Röportajlar

DIARY ABOUT MY NIGHTMARES

Selamlar,Extreminal Webzine’e hoş geldiniz.Sorularımıza grubunuzun kısa bir öz geçmişi ile başlamak istiyorum, D.AM.N grubuna ne zaman başladınız ve üyeler kimdi ?
Merhaba, Teşekkürler! 2001 ‘de D.A.M.N adı ile başladık fakat Diary About My Nightmares diye değiştirdik. Şu an 5 kişiyiz ( 4 kişi olarak başlamıştık) ama 5. kişinin katılması geç ama güç olmadı zaten birlikte takılıyorduk,müzik olarak da takılmaya karar verdik denilebilir.

Bu sene ikinci albümünüz olan “Forbidden Anger” ı yayınladınız. İlk albümünüz olan “Vermachtnis” ile arasında ne gibi farklar var?
İki büyük değişiklik var. İlki parçaların uzunluğu, Forbbiden Anger’daki parçalar dikkat ettiysen ilk albümümüzdekinden daha kısalar, aslında bunu planlamadan gerçekleştirdik. Parça yapımına konsantre olup diğer şeyleri çok düşünmedik. Diğer büyük değişiklik ise liriklerde oldu, ilk albümde Almanca idi şu an İngilizce.Almanca metal müzik içinde çok güzel bir yere sahip (Rammstein’ı biliyorsunuz zaten) ama dünyanın büyük bir bölümü İngilizce konuşuyor ve bizde bunu düşünüp sözlerimizi İngilizce olarak yazmaya karar verdik. Çünkü anlaşılsın ve rahatça okunabilsin istemiştik.

Forbidden Anger’a gelen tepkiler nasıldı, müzik basını ve hayranlar diye ayıracak olursak ..
Hepsi gayet iyiydi,insanlar müziğimizi beğendi. Genel olarak müzik tarzımız neler yapmak istediğimizi yansıtıyordu,öyleyse devam edelim dedik, insanlarında beğenmesi bizde keyif yarattı.

Forbidden Anger ‘I Danimarka’daki Zigsound ‘da kayıt etmenizin nedeni neydi, Almanya’da tonla iyi stüdyo olduğunu düşünüyorum,aklınızdan ne geçiyordu?
Jakob Batten yüzünden,çünkü albümümüzün prodüktörü o idi. Gitarları kendimiz halletmiştik fakat davulları ve vokalleri Jakob ile birlikte hallettik. Zaten yaşadığımız bölgeye 40km uzaklıkla,çok büyük bir sorun olmadı. Ama üzülerek söylüyorum ki Zigsound artık çalışmıyor,neden kapandığını bilmiyorum. Bizim için çok kötü oldu ,Almanya içerisinde yeni stüdyo arayışına gireceğiz…

“ Vermachtnis” isimli videonuzu Myspace profilinize koymuşsunuz,yeni bir video çekme gibi girişimleriniz olacak mı ,planlarınız arasında bulunuyor mu ?
Gerçekten yeni bir video için sabırsızlanıyoruz. İlk videomuzu bir öğrenci arkadaşımız çekmişti. Bize öyle bir hikaye ile geldi ki hayır diyemezdik,ayrıca malzemeleri de ayarladı. Gerçekten keyifli bir çekim oldu ve bana kalırsa video çok iyi oldu !

Geçen yıl Balkan turneniz oldu ,konserler nasıl geçti,insanlar ne alemdeydi , sence Doğu Avrupa seyircisi ile Batı Avrupa seyirici arasında herhangi bir fark var mı?
Çok güzel bir turneydi, Izegrim grubu bizimleydi,birlikte bir çok güzel anımız oldu, konserler çok fantastikti, bence herhangi bir fark yok ,metal müzik birleştirici bir unsudur,bunu unutmamalı 🙂

Vokalist olarak güzel bir kız olan Antonie ile çalışıyorsunuz, bu grubu daha ilgi çekici hale getiriyor mu?
İlk başlarda evet seyirci çok fazla ilgileniyordu (güzellik kısmıyla değil,sadece kadın olmasıyla alakalı bir durum) ama artık o kadar fazla değil, başlangıçta öyle bir durum vardı.

Antonie brutal vocal için herhangi bir çalışma yapıyor mu, özel bir şeyler deniyor mu, yoksa doğal mı ? :p
Olduğu gibi çıkıyor, hehehe, tabi ki karnımdan destek alarak konsantre oluyorum,diğer bir yandan kendi sesim mahvoluyor ama ne yapalım gün geçtikçe kendimi ve bedenimi bu tarz çığlıklar atmak için geliştiriyorum.

Herhangi bir gruptan ilham aldınız mı ? Grubu kurarken illa ki bir grup gibi olsun demişsinizdir?
Hmm,bilmem ki, biz grup olarak çalmaya başladığımızda sadece müzik yapalım demiştik, herhangi bir grup gibi olalım, şöyle çalalım gibi bir fikir yoktu aklımızda ama bizi dinleyenler elbette aaa şu grup gibi ya da aa şuna benziyor diyebilirler,normaldir 🙂

Bayan vokalli beyendiğin Extreme Metal grubu var mı ? ( D.A.M.N hariç tabi ki )
Ya aslında çok fazla iyi vokalist var benim için erkek yada kadın olması önemli değil ama Izegrim baya iyi grup,nedenini sorma özel sebepler 😉

Almanya Death Metal piyasası nasıl bu aralar ,yeni bir grup olmak onca yetenekli grubun arasınan sıyrılmanıza yer alıyor mu ,bence bu zor bir iş olmalı ?
Evet çok fazla iyi grup var ama şöyle bir tuhaflık var bize gore kötü olanların çok iyi firmaların kıskacı altında olması bizce iyi olanların boş ta olması gariplik.Burada büyük bir piyasa var. Her grubun bilinmesi çokta kolay bir şey değil. Bu kadar insanın bu müzik için delirmesi çok güzel tabiki ama bir o kadarınında grubu var ,nasıl olacak ? Yetenekli gruplar arasındaki saçma salaklar başarılı olacak olanlara engel oluşturuyor. Magna Mortalis grbuna bir göz atın Hannover’dan ,onlar baya iyi iş çıkarıyolar.

Grup olarak temel amacınız nadir,hayallerinizin ne kadarına ulaştınız ?
Herhangi bir büyük amaç yok,ne yapmak istiyorsak onu yapıyoruz.Sonuna kadar gidebilirsek ne ala,ama hayallerimiz çok fazla denilebilir. Yüzlerce milyon dolar kazanmayı ya da herhangi bir rockstar a dönüşmeyi hiç düşünmedim.Bu çok zor bir şey. Sanırım o şekilde yaşamak garip olurdu.

Müzik dışında bir soru,şu sıralar dünya kupası dönüyor ekranlarda, Almanya’nın oyunu hakkında ne düşünüyorsun ?
Ben çok fazla izliyorum fakat diğer çocuklar pek oralı değller. Almanya takım olarak çok iyi oynadı. Bence kupayı kazanmamız için şansımız vardı. İspanya hak ettiği bir sonuca ulaştı.Sanırım bir dahaki sefere biz alacağız .

Extreminal okuyucuları için son olarak neler eklemek istersin ?
Umarım müziğimizi inceleme fırsatınız olur, Myspace’ten bize merhaba diyin !

www.myspace.com/damnmetal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu