Blog

Yeni Keşifler Köşesi #1

Bu bölümde underground metal piyasında isimleri yeni duyulmaya başlayan gruplar ve keşfettiğimiz isimlere yer veriyoruz

Merhaba ,

Teknoloji gelişiyor ve geliştikçe dijital platformların kullanım oranları yükseliyor. Sizlere yeni bir bölüm hazırlıyoruz. Bu bölümde sosyal medya kanallarından bizlere ulaşan grupların, paylaşmak istediği şarkıları yorumluyoruz. Belirli bir zaman aralığında olmayacak olan bu yazı dizisi ,elimize ulaşan gruplar arttıkça daha da sık sizlerle paylaşılıyor olacak. Genellikle amatör gruplar ya da ilk ürününü sunan gruplara yer vereceğimiz bu çalışma sayesinde sizlerde yeni gruplar keşfederek çalma listelerinizi  iyice genişletecek hatta beğendiğiniz gruplara ulaşarak kendilerinin fiziksel materyallerini almak isteyeceksiniz.

Lafı çok uzatmayalım.

Bize bu yazı dizisi için ilk ulaşan grup Almanya’dan DIVIDE!

DIVIDE

Almanya’nın Kiel şehrinden bizleri selamlayan DIVIDE, death metal ve enerjik groove/crust rifleri birbirinde barındıran bir parça olan “DEATH METAL PUNKS” ‘ı bizlere göndermiş. Bu parça grubun 2019 yılında Spinnup Recs.tarafından basılmış olan “From Seed to Dust” isimli albümlerinden seçilmiş. Agresif vokal tercih edilmiş , çoğu zaman scream vokal kullanılmış ve size biraz da black metal havasını hissettiriyor. Grup sizi hızı ,şiddeti ve güçlü soundu ile yakalamayı başarıyor. Old school metal nasıl çalınır güzel bir örneği. Extreme metal severler mutlaka DIVIDE‘ı aşağıdaki linklerden dinlemeli.

https://www.facebook.com/dividemetal
https://divide-deathmetal.bandcamp.com
https://www.youtube.com/user/DivideChannel
https://open.spotify.com/artist/6ystcvKlxHPdoQ6JH397Cr

ETERNAL AUTUMN

ETERNAL AUTUMN aslında yeni bir grup değil  ,temelleri 90’lı yıllara dayanan fakat 2001 yılında çalmaya ara veren İsveç’in Mariastad şehirinin grubu olan ETERNAL AUTUMN‘un bizlere yolladığı şarkı olan 2019 çıkışlı “The Werewolf Diaries” isimli eplerinden “SHADOWRIDE” üzerinden değerlendirdik. Aslında tanımlarında death metal ve strong heavy metal şeklinde bir ibare görüyorum. Fakat grup bence melodic death/black metal arası bir yerde,en azından bize yolladıkları bu parça bu doğrultuda,eğer diğer şarkılarına bize yollarlarsa onuda değerlendirmeye alabilirim. Kayıt kalitesi genelde orta karar diyebilirim,vokal performansı oldukça etkili fakat davul tonlarını çok beğenmedim. Uzun bir aradan sonra tekrar bir araya gelen bu topluluğu takip etmenizi tavsiye ederim

https://eternalautumnsweden.bandcamp.com
https://www.facebook.com/eternalautumnsweden
https://www.instagram.com/eternalautumnsweden
https://open.spotify.com/artist/60BAWgfYlWzWXWKYLxevjK

ROMASA

ROMASA grubu Amerika’nın New Orleans şehrinden bizleri selamlıyor. Grubun tarzı aslında son yıllarda da geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmayı başaran doom/death metal temalı karanlık hardcore/crust denebilir. En azından kendilerini böyle tanımladıklarını söylemem yanlış olmaz. Bence de bazı bölümler hariç doom metal denebilir. Kullandıkları ağır tempo,kasvetli hava ve derinden yapılan kısa kısa doomy vokaller gerçekten olayın atmosfer boyutunu daha da arttırmış. “Cheering Death” isimli 5 parçalık albümleri 1 Mart 2019 ‘da piyasaya çıkmış. Kayıt kalitesi çok başarılı, profesyonel ve güçlü bir kayıt. Zaman zaman blast beatler,zaman zaman break downlar ile bu parçayı bitirdim. ROMASA gerçekten dinlenmesi gereken bir grup!

https://romasa.bandcamp.com

MVRDVRKVLTVR

Amerika’nın Virginia,Leesburg şehrinden bizlerle buluşan MVRDVRKVLTVR  black/death metal çalan bir grup, aslında daha önce VON grubunu dinleyenler için hiç yabancılık çekmeyecekler. “Mauled By Savagery” isimli EP’leri geçtiğmiz aylarda piyasaya çıktı. Grup bizlere “Strength Is the Only Trve Law” isimli parçasını paylaşmış. Kirli,agresif ve kaotik yapılı black&death metal ‘den hoşlanıyorsanız mutlaka dinlemelisiniz.

https://mvrdvrkvltvr.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/Mvrdvrkvltvr-101503031502089/

BOOZE SERPENT

Sitemiz yazarlarından Bilge‘nin tek kişilik projesi olan BOOZE SERPENT,Antalya çıkışlı ve bize ulaşan video klip parçası ilk demosundan “Let’s Get Drunk In Hell” isimli parçaya çekilmiş. Karantina ve izolasyon döneminde yapıldığı için evin içerisinde kendi başına her şeyi kayıt etmiş. Aslında müzikal olarak yorumlamak biraz zor zira kişisel bir proje, içerisinde black metal ‘den melodic death metal‘e ,yer yer doom metal ve senfonik metal ‘e varan geniş bir yelpaze bulunuyor. Yani kısacası Bilge sevdiği şeylerden bir harman yapmış,kendisinden aldığım bilgiye göre bundan sonra yapacağı kayıtlarda daha belirgin bir tarz içerisinde profesyonelce işler yapmayı planladığını ve heyecanla beklediğini belirtti. Takip edebilirsiniz.

https://boozeserpent.bandcamp.com/track/lets-get-drunk-in-hell

OCEANIS

İngiltere’nin Liverpool kentinden OCEANIS bizlerle, grup aslında kişisel olarak benim çok tercih etmediğim bir tarz icra ediyor. Grup bizlere ilerleyen dönemde çıkaracakları EP’lerinden “Equalism” isimli parçalarını göndermişler. Yakında çıkaracakları olan EP’nin adı ise “The Universal Constant”. Progressive temelli modern metal denebilir,yer yer scream ve brutal geçişler kullanılmış. Beste yapısı oldukça akışkan, fakat kullanılan vokaller yer yer Slipknot gibi geliyor bana, bu tarza çok aşina değilim fakat kullanılan efektli scream vokaller ve temiz vokaller yine o tarzın aşina olduğu bir vokal yapısına çok yakın. Gojira,Mastadon,Opeth,Lamb of God gibi grupları örnek aldıklarını belirtmişler. Bu tarz için oldukça yeterli seviyede olduklarına kanaat getirdim. Fakat kesinlikle benlik değil, progressive temelli müzik sevenler mutlaka dinlemeli.

https://oceanis.bandcamp.com
https://www.facebook.com/oceanisuk
https://instagram.com/oceanisuk

RENUNCIATION

Rusya’nın Moskova şehrinden bizlere ulaşan grup, 2 adet single parça kayıt etmiş ve kendilerinin dediğine göre iki parçada farklı tarzdan oluşuyor. Tanıtımlarında yazan tarzları ise “Desecrative Black Metal”. Grubun iki parçasını da bir kaç defa dinledim. Aslında tam anlamıyla black metal yapıyorlar denemez fakat oldukça yüksek bir performans   sergilediklerini düşünüyorum. “Deliverance from God” isimli ilk gönderdikleri parça bence oldukça teknik, hatta teknik death metale göz kırpıyor desem yanılıyor olamam herhalde .Fakat kesinlikle bir black metal şarkısı değil. Grubun alt yapısında teknik var,solo var, üst düzey davul performansı var, harika bir beste kombinasyonu var ,vokaller de genellikle scream vokal tercih edilmiş. Thrash metal’den girip yer yer punk riflerinde dolanıp,progressive death metal‘e çıkıyor. Ama nedense belirttikleri black metal‘i şarkı sonlanırken ben bulamıyorum. “Arrogance of Worms” ‘da ise çıkış parçalarına ulaşıyoruz,aslında önce bu parçayı yollayıp daha sonra diğerini yollasalar daha iyi olacaktı. Bu parçada mesela yukarıda belirttiğim tüm özellikler ile örtüşen bir tanımlama bize gönderilmiş. Teknik death metal etkileşimli black metal fakat ben yine black metal kısmını bulamadım. Özetle,grup bence kendine teknik death metal demeli,sanırım scream vokal kullanımından ötürü teknik black metal demeyi tercih etmişler ama bence black metal ile çok büyük bir müzikal bağlantıyı kuramadığımı söylemem gerekiyor. Teknik,progresif işler sevenler için bire bir, kesinlikle dinlemelisiniz!

https://renunciation.bandcamp.com/track/arrogance-of-worms
https://renunciation.bandcamp.com/album/deliverance-from-god-single
https://open.spotify.com/track/0gePDQBKIerbpr4dOwD5pj

3000AD

Dünya’nın sonu olarak nitelendirilen ülke olan Yeni Zelanda’dan bizlere ulaşan 3000AD ,crossover/thrash metal çalıyor. Grup oldukça hareketli ve sizi hemen içine çeken bir yapıya sahip. Özellikle Tankard, Rumble Militia, Exodus, Overkill gibi grupları sevenler mutlaka kulak kabartmalı. Başarı bir thrash metal grubu. Bize albümleri olan “The Void” ‘den , “Cells” isimli parçalarını göndermişler. Full albümü dinlemek için aşağıdaki linklere uğramanız yeterli… Thrash!!

https://open.spotify.com/album/2CNr961Jn3yraBqxODV6Wz?si=BmzZPiNqQVORAspIy1GZtQ
https://www.youtube.com/watch?v=OwzsT2OSo1I

VOID DANCER

Amerika’nın Seattle şehrinden bizlere ulaşan VOID DANCER bir melodik death metal grubu, 3 parçalık epleri olan “Void Dancer” ‘dan “Tabloid Obituaries” isimli parçalarına çektikleri ev yapımı klibi bizlerle paylaşmışlar. EP’leri 8 Mayıs’ta yayınlanmış,bu doğrultuda klipleri de izolasyon altında kayıt edildi zaten klibi izleyince bunu çok net anlayacaksınız. Dijital baskının yanı sıra ,100 kopya limitli olarak cdleri de piyasaya çıkmış. Melodic Death Metal hatta thrash metal seviyorsanız mutlaka bu gruba şans verin…

https://voiddancer.bandcamp.com/
https://open.spotify.com/artist/1haJNcH53NrWvfyDkcldKj
https://www.facebook.com/VoidDancerBand/

MOORFALL

MOORFALL bizlere Şili’den ulaşıyor. Black/Thrash Metal soundunda ,oldukça old school bir tavırla bizleri selamlayan MOORFALL çıkarmış olduğu “Moonkraft” albümünden “Blasphemous Pagan Fire” ‘ı bizimle paylaştı. Grubun bandcamp sayfasına göre bu albümün fiziksel kopyaları tükenmiş durumda. Şili’den çok fazla grup duymuyoruz , duyduklarımız ise genelde bu tarzda ya da daha agresif tarzlarda oluyor. Güney Amerika’da çok başarılı bir underground extreme metal kitlesi var ve grupların çoğu hemen hemen bu kitleyi tatmin edebilecek kapasitede ve duruştalar. Extreme işleri sevenler ,kirli kayıt,agresif vokaller, ve old school besteler ile gerçekten keyifli vakit geçirebilirler.

https://moorfall.bandcamp.com/album/moonkraft
https://open.spotify.com/track/6zdpGBP5Oq7W1Wxltmzgml

Bu sayımızda 10 adet grubu sizlerle paylaştım. Eğer bizlere talep gönderen gruplar bu hızda devam ederlerse 2. sayı çok gecikmeyecektir. O yüzden haftalık,günlük vs gibi bir periyot belirtmeden ilerlemeye devam edeceğim. Takipte kalın, grubunuzun parçasını yollamak istiyorsanız e-mail atabilir yada sosyal medya sayfalarımızdan bize yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu