Röportajlar

ZİFİR

Merhaba son albümünüz “Kingdom of Nothingness”ten dolayı yürekten tebrik ediyoruz, gerçekten çok sağlam bir albüm olduğunu düşünüyorum, öncelikle biraz albümden bahsedelim, şarkılar nasıl oluştu, kayıtlar nasıl geçti vs?
Nursuz:
Öncelikle yorumların için teşekkürler. Şarkılar 2012-2016 yılları arasında oluştu. Aslında Cult of Erinyes ile yapmış olduğumuz Split çalışması bu albümün bir anlamda ilk temellerini attı da diyebiliriz. 2016 yılında tüm şarkıların şekillenip albüm formunu almasıyla kayıtlara başladık. Nihayetinde 2016 yılında İstanbul ve Eskişehir olmak üzere iki farklı şehirde yapıldı kayıtlar.

Kingdom of Nothingness hakkında aldığınız yorumlar nasıl gidiyor?
Şu ana kadar gelen yorumların birçoğu olumlu. Tabi ki her zaman önceki albümleri daha çok beğenen veya birçok eleştirisi olan kritiklerde aldık. Lakin gördüğümüz kadarıyla ortak kanı bu albümde önceki albümlere göre çok daha fazla yoğun bir karanlık hava olması ve genel havanın mid tempo ve yavaş bir atmosfer üzerine kurulu olması durumu. Bu durum hemen hemen herkes tarafından dile getirilmiş kritiklerde. Şarkıları yaparken ve sözleri yazarken artworke kadar yansıyan hissiyatımızın aynı şekilde yorumlanması bizim için hoşluk oldu tabi ki. Bu albümle birlikte başta USA olmak üzere birçok radyoda çalındı parçalar. Şuana kadar genel olarak oldukça iyi gidiyor diyebilirim.

Kingdom of Nothingness sizin üçüncü albümünüz ve her ne kadar diğerlerini de sevsem de bu albüm kanımca onlardan çok daha etkili olmuş kanımca, peki siz nasıl değerlendirirsiniz, son albüm ve diğer albümler arasındaki farkları?
Aslında bir önceki soruda kısmen de olsa cevaplamış oldum sanırım. Bu albüm bir öncekine göre daha karanlık ve iç bunaltıcı bir tempo ile gidiyor. İşlediğimiz ögeleri, yani sözleri önünüze alıp müziği dinleyip görsellere bakarken gerçekten o katran karası ve zift yapışkanlığındaki ağırlığı hissettirmekti amacımız. Bu albümde diğerlerinden farklı olarak bunun üzerine yoğunlaştık.

Yine albümle ilgili dikkatimi çeken bir diğer önemli noktada bu albümde karanlık çok daha fazla hakim, ve elbette oldukça samimi bir karanlık, bu konu hakkında görüşleriniz?
Karanlık kavramını hissiyat olarak hissettirmek ve sözlerde farklı formlarda ele almak Zifir için vazgeçilmez bir konu açıkçası.

Albümde genel olarak nelerden bahsettiniz şarkı sözlerinizde ya da bir diğer deyişle neler ilham verdi size bu konuda?
İnsanoğlunun kendini aşırı önemsemesi, uhreviyata duyulan nefret, din karşıtlığı ve nihilizm diyebilirim.

Geçtiğimiz 2017 yılı içinde Zifir’de dahil olmak üzere The Sarcophagus, Sarinvomit, Dishearten gibi birçok başarılı grup black metal de çok iyi albümler yaptı, Witchtrap geri döndü vs, siz bütün bu gelişmeleri ve Türkiye'de Black Metal piyasasını nasıl buluyorsunuz?
Şuan black metal grupları cidden delirmiş durumda, buna death metal gruplarını da dahil edebiliriz tabi ki. Yurtdışı turları, konserler, yabancı ve klas şirketlerle anlaşanlar..Kesinlikle bir yükseliş veya uzunca bir süredir birikmiş olanın irinin patlaması gibi görüyorum bu durumu. Bence muhteşem.

Kingdom of Nothingness albümünün kapak tasarımı da çok ilginç, genel olarak konusu nedir?
Bir meshi takip eden insan topluluğunun onca yolu onun peşinden gittikten sonra geldiği çıkmazda, karşılarında birden buldukları manzarayı betimliyor. Bu durumun bir ekran alıntısı gibi resmedildi Rus artis Vergvoktre tarafından. Çalışmadaki her bir insan suratı birbirinden farklı ve birbirleriyle konuşanlar var. Yani tüm bu hikayenin sonundaki sahne bu şekilde resmedildi diyebiliriz.

Genel olarak Black Metal’in dünyadaki durumunu nasıl buluyorsunuz?
Her zamankinden farklı değil bence, tabi k bu benim kişisel fikrim. Dahası, dünya daha çok black metal olmaya başladı kanımca. Cinnet kitleler halinde histeri gibi dalga dalga geliyor. Kapak çalışması henüz netleşmemişken başka bir artis ile görüşüyorduk (ismi lazım değil) bize öneri olarak kutsal bir mekanın patlamış halini yapmayı önerdi. Tabi bu belki onun için çok extreme bir durum lakin ona bunun çok başarılı bir anlatım olmadığını, bunun bizim yaşadığımız yerde zaten sürekli olan normal bir şey olduğunu anlatmaya çalıştık. Kastettiğim şey bu, daha sistematik bir yok oluş süreci yaşanıyor, hem fiziksel hem psikolojik.

Peki Zifir’in bundan sonraki planları arasında neler var, mesela konserler olacak mı?
2018 yılında yeni albüm üzerine çalışmayı planlıyoruz. Konser konusunda şuan iki kişiyiz lakin uygun bir kadro kurulması durumunda sahne alabiliriz. Bu da planlar arasında lakin ne zaman gerçekleşir şuan için bir şey diyemiyorum.

En sevdiğiniz Black Metal grupları kimler ve son zamanlarda dinlediğiniz ve tavsiye edeceğiniz isimleri bizlerle paylaşır mısınız?
2017’de çıkanlardan Aosoth, Blut Aus Nord, Aversio Humanitatis, Ominous Shrine, Outre diyebilirim. 26 Ocak’ta çıkacak olan PORTAL albümünü de dahil edebiliriz.

Extreminal Webzine olarak sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ediyor ve çalışmalarınızı ilgiyle takip edeceğimizi bilmenizi istiyoruz. Son olarak sevenlerinize neler söylemek istersiniz?
İlleti yayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu