Röportajlar

BELPHEGOR

Helmut’ tan cevaplar sonunda geldi. Aslında bu kadar zaman beklemezdik fakat röportaj için yazın ortasında sıcak havalarda baya zaman harcamıştık.Yayınlamadan edemedik. Ağustos sonu civarı Unirock sonrası taze taze görüşlerini almak istemiştik fakat cevaplar Ocak ayında geldi.Bunuda hatırlatalım.Albümleri öncesi bu röp gerçekleştirildiğinden yeni albümlerine çok fazla yer veremeyişimizin nedeni de ortaya çıkmış oluyor..Sanırım son dönemde çok fazla turneye çıktılar ve yeniden şubat ayında Deicide ile Amerika turnesine başlamadan evvel Helmut bizim sorularımızı içtenlikle cevapladı 🙂

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de Unirock festivalinde yer aldınız,nasıl geçti sizin açınızdan ?
Helmut:
Türkiye’de ki ilk konserimiz olduğu için oldukça hevesliydik çok agresif bir death metal şovu oldu. Katılımın bu kadar yüksek ve iyi olacağını ummuyordum. Çünkü leş gibi sıcaktı ve günün ortasında o sıcak havada insanların çılgınca bizi izlemesi gerçekten çok etkileyiciydi. Saygı duyulacak bir durum bu da benim anılarım arasında yer etti,yeni albüm sonrası tekrar orada olmayı istiyoruz.

Sizin sıranızın gündüz saatlerinde olması performansınız ne ölçüde etkiledi? Biliyorsun İstanbul o dönemde çok sıcaktı ve daha önce bu kadar sıcak havada çalıp çalmadığını öğrenmek istiyorum?
Gün ışığı can sıkıcıydı fakat yine de üstesinden geldik. Sahnede gösterdiğimiz vahşi enerji ile seyirciyi gaza getirdik. Bu da oldukça enerjik ve uç düzeyde bir gösteri ortaya çıkarmamıza yardımcı oldu.

2011 yılı içinde nasıl bir turne takvimi sizi bekliyor ve hangi gruplar sizle birlikte olacak?
Şubat’ta Deicide ile başlıyoruz o turne bittikten kısa bir süre sonra Sepultura ile devam edeceğiz. EE Amerika’yı tamamen dolaşmak kolay değil o yüzden iki bölüme ayırdık. Avrupa’da yaz aylarında yine festivallerde yer almayı planlıyoruz. Deicide bizle birlikte olacak. Çok yoğun bir yıl olacak bizim için zaten içimde öyle bir heyecan var ki bir an önce sahneye çıkıp yeni parçaları paylaşmak istiyorum. BELPHEGOR nerede bir extreme organizasyon varsa oradadır, seyirciyi hissetin bu şeytani bir büyüdür.

Son albümünüz olan ‘Walpurgis Rites – Hexenwahn’ ‘ı 2009 ‘da yayınlamıştınız. Seyirci tarafından nasıl eleştiriler aldı ? (Aslında yukarıda da belirttiğim gibi röportaj bu soru ile de güncelliğini kaybediyor-Cenk)
O albüm geride kaldı ve tepkiler muhteşemdi, kıçımızı kaldırıp bütün dünyayı turladık ve bitti. Şu an BLOOD MAGICK NECROROMANCE albümümüz piyasadaki yerini aldı. Bizim için büyük bir aşama olacak. Yep yeni şeyler denedik. Karmaşayı keşfetmeyi ve ileriye taşımayı amaçladık. Ayrıca bu kayıtlar sırasında stüdyomuzu ve prodüktörümüzü de değiştirdik. Bu hem zaman kaybına yol açtığı gibi değişik bir de deneyim oldu. İsveç’in yolunu tutup kendimizi Abyss stüdyolarında Peter’in ellerine bıraktık. Sound tamamen değişti ve ben gerçekten deliye döndüm. Tek kelime ile mükemmel bir iş oldu. Müziğimize başka bir bakış açısı ile bakmanıza yol açacak bir albüm ile karşınızdayız.

Şu ana kadar 9 adet stüdyo albümü yayınladınız. Kariyerinizde size göre en iyi ve en başarılı albüm hangisiydi ?
Her albüm kendine göre en iyidir. Sound olarak hep en iyisini yapmak için uğraştık. Müzikal olarak bestelere oldukça fazla zaman ayırdık. Ama hiç bir albüme ayrı ayrı en iyi albümümüz bu diye konuşmayı istemem,klasiktir bir diğerine haksızlık etmiş oluruz fakat yine de son albümümüzün bende yeri apayrı.

Nuclear Blast gibi büyük bir firma ile çalışmaktan memnun musunuz? Böyle bir firma ile çalışmanın getirdiği avantajların yanında dezavantajları da bulunuyor mu ?
Nuclear Blast ile 3 albümlük daha anlaşmamız bulunuyor. Dünya çapında albümümüzü dağıtıyor ve çok memnunuz. DANZIG, NILE, UNLEASHED, MOTÖRHEAD, IMMOLATION, BEHEMOTH, VADER gibi dünyanın önde gelen grupları da Nuclear Blast’ın kadrosunda yer alıyor. Herkes şunu bilmeli ki bizim kadar çok turneye çıkan grup yok ve bu turnelerde albüm satışlarını yükseltmeye yardımcı oluyor.
Yeni baş yapıtımızdan bahsedecek olursak "BLOOD MAGICK ROMANCE" ismini verdik. Şubat ayı içerisinde Amerika ve tüm dünyada piyasaya çıkacak. Avrupa’da piyasaya yeni çıktı sayılır. Eğer sizde death/black metal sanatına susadıysanız bir göz atın !

15 yılı aşkın bir süredir metal piyasasının içerisindesin elbette unutamadığın anların olmuştur ?
Ohoo anlatsam kitap olur gerçekten hehe. Dünyayı bir kaç kez dolaştık, gezegende adım atmadığımız yer kalmadı,hafızam anılarla dolu. Böyle imkanlarım olduğu için gerçekten grubuma minnettarım.
Bilirsin biz bir konser grubuyuz buda enstrümanlarla normal gruplardan daha çok vakit geçirmemiz anlamına geliyor. Hatta hatta enstrümanlar bizim birer organımız oluyor kimi zaman… Buda senin kabiliyetini geliştiriyor daha iyi bestelere imza atıyorsun tam anlamıyla başyapıtlar oluşturuyorsun. Müzik benim için her şeyden önce gelir. Bilirsin işte sizde de yok mudur kanımız bir başka akar biz müzisyenlerin hayatını her şeyini ona göre ayarlarsın cehennemden bir parça gibidir…

Bu derece extreme şarkı sözlerini yazmak için nelerden ilham alıyorsun ?
Cehennem alevleri dünyayı fırtınasıyla sarmaya başladığını düşünüyorum. Tabi ki okült, satanik temalar her zaman bizim liriklerimizin ana yapısını oluşturmuştur. Hıristiyan karşıtı duruşumuz ve kiliseye olan öfkemiz de bazı parçalarımızı süslemiştir. Kilise mi, huh, yık onu !
Yeni albümümüzde dünyanın çirkin aşkının sadistik yönünüzü anlattık, NEKROMANCE! En iyi cümlemiz ise " Kalbini çıkarıp seni yeniden tadacağım" oldu .2011 ‘deki BELPHEGOR daha şirret,sihirli ve her şeyden birer parça taşıyor.

Grubu kurduğunuzdan bu güne kadar sence underground piyasada neler değişti ?
Eski zamanlar daha çiğ, vurucu ve ekstremdi. Her zaman olması gerektiği gibi, o zamanlarda konserleri tıka basa dolan biletleri tükenen medya maymunu gruplar çok fazla yoktu. Ama dur bir dakika bence metal müziği paylaşma duygusu hala aynı, şeytan; ete kemiğe bürünüp senin şehrine geliyor, daha ne istiyorsun .

Bunca yıldır müzik piyasasının içerisindesin kim bilir neler görüp neler geçirmişsindir ,yeni gruplara neler tavsiye edersin?
17 yıldır black/death sanatını icra ediyoruz. Halen ilk günkü gibi dimdik durabilen bir BELPHEGOR var. Yeni gruplara şöyle diyebilirim.Her zaman kendiniz olun, kendi kararlarınızı her zaman kendiniz alın, başkalarının isteklerini müzik diye yapmayın. Size karışmalarına asla izin vermeyin !

Bugüne kadar hiç "yeter ya artık müzik filan yapmayacağım" dediğin oldu mu? Müzik yapmasaydın ne yapardın?
Ben müzik yapmak için doğmuşum, hahahahahar.. yeni albümümüz çıkacak ona yoğunlaştım başka bir şey düşünemiyorum.

Hangi albümleri dinleyerek metal müziğe bulaştın ?
DANZIG – HOW THE GODS KILL ve SEPULTURA – ARISE.

Bir Avusturyalı olarak birayı sevdiğini düşünüyorum, en sevdiğin bira markası nedir?
Ooo bizim bira kültürümüz çok zengindir ben Murauer’ı tercih ederim. Kaiser ve Stiegel beer ‘de fena değildir, denemen lazım.

Bassçınız Serpenth’i Unirock konserinde fanlarla çok sıkı fıkı gördük fakat diğer elemanlar ortada yoktu ,Serpenth her zaman böylemidir ?
Fanlarla takılmak her zaman iyidir.Şeytanlarla birlikte iyi vakit geçirirsin. İstanbul’daki kitlede çok cana yakındı fakat dürüst olmak gerekirse ben Entombed’i izleyip kaçtım çünkü konserden sonra çok yorulmuştum.

Extreminal.com okuyucuları için neler demek istersin ?
Bu sitede bize yer verdiğiniz için teşekkür ederiz,Türkiye’deki tüm metal şeytanlarına ,konserimize gelip bizi destekleyenlere ve müziğimizle coşanlara selamlar,umarım 2011 de yine orada olacağız. Bu korku ile onur duyun !

www.belphegor.at

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu