Röportajlar

BENIGHTED

Selamlar! Fransa’da durumlar nasıl? Buradaki gibi ilkbahar geldi mi? 🙂 Yeni albümünüze tepkiler nasıl?
Truch:Hé hé! Burada her şey yolunda! Albüm 2 haftadır piyasada ve gelen tepkiler inanılmaz! Kritikler, hayranların tepkileri, konser ve festival teklifleri harika ve tanıtım turnesi için sabırsızlanıyoruz! Yeni bebeğimiz "Asylum Cave" ile gurur duyuyoruz!

Öncelikle, neden albümünüzü çok fazla bekledik? 4 yıl oldukça uzun bir süre! 🙂
Bu bir ilk, çünkü "Icon" albümü sonrasında çok fazla konser verdik, Summer Breeze, Inferno Fest, Hell Fest, Neurotic Deathfest, Obscene Extreme or Metal Fest Open Air gibi festivallerde sahne aldık. Ayrıca bu albümün getirileri çok iyiydi, yeni albümün kaydı için daha dikkatli davranıp, her şeyi daha iyi yapıp insanlara burada olduğumuzu, durmadığımızı göstermek istedik!

"Asylum Cave" albümündeki şarkıların hazırlanma sürecinden bahseder misiniz?
Şarkılarımızı yine normal olarak içgüdüsel bir şekilde yaptık, o anki düşüncelerimiz, hissettiklerimiz tabii ki etkili oldu. Grubun elemanlarının kattıkları bir aray gelip ortaya güzel bir şeyler çıktı. Hayvan gibi bir albüm yapmaktan başka hiç bir düşüncemiz yoktu, yani dinleyicimiz de bunu istiyor zaten, hayal kırıklığına uğratmadık.

Bu albümün kayıt sürecinde değişik bir şeyler var mı?
Hayır, tek değişiklik kendi içimizde, müzisyen, insan ve dengesiz indanlar olarak gelişimimiz! Hé hé! Kullandığımız yöntemler, eskisi ile aynı.

Tarzınız death/grind ve hardcore’un harika bir karışımı… Bu karışımdaki oranları neler belirliyor? Albümlerinizin istikrarlı olması için neler yapıyorsunuz?
Teşekkürler, bence biz birbirimizi biliyoruz ve bu şekilde diğerlerinin fikirlerini bilip çalışmak çok kolay oluyor. Bir şarkı yazmadan öncesinde hiç bir şey planlamıyoruz, bazen sonuçlar ilk düşündüğümüz fikre çok uzak oluyor! Yinede her seferinde etkili ve şaşırtıcı olmasını istiyoruz, çünkü sürekli aynı şeyi çalmayı sevmiyoruz. Her şarkının kendine özel bir kimliği var ve diğerleri ile ayırt edilebilmesini sağlıyor. Yeni albümde daha çok grindcore etkisi var çünkü davulcumuz bana göre kendini bu tarza daha yatkın hissediyor. Ve bu da Benighted müziğini öncekinden daha şiddetli ve zengin kılıyor.

"Asylum Cave" albümünde hangi parça sizin için özel ve neden?
“Let The Blood Spill Between My Borken Teeth” diyebilirim, çünkü şarkıyı söylerken çok enerjik ve öfkeli hissediyorum, özellikle girişteki vokalleri yapmayı çok seviyorum!

Svencho (Aborted) ve Mike Majewski (Devourment) ile bu albümde konuk sanatçı olarak yer almaları için nasıl anlaştınız?
Sven yıllardır iyi bir arkadaşımız ve “Unborn Infected Children” adlı parçada konuk olarak yer alması için çok doğal bir şekilde davet edildi. Bu adam olağanüstü bir solist ve bu albümde onla çalıştığımız için gurur duyuyoruz! Mike’a gelince, “Identisick” albümümüzden beridir onla iletişim halindeydim, genellikle albümlerimizi paylaşırız. Kayırsız şartsız bir Devourment hayranıyım, “A Quiet Day” adlı şarkıda vokalleri üstlenmesi için sorduğumda bunu yapmaktan onur duyacağını söyledi! Onun vokal kayıtları elime geldiğinde çok etkilendim, bu adam insan olamaz! He he! Benighted’ın şizofrenisine katkıları büyük…

Neden sadece Fransız hayranlarınız NASUM’un "Wrath" adlı parçasına yaptığınız cover’ı bonus track olarak edinebiliyor?
Bu sadece Season Of Mist’in bizden Fransa için özel bir baskı istemesinden kaynaklanıyor. Çünkü burada büyük bir hayran kitlemiz var ve biz de onlar için bonus bir şeyler ilave ettik. Bu cover’ı stüdyoda "Asylum Cave" şarkıları ile birlikte kaydettik  ve özel bir basım için güzel bir tamamlayıcı oldu. Nasum’un sıkı hayranlarıyız.

Hadi sözler hakkında konuşalım. Bana söz yazarken sizi en çok neyin etkilediğini söyler misiniz?
Gerçeklik ve psikoloji arasında farklılıklar vardır, her şarkı benzer anlamlar taşıyor. İlk okuma bir adamın psikolojik hastalıkları ve semptomlarını gizliyor. Ve ben tüm albümdeki şarkıların mükemmel bir şekilde tek bir hikayeden bahsediyor olmasından çok büyük haz alıyorum.

Bildiğime göre Julien, sen akıl hastanesinde çalışıyorsun ve şarkı sözleri bunlardan etkilenerek ortaya çıkıyor. Bu meslekte yaşadığın en çılgınca ve inanılmaz deneyimin nedir?
Fiziksel olarak saldırılar dışında, bir hastanın ofisime geldiğini hatırlıyorum, bileklerini ve boğazını kesmişti, oldukça kanlıydı… Ancak psikolojik rahatsızlığı olan insanlar, yoğun heyezanlar içerisindeyken çok enteresan oluyorlar, gördüklerimi duyduklarımı hayal bile edemezsiniz.

Burada çalışmak istemenin asıl sebebi nedir? Bu işin olumlu ve olumsuz yanları neler?
Yeni bir yerdi, ben ve arkadaşlarım da kendi işimizi organize etmemiz gerekiyordu, fantastik bir deneyim oldu! En olumlu yanı zihin ve bilinçsizliklerinden korunmayı öğrenmek. Kendiniz hakkında çok fazla şey öğreniyorsunuz ve insanlara dile getiremeyecekleri sıkıntılarında yardımcı olmak harika. Olumsuz yanı ise şiddet ve stres, her zaman dikkatli ve konsantre olmak zorundasınız.

Kişisel psikolojine mesleğinin etkisi olduğunu düşünüyor musun? Farklı insanlarla çalışmaktan bazen yoruluyor musun?
Kendimi tanımaya imkanım olduğu için şanslıyım, kendi kuvvetli ve zayıf noktalarımı biliyorum ve problem olmadan buna el atabiliyorum. Ama daha önce de bahsettiğim gibi yorucu şeyler var.

Söz yazmak için çok fazla zaman harcadığını biliyorum. Söz yazmaya nasıl başlıyorsun ve yazarken neye ağırlık veriyorsun?
Öncelikle genel konsept hakkında düşünüyorum, hikayeyle ilgili bir şeyler yazıyorum, patoloji hakkında bir şeyleri, benzer hasta insanlarla ilgilendiğimin deneyimi ile albüme dahil ediyorum. Sonra her şarkının temasına karar veriyorum ve vokalleri nerelerde yapacağımı kesinlikle bilerek sözleri yazıyorum. Kilit noktası ise, şarkı ile zihin hastalıklarındaki bozuk resimdeki eksik puzzle parçasını yerine oturtabilmek.

Hiç beğenmediğin ve paylaşmadığın şarkı sözlerin var mı?
Hayır, bu tarz bir şey hatırlamıyorum…

Davulcunuz Disavowed grubunda da çalıyor, değil mi? O grubun durumu şu an nedir? 2 grup arasındaki zaman paylaşımını nasıl yapıyor?
Kesinlikle, ama problem yok! Kevin çok iyi bir davulcu ve sık sık davulcusu olmayan grupların turnelerinde onlara eşlik eder. Nervecell, Nightmare, Sabaton gibi gruplar mesela… Şimdiye kadar Disavowed ile herhangi bir problem olmadı, onlara saygı duyuyoruz, çok iyiler!

Bize extreme müzik dışında sizi etkileyen müziklerin neler olduğunu söyler misin? Mp3 player’ında ilginç bir şeyler görmemiz mümkün mü? 🙂
Metal müzik dışında bir tek klasik müzik dinlerim, o yüzden Mozart diyebilirim.

Ailelerinizden ne haber? Yaptığınız işi destekliyorlar mı?
Kesinlikle, kız arkadaşım çok anlayışlı ve beni destekliyor. Benim en büyük hayranım 4 yaşındaki kızım, şimdiden brutal vokal yapmaya başladı bile! (gülüyor)

Fransa’da politika ne durumda? Japonya’daki felaket için tepkiler nasıl oldu? Bildiğim kadarı ile Fransa’daki elektriğin %80’i nükleer santrallerlerden sağlanıyor, bu konuda çok gelişmiş bir ülke. Fransa’da bu tarz bir felaket olsa neler yapılacağı tartışılıyor mu?
Bu her yerde boktan bir şey, sadece Japonya’daki felaket değil, Arap ülkelerine yapılan saldırılar da… Her şey enerjinin pahalı olmasından kaynaklanıyor…

Yakın gelecekte planlarınız neler? Turne, konser?
Şu sıralar Fransa’daki turne ile ilgileniyoruz. Kronos ve Gorod ile beraber 10 gün! Mükemmel! Sonrasında Summer Breeze veya Neurotic Death Fest olabilir, daha sonra da sonbahar aylarında büyük bir grupla Avrupa turnesi düşünüyoruz, şimdilik kim olduğunu söyleyemem..

Zaman ayırdığın için teşekkürler, okuyucularımız için son sözlerini alabilir miyiz?
Desteğin için teşekkürler! "Asylum Cave" albümümüzü dinleyin, ve turnede karşılaşırsak Benigthed’ı bir de sahnede görün!! "Stay sick!!"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu