Röportajlar

ZABB

Zabb hikayesi nasıl başladı,başlamandaki amaç neydi ?
Aslında hadi ben ambient yapayım yada trance yapayım gibi bir düşüncem yoktu, sadece bir şeyler üretme gazım vardı, enstrüman çalamıyorum, Zabb’a başladığım sıralar bu tarz müzik çok hoşuma gitmişti, sabah akşam dinler olmuştum, elimde yapma fırsatı varken bunu değerlendirdim. İyi yada kötü oldu, ben yaptığım şeyden memnunum, bu benim bu tarzda ilk deneyimim. Çok da bilmeden bir şeyler yapmaya çalışmışsın önce öğren ben senin yaptığını dinlemem diyen varsa da çok da umrumda değil, satacağım 50 demo beni zengin etmeyecek, ben istediğimi yaptım, bir şeyler ürettim, gerisi pek önemli değil.

İlk deneyime göre ilginç şeyler elde etmişsin,peki dinleyicilerin tepkileri ne doğrultuda oldu ?
Açıkçası yakın arkadaşlarım beğendiklerini söylediler ama arkadaşlar kötü birşeyler söyleyemez, demo hiç bir yerde kritiklenmedi. Dış görünüşü ile oldukça ilgi çekiyor zaten, alan da hmm Fatih ilginç olmuş falan diyor, sanırım pek beğenmediler yada alışılagelmiş bir tarz da değil, belkide benden böyle bir şey beklemiyorlardı, malum 3. grubumda hala brutal vokal yapıyorum 🙂

Diğer gruplarda kayıt yapamamanın bir bilinçaltı kaynağı bu kayıdı doğurmuş olabilir mi ?
Diğer gruplarda (Assassination,Aborda) kayıt yaptım, pek güzel olduğu söylenemez tabi 🙂 şu an bulunduğum Pesteaten’a da yeni girdim, yani Zabb’ı ortaya attığımda o yoktu, nitekim de Zabb’ta vokal kullanmadım. Sadece ilk soruya verdiğim cevapta da dediğim gibi bir şeyler üretebilme isteği bu, bir çeşit ego denebilir.

Parçalarda çok fazla karanlık bir atmosfer bulamadım,genelde daha depresif,tribal tınılar var,iç dünyanda dönen şeylerden bizlere bahsetmek ister misin?
Tribal tınılar… Başta amaç buydu zaten. İç dünyama gelince; sıkıntılı bir dönemdi o demoyu yaptığım sıralar, hemen hemen her gün alkol alıyordum. Şarkılar alkollü iken yapıldı yani.

Bizim forumda gelen yorumlar genelde iyi yöndeydi,peki diğer siteler veya tanımadığın insanlardan gelen yorumlar nasıldı,sonuçta Türkiye sınırları içerisinde çok fazla denenmeyen bir tarz ve extreme metal müzik severlerin çok şey bulamayabileceği bir tarz,genel olarak underground trance ve trip hop seven insanlar bu kayıdı dinledi mi,yoksa bu kayıt kimlere ulaşması için yapıldı?
Kayıt özellikle ulaşması gereken birileri için yapılmadı normal olarak, Türkiye’de çok da dinleyicisi yok sanırım bu yüzden pek ilgi gördüğü de söylenemez. Yurt dışına gönderip asıl oranın tepkisi ne olacak onu merak ediyorum ama henüz göndermedim, bu benim kendi tembellik ve çulsuzluğum yüzünden tamamen. Türkiye içinde satılan demolar da kime gitti pek bir fikrim yok, ziyaretçi defterim, forumum falan olmadığı için mail atıp yorum yapan da olmadı.

Peki bu ilgisizliği,tanıtım yetersizliğine mi bağlıyorsun,yoksa tarz ile fazla insanın ilgilenmediğimi mi?
İkisi de denebilir bence, bir de insanların hiç bir demo ile ilgilenmeme gibi bir yanları var, bu daha büyük bir faktör bence.

Parçalara gelelim,neden isimleri Osmanlıca?
Başta yaptığım şarkılar İngilizce, internette de öyle yaydım onlar öyle kaldı, diğerleri de Osmanlıca olsun istedim, bu de benim kendi egom diyebilirim 🙂 Türkçe yapmak istiyordum ama Kabih-ül Vech mesela Çirkin yüzlü adam demek, Kabih-ül Vech olunca daha ilgi çekici gözüküyor, yabancı bir kültür de değil sonuçta, Osmanlıca…

Zabb için gelecekte neler düşünüyorsun?
Yeni yapacağım demolar daha ambient olabilir, ama triballik mutlaka olacak. Yapabildiğim yere kadar, üretebildiğim kadar bir şeyler üreteceğim. Albüm çıkarmayı da düşünmüyorum, kendi imkanlarımla basıp satacağım.

Yeni çalışmalarında,daha karanlık bir sound ve atmosfer mi bekleyecek bizi?
Yaparkenki ruh halime bağlı aslında ama çok da neşeli şeyler yapmayı düşünmüyorum açıkçası.

Yeni parçalarda vokal kullanmayı düşünüyor musun ?
Olabilir, hatta güzel olur, "Zaar" için vokal kaydetme imkanım yoktu ama uğraşırsam sanırım olacak. Olursa da dörtlük dörtlük sözler olmaz, birkaç kelime farklı seslerle söylenir gibi…

Parçalarda lirik yok,ama en azından parça isimlerinde nelerden bahsettiğini bizlerle paylaşır mısın?
Şarkıların atmosferine göre isim koyuyorum, merak eden açıp Osmanlıca sözlüğe bakabilir 🙂

Son olarak kapak gerçekten hoş, donuk bir atmosfer, mini cd-r fikri nereden esti?
Kapak resmini ben çektim, okulumun alt tarafında böyle güzel bi orman var. Mini Cd-r bir demo vardı bende bir tane, baktım ufacık çok hoş duruyor, benim E.P. de ona sığıyor neden ben de mini Cd-r’a basmayayım dedim, farklı ve hoş oldu, üstelik taşıması ve barındırması da kolay

Şimdilik Sorularım bunlar,cevaplar için teşekkürler,eklemek istediğin birşeyler var mı?
Nasıl bir şeyler yaptığımı merak eden varsawww.myspace.com/zabbspace adresinden dinleyebilir, projemin sitesizabb.extreminal.com buradan da bilgilere göz atabilirler. Beğenmeyen varsa kapasın sayfayı yeter, kitlelere ulaşıp sarsmak gibi bir sıkıntım yok, olacağını da sanmıyorum. Röportaj için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu