Röportajlar

ENTHRONED

Yeni albümünüz "Sovereign" sonunda dinleyicilerin cd çalarlarına ulaştı, bu albüm için neler söylemek istersin, beklentilerin neler ?
Nornagest: Aslına bakarsanız bu albüm için bir şeyler yazmaya 1 buçuk sene önce başlamıştım, kafamda hep değişik düşünceler, eğilimler vardı.. Bunları diğer grup elemanlarına ilettiğimde aldığım tepki oldukça olumluydu,böyle olunca albümün yapımı, kaydı ve turne planları için hemen planlamamızı yapmış olduk. Anlayacağınız gibi damlayan bir su damlası misali herşey oldukça hızlı ilerledi. Bu kadar kısa sürede bu denli sağlam bir iş yapmış olmamız beni halen heyecanlandırmaya devam ediyor.
Soverign albümü gitar rifleri ve yarattığı hipnotize edici atmosferi sayesinde dinleyici oldukça etkisi altında bırakan bir alt yapıya sahip,şarkılardaki tribal bölümler ve Cult of the Benu gibi ritual eklentiler hatta Şıngırdak denilen otantik bir enstruman ile savaş ilahisi havalarını hissettirebiliyoruz. Genelde bu tür enstrumanlar black metal de kullanılan enstrumanlar değildir. Lafı fazla uzatmamak gerekirse,Sovereigns albümü için kafama kurduğum tüm hikaye birebir yapılan besteler ile örtüştü, fanlar ile buluştuğunda da gelen geri dönüşler ile ne kadar doğru yolda ilerlediğimizi anlıyor olduk. Bu parçaları konserlerde çalmak çok ama çok keyifli…

ENTHRONED’un albümlerinin liriksel alt yapısını incelediğimizde genel olarak OCCULT temalar işlediğini görebilmekteyiz, bizlere son albümünüzde yer alan hikayeler hakkında bilgi verebilir misin ?
Doğrusunu söylemeliyim ki her albümde farklı temaları işlemekte özen gösteriyoruz. Örneğin son albümlerimiz bir trilogy idi ve tamamiyle okült dünyasında neler öğrenmiş olduğumuzu ve bilgeliğimizi simgeleyen yapıtlardı,bu trilogy ile kişisel olarak oldukça ileri seviyelere eriştiğimi düşünüyorum. Ama Sovereign albümü ile Satanizm,Okültizm ve Goetia ile ilgilenmeyen kişileride kendimize çekebileceğimizi ,yarattığımız bakış açısı ile de dışarıdan yanlış anlaşılmalara yol açabilecek olan kısımları çekirdekten temele geliştirerek nasıl düşünüyor ,nasıl gelişiyor isek bu doğrultuda liriklerimizi öğrenip,benimsemelerini sağlamaktayız . Kaldı ki bu bakış açısı,bizim daha önceki deneyimlerimiz ile birebir örtüşüyor şekilde yorumlanabilir. Bu çoğunlukla herkesin kendine ait bir krallığı ve hükümdarlığı var gibi yorumlanıyor,fakat elinize bir kalem aldığınızda bu şekilde söylemiyor olabilirsiniz. Kimse kimsenin kural koyucusu ya da hükümdarı değildir.Herkes kendi dünyasının hükümdarıdır, bu albüm bizim için kendi kariyerlerimizin en uç noktasıdır. Sakın diğer gruplar bu söylediklerimi yanlış anlamasın,kimse için kaba,ve kırıcı bir şey söylemek istemiyorum.21 senedir bu müzik piyasasının içerisindeyim ve kendimi yeni gruplardan daha üst seviyede görüyorum,bunun içinde harcadığım zaman,emek,özveriyi basitçe örnek gösterebilirim.

Şu ana kadar gelen tepkilerden bahsedebilir misin ?
Kişisel olarak şunu söylemeliyim, düşündüğüm tüm şeyleri faaliyete döktüğüm için ben tatmin oldum. Konsept bir albüm yapmak istiyordum. Asla kafamdan daha çok cd satayım,bir çok festivalde çalayım, binlerce fanım olsun gibi düşünceler olmadı. Çünkü bu gibi düşünceler oldukça manasız, sen iyi bir albüm yapamadıktan sonra o saydıklarımın olması senin gerçek benliğini yansıtmayacaktır. Bu konularda oldukça bencil düşünüyorum çünkü yaptığım müziğin sadece bu müzikten anlayan insanlara ulaşmasını istiyorum.
Tepkilere gelecek olursak eski fanlarımızı kaybediyoruz ama yerlerine yeni fanlar kazanıyoruz. Çünkü eski fanlarımız müziğin değiştiğini düşünebiliyor. Daha önce müziğimizi dinlememiş olanlar ise bizi ilginç ve ilgi çekici bulduklarını iletiyorlar. Aslında bu sonuçtan memnunum….

“Sine Qua Non“ , “Baal al-Maut“ , “Nerxiarxin Mahathallah“…gibi parça isimleri oldukça mistik ve ilgi çekici gözüküyor,peki bu parça isimlerinin arkasında yatan konuları bize iletir misin ?
Her zaman söylerim, konsept çok önemlidir. Ve bu konsepte bakış açın, düşüncen, hissettiklerinde yansır, bakış açına göre bunlar ilgi çekici gözüküyor olabilir fakat Sine Qua Non latince Onsuz,hiç bir şey olamaz manası taşır,bu şeytana adanmış bir ilahidir. Nerxiarxin Mahathallah ise İbranice Şeytani Kadın karakterdir, Machaloth. Bozulmuşluğun anası,kirlenmenin rahimi olarak adlandırılabilir.“Baal Al-Maut” ise yine İbranice Ölümün Efendisi demektir. Azrail gibi düşünebilirsiniz. Bunları tam olarak anlayabilmeniz için liriklerimizi kitap gibi okuyup içinize sindirmeniz gerekiyor.

Agonia Records ile olan anlaşmanızdan memnun musunuz ?
Kuşkusuz memnunuz,siz olsanız ufak detayları bile önemseye bir firma ile mi çalışmak isterdiniz yoksa sadece adı firma olan bir firma ile mi ? Grup olarak bazen söylenebilirsiniz,fakat bir telefon açarsınız,bir e-mail atarsınız bu sorun çözülür. Bu nedenden dolayı çalışma prensipleri ve yaklaşımları ile bizi oldukça memnun ettiklerini söyleyebiliirm. Fanlarımız ve dostlarımız Agonia gibi düşük bütçeli bir firma ile niye çalıştığımızı sorar dururlar,ben ise bütçe değil yapılan işe bakarım. Eğer bir firma size ,sizin istediğiniz gibi takılma fırsatı veriyorsa,zorlamıyorsa ve dostça yaklaşıyorsa küçük ya da büyük bir bütçeye sahip olmasının çokta önemi yok. Bize yüzde yüz özgürlük tanıdığı için bu denli güzel işlere imza atabiliyoruz,benim için önemli olan para değil,özgürce istediğim tınıları işleyebilmek…

Black Metal grupları ya da grup elemanları kişisel sayfalarında ya da grupları ile olan videolarında uyuşturucu kullanımı,alkolizm,şiddet vs. gibi temaları kullanıyor, özellikle Shining ,Nachtmystium gibi gruplar,müzikteki uyuşturucu etkisi hakkında neler düşünürsün ?
Aslında her konu daha önce mutlaka birisi tarafından üretilmiştir,bence alkol,sex,uyuşturucu,hırsızlık vs gibi temel konuların kahve içmek gibi doğal karşılanması gerekiyor.Bunların kullanımında herhangi bir problem görmüyorum. Sen Glennfiddich’ini alıp,kafayı çekip bir şeyler yazmak istemez miydin? Tabiki isterdin,fakat alkolün,uyuşturucunun, yada başka şeylerin kölesi olmak,senin ne kadar zayıf bir bünyeye sahip olduğunu gösterir.Yinede senin seçimin,ve genel geçer bir nedenin varsa ,bunları yapmak senin için faydalı hareketlerdir. Ama yinede her gün içip,çekmek senin işe yaramaz bir junkie piçi oluşunu değiştirmiyor. Alkolikler de bana kimi zaman çok antipatik geliyor. Hele o zamansız yere ot çekenler yok mu ,gerçekten itici ötesiler,ama uyuşturucunun şu yanını seviyorum,zayıf,acınası halde olan insanların temizlenip,uzaklaşmasını sağlıyor.Bazen gerçek arınmanın yolunu açıyor.

Son yıllarda Black Metal topluluklarının hipster/rockn roll tavırlı takılmalarına ne dersin, yukarıda da belirttiğim gibi uyuşturucu, alkol vs gibi temel temalar, daha rocker tavırlar vs. ne düşünüyorsun?
Enthroned olarak bu tarz gruplar ve oluşumlar ile ilgilenmiyoruz. Enthroned her zaman bu gibi işe yaramazların karşısında yer almıştır. Ve asla bu tarz bir oluşumun içerisinde olmayacaktır. Benim ideolojimi kimse eğlenceye dönüştüremez. Ben her zaman hristiyanlık ve din oluşumlarının karşısında duran,şeytan övücü,karanlık yüceltici,ökült temaları işleyen bir müzisyen olacağım. Bu tip grupların çoğu şeytan övücülüğü sadece imaj olarak yapıyor.

Son yıllarda yükselen -müziğe ön isim verme- trendi var,black/death,goat metal vs., sen bu ön isimlendirmeler hakkında neler düşünüyorsun ?
Aslına bakarsan bu tip tanımlamalar benim ilgimi çekmiyor, haha keçi metal öylemi,güzelmiş. Bu gibi tanımlamalar beni ne etkiliyor, nede geriyor. Hatta kimi zaman komik bile geldiği olmuştur.

Black Metal gruplarının popülarite kazanması hakkında neler düşünüyorsun?Bazı gruplar artık 10binlerce kişinin katıldığı festivallerde yer alıyor,sence 10binlerce kişiye çalmak mı daha güzel olurdu yoksa ufak bir barda tamamiyle deli fanlarının önünde mi ?
Festivalden ziyade kapalı mekanda ,iyi şartlar ve iyi ses düzeni ile birlikte çalmayı tercih ederim.Sebebi ise dinleyiciye iyi bir rituel yaşatmak ,festivallerde çalmaktan daha çok haz veriyor.Düşünsene black metal grubu gündüz,aydınlık ve sıcakta çalıyor,bence çok iğrenç bir durum.

Son yıllarda plak satışlarında ve basımlarında hızlı bir yükseliş var,eskisi gibi gruplar daha çok plak çıkarmak için uğraşıyor,bu konu hakkında ne düşünüyorsun?
Bence plak her zaman popülerdi,ve ileridede öyle olacak. ABORYM ‘i CD ‘den; MAYHEM,TEITANBLOOD,SARCOFAGO,NECROSCHRISTOS gibi grupları plak formatına daha uygun buluyorum,yineliyorum bu benim fikrim.

Son olarak iletmek istediklerin.
Röportaj fırsatı için teşekkürler, KHEP’R!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu