Kritikler

ZYKLON ”Disintegrate”

Candlelight – 2006 – Norveç

2000’li yıllar aslında all-star dediğimiz ünlü grupların ünlü elemanlarının yarattığı ünlü olma adayı grupların mantar gibi türemesine sahne oldu. Kimisi maddi temelli oldu kimisi de gerçekten iyi adamların birleşmesinden daha iyi müzikler ortaya konabilir düşüncesiyle oluştu. Bu ikinci gruba girenlerin arasına Susperia, Bloodbath, Dragonlord gibi parlamış yıldızların yanına Norveç’li Zyklon’u eklemesek yetim hakkı yemiş oluruz. Emperor gibi bir döneme damgasını vurmuş black metal grubunun kurucu elemanlarından Samoth’un tohumlarını attığı bir grup Zyklon. Gitarda Samoth..Ya gerisi. Yine Emperor ve Enslaved gibi gruplarda çalmış sağlam bir cv’si olan Trym davulda, daha önce Myrkskog’da da çalmış olan Destructor yine gitarda ve son olarak Odium ve Myrkskog’da çalmış olan Secthdamon Bass ve vokalde yer alıyor.

Grubun Disintegrate albümüne gelmeden önce neler yaptığına bakacak olursak boş durmadığını görebiliriz. Temelleri 1998’de Samoth tarafından atılan grup 2001’de ismini çok duyuran World Ov Worms albümünü çıkardı. 2003 te bunu yine başarılı bir albüm Aeon izledi. Esas olarak bu iki albümde vokal olarak black metal etkisi biraz fazla görülmekle beraber müzikal anlamda var olan kompleks yapı ağırlıklı olarak Zyklon’u bir death metal grubu olarak adlandırılmasına meyil verdi. Geçtiğimiz ay Candelight Records’tan çıkan son albüm Disintegrate de bu Zyklon’un bu yönde yere biraz daha sağlam bastığını görüyoruz. Albüm toplam 45 dakikadan ve 10 parçadan oluşuyor. Samoth ve Trym kaynaklı olarak önceki iki albümde görülen Emperor etkileri artık bu albümde hemen hemen yok olmuş. Ve yine önceki iki albümde görülen elektronik efektler bu albümde kazınmış. Hatta bazı parçaların death-thrash koktuğunu bile söyleyebilirim. Değişimden kastettikleri sertlikse bunu kesinlikle gerçekleştirmişler. Önceki iki albüme göre daha orta tempo parçaların hakim olduğu albümdeki groovy yapı ilk göze çarpan özelliklerden. Ama buna istinaden oldukça hızlı ve nefret dolu bir girişe sahip Vile Ritual albümdeki en iyi parçalardan. Disintegrate, açılış parçası In Hindsight benden tam puan alan parçalar.

Disintegrate benim için 2006 için aklımda kalacak albümlerin başında olacak bir albüm şimdiden. Kesinlikle tavsiye edilir.

8/10

Caragdur Photography

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu