Kritikler

YGGDRASIL ”Irrbloss”

Grand Master Music – 2010 – İsveç

İsveçli folk metal grubu Yggdrasil , doğadan gelen atmosferik seslerin birleşimini yansıtıyor müziğinde. Peki ya Nedir Yggdrasil ?

– Yggdrasil kökleriyle 9 diyarı birbirine bağlayan yaşam ağacıdır. Bu ağacın dalları arasında 4 geyik dolaşır ve bu geyikler tomurcukları yerler. (Bu geyikler aslında rüzgarları temsil ediyor efenim.) Ragnarok’da Ateş devi Surtr tarafından yakılacaktır. Nerden nereye geldik konu yine Surtr‘a geldi (Amon Amarth’ında son albümünün ismiydi Surtur Rising) bu demek oluyor ki grup İskandinav mitolojisini benimseyenlerden onlarda Kuzey Tanrılarına inanmakta.

Yggdrasil’inde kelime anlamını bildiğimize göre grubumuza geçebiliriz. İsveçli farklı bir folk metal grubu müziği yumuşak fazla sert değil çok gaz parçalar bulamazsınız ama aradığınız huzuru bulursunuz hayal edersin farz edin ki bir ormandasın doğayla iç içe mis gibi hava ormandan gelen atmosferik sesler bütün hepsini barındıran bir grup işte. 2001 yılında 2 kişi tarafından kuruldu Yggdrasil daha sonra kadroya 2 kişi daha dahil edildi, ama çeşitli sebeplerden albümlerini 2007’de rötarlı çıkardılar. Tabi demoları da mevcut grubun. Folk metal severler kesinlikle dinleyince vazgeçemeyecek keman kullanımı da ayrı bi’ hoş .

Koroyu anımsatan clean vokaller, brutaller ile süslenmiş açılış şarkısı ‘Höstmörkrets Natt’ en sevdiklerimde başı çeker sololarına da bayıldım.Müziğin ritmine kapılıyor insan dinlerken. Flüt keman uyumuyla her şey 4/4lük. Albümlerinde her zaman bayan vokal bulunur bu albümde de hatun vokallerde ayrı bi’ güzellik katmış. Eski albümlerinde diğer folk gruplarından ayrılan özelliği de maddi açıdan kaygısı olmayan sevdikleri müziği insanlarla paylaşan pek de fazla iddialı olmayan bir grup olmasıdır herhalde.Ama bu son albüm baya bi’ iddialı olmuş. Akıp gidiyor albüm nasıl bitti anlamıyorsunuz sakin, huzur verici arada hüzünlü melodiler barındıran yaldır yaldır bir folk albümü olmuş.

Folk Metal severlerin mutlaka edinmesi gereken bir albüm.

7/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu