Haberler

Thrash Metal Grubu Crisix’ten Yeni Video Army of Darkness Yayında!

13 Ekim 2023 tarihinde çıkacak olan "Still Rising... Never Rest" albümünden alınmıştır.

İspanyol Thrash Metal Grubu Crisix Yeni Albümünü Sunuyor

İspanya’dan Crisix, Barselona merkezli bir vintage thrash metal grubudur. Soundları Megadeth ve Overkill gibi Amerikan türünün öncülerinin yanı sıra kendi ülkelerinin efsanevi Angelus Apatrida ve Aggression’ın ilk dönemlerinden esinleniyor. Basın tarafından büyük beğeni toplayan grubun canlı performansları tüm Avrupa’nın en amansız ve enerjik performansları arasında yer alıyor. 2008 yılında Crysys adıyla kurulan grup, Javi Carrión ve Marc Torras (her ikisi de eski Shadon) tarafından kuruldu. Gitaristler Marc Busqué (ex-Helltears) ve Albert Requena (ex-Face) da dahil olmak üzere yerel gruplardan saygı duydukları meslektaşlarını da aralarına aldılar. Başlangıçta bir solist bulmuş olsalar da solist ilk konserlerine çıkamadı. Onun yerine başka bir lokal isimle, Bourbon Society’den basçı Julián Baz’la anlaştılar. İşler o kadar iyi gitti ki onu kalıcı olarak bünyelerine kattılar. Crisix çok iyi çalıştı ve sıkı konserler vererek o yılki Martohell Metal Rumble’ı kazandı. Ödül parasıyla ilk single’ları “Dead by the Fistful of Violence “ı kaydettiler. Parça yıllık Spain Kills derlemesi için seçildi. Yıl sonunda iki şarkı daha kaydettiler – “Internal Pollution” ve “Mummified by Society” – ve ilk demoları Demonsthrashion’ı yayınladılar. Demonun gücüne dayanarak Wacken Open Air’in A Metal Battle’ında yarışmak üzere seçildiler: İspanya 2009’da yarışmak üzere seçildiler.

Yarı final turunu kazanan grup, yılın ilerleyen dönemlerinde Almanya’da yapılacak 19 grupluk finalde yarışmaya hak kazandı. Jüri oylamasını kazandılar ve ödülleri Wacken ile bir albüm sözleşmesi, küresel dağıtım, Washburn ve Eden gibi büyük müzik ekipmanı markalarından sponsorluk ve kaydı desteklemek için kendi Avrupa turneleri oldu. Crysis Almanya’da Polonyalı prodüktör Waldemar Sorychta ile ön prodüksiyon çalışmalarına başladı, ancak Wacken birkaç hafta sonra bütçelerini kesti. Barcelona’daki Axtudio’da kendi başlarına çalışmak üzere (Sorychta olmadan) ülkelerine döndüler. Bitmiş albümü miks ve mastering için Almanya’daki Stage One Stüdyosu’na gönderdiler. Bekleme süresi boyunca Sony, grup isimlerinin Sony’nin dağıtımını yaptığı Crysis adlı video oyununun ticari markalı ismiyle çeliştiği konusunda ısrar eden bir ihtarname gönderdi; grup buna razı oldu ve isimlerini Crisix olarak değiştirdi. The Menace adını taşıyan ilk albümleri nihayet 2012 yılında İspanya’daki Kaiowas Records tarafından yayımlandı.

Albümü desteklemek için sıkı bir turneye çıkan grup, Kasım ayında Barcelona’daki Moontower Stüdyoları’nda yapımcı/mühendis Javi Félez (Graveyard) ve Mana Recordings’te Erik Rutan (Hate Eternal, Morbid Angel) ile miks ve mastering çalışmalarına başlamadan önce kısa bir ara verdi. Setin ilk single’ı “Bring ‘Em to the Pit” Nisan 2013’te bir tanıtım videosu olarak yayımlandı. Ayın son günü olan 30 Nisan’da grup, İspanya’nın Top 100 albüm listesinde 63 numaraya ulaşan Rise…Then Rest’i yayınladı. Mayıs ayında Crisix ulusal bir turneye başladı. Ekim ayında grubun kurucu basçısı Torras, grup arkadaşlarıyla hiçbir ilgisi olmayan kişisel nedenlerden dolayı gruptan ayrıldığını açıkladı. Uzun bir seçme sürecinin ardından Crisix onun yerini doldurması için Dani Ramis’i seçti. Yeni basçılarını alıştırmak için Avrupa’nın dört bir yanındaki kulüplerden festival sahnelerine kadar çok sayıda konser verdiler. Crisix, Kaiowas ile olan sözleşmesini feshetti ve ardından başka bir anlaşma arayışına girdi.

Sonunda 2014’ün sonlarında Fransız Listenable Records ile anlaştılar ve 2015’in başlarında mühendis Òscar Ax ile Axtudio’da tekrar kayıt yapmaya başladılar. Jens Bogren’in masteringini yaptığı albüm From Blue to Black adıyla yayımlandı. Albümden önce “Strange” şarkısı için bir lirik video ve “G.M.M. (Great Metal Motherfucker)” için resmi bir video yayınlandı. Avrupa’daki tüm büyük festivalleri gezdiler ve eleştirmenlerden övgüler aldılar. Crisix turlarını tamamladıktan sonra hiç vakit kaybetmedi. Axtudio’ya yeniden girdiler ve albümün parçalarını mastering için bir kez daha Bogren’e gönderdiler. Ridley Scott’ın Aliens’ı (“Xenomorph Blood”), romancı George R.R. Martin’in fantezi dünyaları (“The North Remembers”) ve Akira Toriyama’nın Dragon Ball karakteri (“Prince of Saiyans”) gibi geniş bir konu yelpazesinden yararlanan şarkılar, yoğun bir thrash metal ve hardcore karışımıyla işlendi. Ertesi yıl Vio-Lence, Nuclear Assault, Exodus ve Anthrax gibi thrash ikonlarının şarkılarının cover versiyonlarını içeren Crisix Sessions, Vol. 1: American Thrash yayınlandı. ~ Thom Jurek, Rovi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu