli distribütörlerden biri ve böyle büyük bir şirketin dağıtımımızı üstlenmesi bizi çok mutlu etti. Bunun için şirketimiz Wizard’a minnettarız. Bu şekilde müziğimiz bir çok insana ulaşacak, zaten bizim de istediğimiz buydu. Ancak her şey hala bizim elimizde. Biz bu müziği yapan ve icra eden kişileriz, ve her konserimizde, video yada kayıt dönemlerimizde elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Metal piyasasında dalavereye yer yok. Bizi yeterince iyi olursak kabullenebilirler, bunu çok iyi bir şirket yada distribütör değiştiremez.

Bu sıralar konser için Türkiye’ye gelecektiniz ama iptal oldu sanırım. Albümün tüm dünyada çıkışı sonrası için turne/konser planlarınız var mı? Belli olan tarihler var mı?
Maalesef, planlanan İstanbul konserimiz iptal oldu, ve işin en kötü tarafı bu üçüncü kez Türkiye konserimizin iptal oluşu. Sanırım kötü şans. Hayal kırıklığımı gizleyemeyeceğim. Türkiye piyasası hakkında iyi şeyler duyduk ve o insanlara çalmak için can atıyorduk, umarım yakında bunu yapabileceğiz. Sınır komşumuz Türkiye’de konser verememek utanç verici. Yani yakın, ama ulaşılamaz. Gerçekten bunu yapmalıyız. Ve yapacağız, bunun için hazır olun. 2008’den 2010’a bir çok turneye çıktık. Bu yıl Bulgaristan ve Romanya’da tek konserler ve mini turnelerimiz oldu, bir de bahar aylarında kesin diye düşündüğümüz turne tarihlerimiz iptal oldu. Sonbahar’da eski Yugostavya ve büyük bir Balkan ülkesinde mini turne yapmayı planlıyoruz. Ayrıca bazı festivaller kesinleşmiş görünüyor. 2012 İlkbaharı için gerçekten büyük bir turne planlıyoruz. Tabi hiç bir şeyden gerçekleşmeden emin olamayız. Son yıllarda bir çok konserimiz ve turnemiz iptal edildi, buna rağmen ardımızda 100 civarı sahne şovu bırakmış olmak güzel.

Grubun tarzı “Death’n’Roll” diye geçiyor, bir çok insan için tahmin edilebilir ama yabancı bir tarz gibi, insanlara bunun ne olduğundan bahsedebilir misiniz?
Hepimiz metalin her türlü alt türlerini dinliyoruz, ve bir çok şeyden etkilendiğimizi söyleyebilirim, doğal olarak yaptığımız müzik sıradan, alışılagelmiş şeylerden daha farklı. Grubu kurmamızın ana fikri de bu zaten. Belirli kurallar çerçevesinde ilerlemiyoruz, özgürce yapıyoruz ve kendi yaratıcı fantezimizi gerçekleştiriyoruz. Aslında sıradan bir şeyler yapmak bizim için daha kolay olur ama bunu tercih etmeme özgürlüğümüzü kullanıyoruz. Tarzımızın Death’n’Roll olarak ifade edilmesinin tam olarak doğru olup olmadığına emin değilim ama ne tür bir şey olduğu konusunda iyi bir fikir verdiğini düşünüyorum. Tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlamak için merak edenlerwww.eufobia.com adresine göz atabilir.

Albüm çıkmadan önce “Cruel Child” adlı şarkının video klibinin haberini siteden verdiğimde sizi ilk kez dinlemiştim, kişisel olarak, gruba karşı olumlu bir bakış açısı oluşturdu bende. Bu şarkı Alman dergi LEGACY’nin 70. sayısında verilen, 32000 adet basılan toplama albümde ve Sırp NOCTURNE MAGAZINE’in toplama albümünde yer aldı, ne çeşit geri dönüşler aldınız?
Bu tür sözlerin için bir kez daha teşekkürler. Bu parçayı senle birlikte bir çok insan sevdi. Şanslıyız ki Legacy’den Patric ve Nocturne Magazine’den Marko bize “Cruel Child” adlı parçamızı Legion of the Damned, Belphegor, Kypck ve bunun gibi iyi grupların yer aldığı toplama albümlerde yer alması konusunda biz şans verdiler. Bilirsin, Legacy dünyadaki en büyük dergilerden biridir, bu da 23.000 Alman metalci bizim şarkımızı dinlediği anlamına geliyor. Bu grup için büyük bir şans. Ayrıca Legacy’nin aynı sayısında bir de röportajımız yer alıyor. Ve en iyi kısmı ise Eylül ayında çıkacak olan dergi ile birlikte verilecek olan toplama albümde bir parçamız daha yer alacak ve bir röportajımız daha yayınlanacak. Nocturne Magazine’in verdiği toplama albümde de aynı parçamızın yer alıyor olması hafife alınamaz. Her şeyden önce bu Sırbistan ve eski Yugostavya’da çıkan önemli bir dergi. Ayrıca her iki toplama albüm de mükemmel gruplar ve harika parçalar içeriyor, dinlemekten oldukça keyif aldım. Sonuç olarak geri dönüşler çok iyi ve bu grup için bir çok kapının açılmasını sağladı.

“Insemination” adlı albümünüz 2010 yılında Romanyalı şirket AXA VALAHA PRODUCTIONS etiketi ile çıkmıştı, daha sonra ise WIZARD LTD ile anlaştınız, oradaki anlaşmanız tek albümlük müydü? Onlar mı devam etmek istemedi yoksa siz mi?
Aslında Axa Valaha ile hala çalışıyoruz ve ilişkilerimiz çok iyi. Her şeyden önce “Cup of Mud” albümümüzün Romanya’daki resmi distribütörü. Bu Cumartesi günü, iyi bir arkadaşımız olan Axa Valaha’dan Coro ile görüşeceğiz, bize Rasnov’daki OST Mountain Fest’te çıkma imkanı sağladı. Aslında Axa Valaha, Wizard ile yer değiştirdi “Insemination” albümü Axa Valaha tarafından basılmıştı Bulgaristan’da Wizard tarafından dağıtılmıştı, şu anda ise tam tersi. Wizard tabii ki yılların getirisi olarak bir çok bağlantıya sahip ve onlarla çalışıyor olmaktan mutluyuz. Her zaman grup için iyi olan şeylere çabalıyoruz, tabi bu bize daha önce yardımcı olan insanları unuttuğumuz, unutacağımız anlamına gelmez. Bunu asla yapmayız. Grubumuza yardımcı olan arkadaşları hoş tutmaya çalışıyoruz, bizim için yaptıkları şeylerin karşılığını vererek onlara mutluluk vermesini sağlıyoruz, bizim için yaptıkları şeylerden gurur duyuyoruz.

Son iki albümünüz arasında sadece 1 yıl var, bir sonraki albüm için de çalışmalar başladı mı yoksa konser, promosyon gibi farklı şeylere mi yoğunlaşmayı mı planlıyorsunuz?
Sonbaharda üçüncü albümün kayıtları için stüdyoya giriyoruz. Neredeyse hazırız ve bu kez nasıl olacağı konusunda net fikirlerimiz var. Geçmişteki iki albümün kayıtlarında bir çok deneyim kazandık ve şimdi bu deneyimleri en iyi sonucu vermesi için kullanacağız. İlham konusunda sıkıntımız yok ve her bir yada iki yılda bir albüm çıkarma konusunda bir problem yok. “Chinese Democracy” albümünde ne olduğunu gördünüz. Biz albüm yayınlamak için yüzyıllarca yapay bir gecikme bekleyemeyiz. “Cup of Mud” kaydından sonra çok fazla bekledik, daha önce yaptığımız yanlıştı bir daha yapmak istemiyoruz. Müzik hala ilham verici ve taze iken yayınlanmalıdır. Aynı zamanda bir albüm kaydedip turnede olmak bizim için problem değil. 2010 yılı şimdiye kadar Eufobia için en yoğun yıldı, ama yine de “Cup Of Mud” albümünün kayıtlarını yaptık. Albümü bir defada kaydetmiyoruz, ayrı ayrı zamanlara ayırıp kaydediyoruz.

Sanırım şimdilik soracaklarım bu kadar, Bulgaristan’daki tüm dostlara selamlar, eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Türkiye piyasasına sesimizi duyurmaya yardımcı olduğun için teşekkürler dostum. Türkiye’deki dostlara selamlar. Hazır ve orada olun, yakında yada daha sonra Eufobia gerçek bir underground karmaşa çıkarmak için orada olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu