Blog

Moonspell Ankara Konserleri İzlenimleri

Yazarımız Venominfernus'un Moonspell Ankara Konseri İzlenimleri

17 Mayıs 2022 Moonspell

2015 yılının buz gibi soğuk bir aralık günü Finntroll ve Epica ile geçici bir ara verdiğim Ankara’nın güzide seyircileriyle birlikte, sevdiğim grupları izleme şansını Moonspell ve birkaç günün ardından Soen ile birlikte tekrar yakaladım. Neredeyse yedi uzun yılın ardından Ankara’da pek de bir şey değişmemiş. Yine aynı coşkulu ve kaliteli seyirci, kapı önü muhabbetleri, konser sonundaki yüzlerdeki tebessüm…

Moonspell’i 2019 yılında pandemiden hemen önce Rotting Christ ile birlikte turladıkları konserde bir kez daha izleme şansının yakalamıştım. Ancak o gün gerek mekanın yetersizliği, gerek organizasyon eksikliği hafızalarda kötü anılar bırakmıştı. Nihayet pandemi belasından yavaş yavaş kurtulup 2022′de Moonspell’in 30. yılının şerefine bu toprakları tekrar şereflendireceğini duyunca biletimi alıp, beklemeye başladım.

Konser günü gelip çattığında, saat 20:00 kapı açılışı, 21:30 ise konser başlangıcı olarak daha önce duyurulmuştu ama ben 10 saat tren yolculuğundan sonra pek dinlenmeye de fırsat bulamadığım için, konserin sonunu da “bir bar taburesi üstünde Teoman’ın uyuduğu yaştayım” durumunu yaşamamak adına, ikinci duble kahvemi içtikten sonra neredeyse yedi yıl sonra saat 21:00′da Jolly Joker’in kapısındaydım. Normal şartlarda her konser öncesi mutlaka sıra olan Jolly Joker’in önünde artık hafta içi olmasından mı kaynaklı yoksa hepimizin üstünden silindir gibi geçen ve geçmeye devam eden ekonomik krizin ektilerinden midir bilmiyorum, üstelik Moonspell’in ilk Ankara konseri olmasına rağmen, pek kalabalık olmadığı gibi konsere de tahminimden daha az katılım vardı.

Saat 21:30 da Moonspell üç yılın ardından sonra tekrar karşımızdaydı, açılış parçaları harika bir video klibi de olan “The Greater God”dı. Hemen ardından benim favori albümüm “Extinct”in isim parçası ile devam ettiler. Bu sırada salonun pek de yoğun olmamasından kaynaklı güzel de bir açı bulup biraz fotoğraf ve video çektim (Fernando saçlarını yeniden uzatsan şahane olur) (hehe)

“Night Eternal”, “Opium”, “Awake” ile devam eden konser 10 saatlik yolculuk, uykusuzluk, yorgunluğu alıp götürdüğü gibi iyi ki gelmişim dedirtti ve şunu kesinlikle söyleyebilirim ki; şu topraklarda izlediğim performans, dinlediğim setlist, her ne kadar az da olsa seyirci olarak en iyi Moonspell konseriydi. Sadece 2015′deki gibi bir de “Breathe” eşliğinde gerdan kıran dansözümüz eksikti, o da olsaydı efsane bir konserimiz olacaktı artık kısmet bir sonraki gelişlerine diyelim.

Konserin artık sonlarına doğru klasikleşen Moonspell parçaları “Vampiria” ve “Alma Mater” de hep bir ağızdan söylendikten sonra “Full Moon Madness” ile bu güzel konser nihayete ermiş oldu.

17 Mayıs tarihinde Jolly Joker’de olanlar için harika bir konser, katılamayanlar için ise şahane bir Moonspell’i deneyimi geride kalmış oldu. Tekrar kendilerini ne zaman izleriz bilinmez ama Moonspell’in 2022 yılı Ankara konseri bence unutulmazlar arasında yerini aldı diyebilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu