Kritikler

Seth – La Morsure du Christ Albüm İncelemesi

Fransa Black Metal´inin önde gelen isimlerinden biri olan Seth, merakla beklenen altıncı stüdyo albümleri “La morsure du Christ” i 7 Mayıs´ta Season of Mist etiketiyle piyasaya sürdü

Season of Mist – 2021 – Fransa

Fransa Black Metal´inin önde gelen isimlerinden biri olan Seth, merakla beklediğim altıncı stüdyo albümleri “La morsure du Christ” i 7 Mayıs´ta Season of Mist etiketiyle piyasaya sürdü. İlk Demo çalışmaları “Apocalyptic Desires” ile 1996 yılında underground metal piyasasına düştüğü dönemden günümüze kadar öncelikle Fransa´da sonrasındada global düzeyde Black Metal sahnesinin önemli gruplarından biri oldular. Özellikle 2000´lerin başında Black Metal adına üretkenlikte liderliği kapan Fransız grupları arasında hemen sıyrılmışlardı. Seth ile tanışmama vesile olan albüm “Divine-X” albümüdür. O günden beri grup radarımdan çıkmadı.

Seth, Black Metal içinde farklı öğeleri, elementleri kullanmak adına cesur bir grup, öyle ki kariyerlerinde deneyselliğin biraz abartıldığı, onları Black Metal çizgisinden saptıran (Göreceli bir görüş tabi bu farklı düşünenler mutlaka vardır) çalışmalara dahi imza attılar.Fakat sekiz sene sonra gelen “La morsUre du Christ” albümü ile Seth, özellikle eski fanlarının yüzünü güldürerek hikayelerinin başladığı noktadaki izleri, dokunuşları alarak modern bir sound ve yorumla muhteşem bir çalışmaya dönüştürerek bizlere sunuyor.

Albümün kayıdı Paris´te Studio Sainte Marthe´de yapılmış.Kesinlikle çok doğru bir seçim. Albümün mühendisliği ve mastering işçiliği harika, belkide albümü mola vermeden sonuna kadar dinleyebilmemin sebeplerinden biri de budur. Son olarak kapak çalışması için bir kaç söylemek isterim.Son dönemlerde bütün dünya medyasını meşgul eden Notre Dame Katedralinde çıkan yangın Seth´in son albüm kapak çalışmasında da yerini almış. Çok iyi bir dijital art ile albüm kapağı olarak yorumlanmış. Zaten oldum olası kırmızı canlı tonların bu tarz kullanımını çok sevmişimdir. Ayrıca merch ürünleri üzerinde de harika duruyor. Albümün fiziki versiyonlarına yada tişört gibi ürünlerine ulaşılması zor biliyorum; ama bir şansınız varsa bunu mutlaka değerlendirin özellikle tişört basımı harika. Bu albüm fiziki olarak arşivde mutlaka yerini almalı diyerek bende LP versiyonunu arşive kattım. Aslında insanın kafasını karıştıran bir çok özel ürün vardı, ayrı ayrı kombin edilmiş kaset ve cd box-setleri cidden güzeldi ne yazık ki ben kararımı verene kadar tükendi. Yanılmıyorsam cD-box´ta Notre Dame Katedralinin küllerini de edinmek mümkündü (Delice bir fikir gerçekten ). Sizleri yine bir çok ayrıntıya boğdum farkındayım, kritiği sonuna kadar okuyabilme sabrına sahip herkese teşekkür ederim. Albümü şiddetle tavsiye ediyorum, bir Black Metal fanı bu albümden uzak kalmamalı.

9/10

Bir Yorum

  1. Nihayet ülkemizde bu albümün kıymetini bilen bir yere denk geldim. Emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu