Röportajlar

Slaves To Fashion Röportajı

İlgi çekici Norveçli Heavy Metal grubu Slaves to Fashion'ın gitaristi Torfinn ile bir röportaj yaptık.

İlgi çekici Norveçli Heavy Metal grubu Slaves to Fashion’ın gitaristi Torfinn ile bir röportaj yaptık.

 • Slaves to Fashion müzik hayatına nasıl başladı ve şu ana kadar neler yaptınız?

Torfinn: Vokalist Johannes Støle ve ben grubu yıllar önce kurduk. 2007 yılında “Crossing Over” adlı ilk  albümümüzü kendi şirketimizde P: O: B adıyla çıkardık. Müzik melodik progresif metaldi. 2011’de ismimizi SLAVES TO FASHION olarak değiştirmeden ve “Artistic Differences” adlı bir albüm yayınlamadan önce epeyce canlı çaldık. Hands of Blue Records adında bir Alman plak şirketindeydik. Norveç ve Almanya’da harika turlar yaptık.Ama sanırım albüm adı biraz kendi kendini gerçekleştiren bir kehanetti çünkü gruba bazı kadro değişikliklerinden sonra birkaç yıl ara verdik. Son dönemde is 50 yıllık metal tarihine saygı duruşu olarak , 2020 yılının her ayında bir orijinal şarkı yayınladığımız “The History of Heavy Metal” konsept albümüyle beraber ortamlara geri döndük.

 • “The History of Heavy Metal” gerçekten ilginç ve yaratıcı bir konsept, bunu yaparken ana fikir neydi?

Konu hakkında fikir farklı barlarda, seminerlerde ve ders verdiğim okulda yaptığım bir ders dizisinden geldi. Tüm metal türünün tarihini temsil eden bir konsept albüm yapmak için kolları sıvadım. Yani bir tür eğitim projesi denilebilir. Yaklaşık dört yıl önce yazmaya başladım ve türün 50. yıl dönümü yaklaşırken, onu gerçekten kaydetmenin ve yayınlamanın zamanının geldiğini düşündüm. Buradaki fikir, müzik hayranlarının bu albümü dinlemeleri ve tüm türe hızlı bir giriş yapmaları.Umarım dinledikten sonra her dönem ve türden gerçek grupları kovalayacak kadar ilgilenirler. Ama aynı zamanda kendi içlerinde gerçekten iyi şarkılar yazmaya ve müzisyen olarak kendimize meydan okumak için tür ve dönemin içinde doğru şarkıları seçmeye çalışıyoruz.

 • Grup olarak nasıl bir araya geldiniz? Şarkı sözü yazma, besteleme ve kaydetme aşamalarını nasıl hızlı bir şekilde çözdünüz?

-Bugün SLAVES TO FASHION, geleneksel anlamda bir gruptan daha çok bir grup kolektifidir. Grup içinde ve çevresinde o kadar çok insan var ki artık grupta kimin olduğunu bilmek neredeyse imkansız. Ama bu konsept albüm baştan sona gerçekten benim fikrimdi, bu yüzden albümün çoğunu ben yazdım. Kayıtlar, farklı insanların hem kayıt hem de prodüksiyona katılabilecekleri yere katkıda bulundukları kolektif çabalardan çok daha fazlasıydı. Odağı bir an taze tutmak için şarkıları aydan aya kaydettik, bu yüzden ayın sonu yaklaştıkça bazı takvim sıkışmaları oldu , ancak şarkıyı şimdiye kadar her ayın sonuna kadar bir şarkı çıkarmayı başardık.

 • Dürüst olmak gerekirse, bu projeyi hayata geçirmek için bir müzisyen ve düzenli bir dinleyici olarak her türlü metale odaklanmak , çalma konusunda çok fazla bilgi ve birikim gerektirir. Siz de bu projede farklı konuk müzisyenlerden destek aldınız, bu süreçlerden kısaca bahseder misiniz?

Haklısın. Tüm bu farklı türleri ve ifadeleri aşmak çok zor.Ve işin ilginç tarafı ise bu zorluğun bazı kısımlarını çok sayıda konuk müzisyen getirerek çözmemiz. Bu farklı alt türlerin hepsini kendi başımıza çalamayız veya en azından vokallerini yapamayız. Misafir müzisyenlerin bazıları grubun eski arkadaşlarıyken, diğer müzisyenleri ise internette araştırma yaparak bulduk. Yani, gemide çok sayıda yerel insan var ama aynı zamanda Brezilya, Kanada, Avustralya, Almanya ve Portekiz gibi dünyanın her yerinden müzisyenler de var. Şaşırtıcı olan, her birinin bir eldiven gibi sımsıkı şekilde projeyi coşkuyla benimsemiş olmalarıdır!

 • Sosyal medya ve yayın platformlarını oldukça aktif kullanıyorsunuz ve hemen hemen her şarkınızın bir videosu ya da en azından lirik videosu var.Şimdiye kadar insanlardan aldığınız tepkiler nasıl? En ilginç ve şaşırtıcı tepkileri nelerdi?

Tepkiler inanılmazdı! Dünyanın her yerindeki metalciler tarafından çok beğenildi!

En şaşırtıcı tepki, bu projeyi yaparak gençler için müzik tarihini bok ettiğimizi iddia eden bir adamdı. Niyetimiz elbette bunun tam tersi. Heavy metalin 50 yıldır yarattığı zengin kültürel tarihe daha fazla odaklanmak. Bir genci 70’lerden ve 80’lerden klasik grupları dinlemeye yönlendirebilirsek veya bazı eski fanları daha modern metale keşfetmeye ikna edebilirsek, bu her şeye değecek!

 • Heavy metal ve türevleri çıkalı yaklaşık 50 yıl oldu.Bu büyük ve güçlü geçmişi o günden bugüne gelişim ve evrimini yorumlayabilir misin ? Bu projede bir metal müzisyeni olarak çaldığın her tür için onu ve ruhunu doğru yorumladığını düşünüyor musun?

Kesinlikle çok çalıştık ,her türe ve şarkıya en yüksek saygıyla yaklaştık. Proje aynı zamanda doğru türleri bulmak, onları yorumlamak ve albüm için doğru “hikayeyi” anlatmak amacıyla yıllarca süren araştırmaları da içeriyordu. Eski tarz black metal ve hair metal açıkça son derece farklı türlerdir, bu yüzden kaydettiğimiz her şarkı ve bölüm için zihnimizi yeniden düzenlememiz gerekiyordu. Yaptığımız işle gurur duyuyorum çünkü bunların hepsi kalbimizin içinden yapıldı, ama yinede doğru bir şeyler yaptığımızı başkaları yargılamalı.

 • Metalin tarihi hakkında çok konuştuk. Yaklaşık 50 yılı aşkın geçmişte, metal müzik türünü ve topluluğunu nasıl görüyorsunuz? Hayranlar ve müzisyenler olarak sevdiğiniz ve hoşlanmadığınız şeyler nelerdir?

– Tüm metal kültürünü ve etrafındaki topluluğu seviyorum. Heavy metali ilk kez 1986’da genç bir çocuk olarak dinlemeye başladım, bu yüzden birçok değişikliğin parçası olduğum ve metal ağacının pek çok yönden büyümesini izlediğim için şanslıydım. Metal topluluğunun çok canlı olduğu bir kasabada yaşadığım için şanslıyım, bu beni bu yüzden iyi hissettiriyor. Ayrıca burada pek çok çocuğun buna yöneldiğini görüyorum. Bu proje sayesinde pek çok yeni müzik ve yeni alt türler keşfettim, özellikle de son 20 yılda olanları. Umduğum bir şey varsa, bazı hayranların yeni alt türlere biraz daha açık olması gerektiğidir çünkü dünyanın her yerinden insanların meraklı ve yeni izlenimlere açık olması çok önemlidir.

 • Diğer projelerinizden bahsedelim. Bize kim olduğunuzu tanıtabilir misiniz?

– Norveç’ten 43 yaşında bir lise öğretmen, danışman, müzisyen, yapımcı ve heavy metal hayranıyım. 15 yıldır, Haugesund adlı küçük bir sahil kasabasında tarih, sosyal bilimler ve psikoloji öğretiyorum.Burada da gruplarda çaldım, yerel sanatçılar ile müzik yaptım, heavy metal hakkında birçok konferans verdim ve asla gülümsemeyen huysuz bir yaşlı adam hakkında bir çocuk kitabı yazdım.

 • Bir plak şirketi ile nasıl bir sözleşme yaptınız? Müzik sektöründen ve piyasadan size gelen tepkiler nasıl?

– İlk albümümüz Crossing Over‘ı kendi şirketimizde yayınladık ve ardından ikinci albüm Artistic Differences için Alman plak şirketi Hands of Blue Records ile anlaşma yaptık. Şimdiye kadar The History of Heavy Metal konsept albümüne herhangi bir şirketi dahil etmedik. Dürüst olmak gerekirse, herhangi bir plak şirketinin her ay yeni bir şarkı yayınlama gibi çılgın bir projeye balıklama atlayacağını düşünmüyorum ve bunu yapacak sanatsal özgürlüğe sahip olmak bence harikaydı. Ancak fiziksel albümü yayınlamakla ilgilenen bazı ilginç plak şirketlerimiz var ve tanıtım konusunda biraz yardım almak hiç fena olmaz 🙂

 • Bu sağlam albümden sonra,grup olarak bu çoklu tür çalma konusunda yeniden yola çıkacak mısınız? Yoksa başka planlarınız mı var?

– Zaman gösterecek! Grubun içinde ve çevresinde harika bir ivme var. Ve herkes bunu devam ettirmek istiyor. Kesin tür çılgınlığının bir katarsisi olarak herhangi bir tür sınırından uzak daha yaratıcı bir albüm olacağını düşünüyorum. Ama kavramı bir şekilde takip edeceğimizi de biliyorum. Örneğin, konsept albümde, sadece karışık (Expressions of Extremity) veya daha uzun şarkıların (The Evergrowing Tree) parçaları olarak temsil edilen epeyce alt tür var.Bu yüzden bazılarını kesinlikle tam şarkılar olarak kaydedeceğiz. Başka çılgın fikirlerimiz de var.

İnsanlar size ve müziğinize nasıl ulaşabilir? Sosyal medya bağlantılarınızı paylaşabilir misiniz?

– Sorun değil! Şimdiye kadar tüm şarkılar YouTube (şarkı sözü videoları), Spotify ve iTunes’da yayınlandı. Fiziksel sürüm (CD ve plak), tüm şarkılar dijital olarak yayınlandığında yayınlanacaktır.

Facebook: http://facebook.com/slavestofashionband/
YouTube: https://www.youtube.com/slavestofashion
Spotify: https://open.spotify.com/artist/32v5Cdl9tb2XeqCIfTS176?si=KVgLDND3RFmpp1oPk

 • Okurlarımıza son olarak iletmek istediklerinizi alarak konuşmamızı sonlandıralım.

Umarım çılgın küçük projemiz The History of Heavy Metal’e göz atmak istersiniz. Siz metal kafalılar ve müzik hayranları için ilginç ve harika bir albüm yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yaptık!

Harika sorular için teşekkürler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu