Blog

Yeni Keşifler Köşesi #3

Herkese Merhaba,

İlk sayılarımızın okunma sayısı oldukça tatmin ediciydi ve şimdi sırada ikinci sayımız. 17 Mayıs’tan beri bize gerçekten 100’den fazla yeni grup ulaştı. Tabii ki hepsi değerlendirmeye alınabilecek tarzlarda değiller. Bazısı oldukça amatör, bazısı ise tarz ile alakası olmayan işleri bize metal diye yutturma hevesinde… Fakat ince eleyip sık dokuyup ,sizlere 3. sayıyı hazırlamaya karar verdim.

Şimdi lafı çok uzatmadan ilk grubumuz olan Omnifariam ile kolları sıvayalım!

2010 yılında kurulan Porto Riko’lu grup ,sanırım benim o ülkeden dinlediğim ilk metal grubu olabilir. Çok emin olamadım. Grubumuz death metal çalıyor. Fakat old school ya da black/death değil, aslında melodik ve groove tonlarla süslenmiş bir thrashy death metal desem yanlış yorumluyor olamam. Vokaller tam anlamıyla death metal vokalini yansıtmıyor, daha scream vokale kaçan bir brutal vokal kullanılmış. “Neglected are the Weak” bize yolladıkları parça,2019 yılında bağımsız olarak çıkardıkları ilk albümleri olan “The Art of Collision” ‘un 4. parçası,diğer parçaları da bize ulaştırırlarsa daha geniş bir değerlendirme yapacağım. Fakat bence fena iş çıkarmamışlar,albümün kapak çalışmasının renkleri ve tasarımı oldukça başarılı…

Sıradaki grubumuz ise Avustralya’dan Black Trillium, grup 90lar stili doom/death metal çalıyor. Kayıt kalitesi oldukça iyi, brutal vokal ağırlıklı fakat yer yer clean vokaller konuşma tarzına yakın tonda kullanılmış. 2 kişiden oluşan Black Trillium, şarkı sözlerinde Avustralya tarihi hakkında hikayeler anlatıyor. Bağımsız olarak piyasaya sürdükleri bu albümün ismi ise “The Fatal Shore”. Kapak ile oldukça eş değer anlam içeren bir isim olmuş. Gerçekten başarılı bir doom/death metal çalışması

Norveç’li grup Tales of Dhvaras ,Black Metal çalan bir topluluk.Aslında çok hızlı bir parçayı bize iletmemişler ama tarzdan anlayabileceğimiz üzere son dönem Norveç Black Metal etkilerini hemen hissediyoruz. Satyricon ,Darkthrone son albümlerinde bu tarza yakın işler bulabilirsiniz. Orta-tempo,melodik ,heavy metal soslu ve sakin ama scream vokal kullanılmış. Aslında tanıtımlarında kendilerine Orman Rock demişler.Fakat o buna çok fazla rock denemez ki bu tarz işler yapan bir çok grup var. Çiğ ve ilkel soundu klasik Norveç metali ile birleştiren bir iş olmuş.

Aslında İtalyan Ravenstorm‘u ilk açtığımda breakdown ve groove girişiyle hiç melodic death metal çalacak gibi başlamadığını itiraf etmeliyim. Fakat şarkı ilerledikçe,klasik melodik death rifleri ile şarkı hareketlendi hatta klasik arpejli,clean vokalli Dark Tranquility tadında bölümlerle kıvama gelmiş oldu. Kişisel olarak çok tercih ettiğim bir tarz değil, fakat melodik death metal seviyorsanız mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim.

İsveç’li Stoner/Doom Metal grubu Serpent Omega, 2020 yılı içerisinde çıkaracakları olan albümlerinden “Orog Nuur” isimli parçayı bizlerle paylaşmışlar ve bu şarkıyı tekli olarak yayınlamışlar. Yine kişisel olarak aşırı takip etmediğim bir tarz olan stoner,sludge tarzına sahip bir grup,fakat bazı gruplar gibi çok klişe tonlar kullanmamışlar. Daha doom metal tadı aldım. Vokal tarzıda ince ve scream vokale yakın tonda haykırış tonlarında müziğin üzerine acı çeken insan atmosferi oluşturuyor. Şarkının adı olan “Orog Nuur” un anlamı olarak Gobi Çölü üzerindeki bir göl olarak tanıtım yazılarında eklemişler.

Sludge Metal son yıllarda iyice ivme kazandı ve çok sayıda grup bu tarz albümler üretmeye başladı. Vancouver’li Dyatlove grubuda bunlardan birini oluşturuyor. Ağır bir atmosfer içerisinde yavaşça üzerinize kasvet çökerten bir parça olan “Empty Lungs” bizimle paylaşılmış. Açıkçası bu derin hacimli ve kuvvetli sound beni içine çekmeyi başarıyor. Zaman zaman kullanılan derin brutal vokaller, ve saykodelik atmosfer insanı gerçekten bir yerden yakalayıveriyor. Stoner/Sludge tarzı gruplar seviyorsanız Dyatlove sizin için biçilmiş kaftan!

Tunus’ta kurulup fakat daha sonra İngiltere’ye yerleşen bir modern metal grubu Breed of Burden. Müziklerinde metalcore tarzının modernliği ve geçişkenliği, melodic death metalin akıcılığı var. Vokal tarzı biraz daha metal dışı kalsa da, grup genel olarak orta ayarda bir müzik yapıyor. Groove ve Core tabanlı modern soundlu bir grup arıyorsanız Breed of Burden size uygun!

Bu sefer İsrail’den bir grup ile sizlerleyim. DPS ,groove tonları ve thrash metal rifleriyle bizleri selamlıyor. Efektli ama brutal vokale yakın tonda kullanılan hırçın vokaller bulunuyor. “Rise and Fall” isimli albümleriyle aynı ismi taşıyan bu parçayı bize ulaştırdılar. Benim görüşüm albüm umut vaad ediyor. Melodik ve groove bir metal grubu DPS!

Sephiroth tek kişilik bir proje, melodic death metal ve melodic black metal arasında bir tarza sahip. Scream vokaller, klavyeler ve corpse paintli imaj onu sanki black metal çalıyormuş gibi bir imaj yansıtıyorsa da ,yaptığı müziğin çok klavyeli ve scream vokalli bir yapıda olması onu bir  melodic death metal projesi yapıyor. Bilgisayar üzerinde kayıt edilen davulları hiç sevmedim. Vokal bence fena değil,ama bu tarzı kişisel olarak pek sevmiyorum. İmajına göre biraz daha black metal çalmasını beklerdim,belki ilerleyen dönemlerde çalar. Ayrıca bu parça 2018 çıkışlı “From Darkness to Death” isimli albümünden,yeni bir parçada değil… Kendisine yeni parçalarda başarılar diliyorum!

Sıradaki grup Alman  Bipolar Architecture . Grupta eski Heretic Soul elemanı Sarp bulunuyor. Benim için bu satırları yazmak oldukça zor ,çünkü grubu belirli bir tarzın içerisine sokamıyorum. Kendileri tarzlarına post metal ,djentcore, melodic death metal , melodic black metal olarak etiketleme yapmışlar. Evet gerçekten de yaptıkları müzikte bunların hepsine rastlamak mümkün,modern dokunuşlar,teknolojik efektler,elektronik bazı eklentilerde bulunsa da ,özünde metal ve özünde duygusal dokunuşlar bu şarkıda mevcut, diğer parçalarını bize özel olarak göndermedikleri için onlara yorum yapamayacağım ama gerçekten etkileyici bir kayıt olmuş. Devamını da gönderilerse yine bir sonraki sayıda değerlendirmek isterim.

Finlandiya’dan A Lie Nation bizleri selamlıyor. Bu sene içerisinde çıkaracakları henüz ismi belli olmayan albümlerinden While Our Wounds Gently Bleed isimli parçalarını size kısaca anlatacağım. Aslında melodic death metal demek yanlış olmaz, çünkü gerçekten melodic death metal gruplarının yapması gereken neler varsa ,bu parçada o yer almış. Agresif çığlık vokaller, keskin ve kesik rifler,kuvvetli bir davul performansı ve en önemlisi güzel sololar ile bezenmiş melodiler… Kendilerini black metal grubu olarak etiketlemişler ama kusura bakmasınlar bu parçada ben black metal adına bir şey duyamadım, belki albümlerinde bunu duyacağız,merakla bekliyorum.

Bu sayıda da bir çok gruba yer verdim , bazıları çok fazla takip ettiğim ve sevdiğim tarzlar olmasa da ,başvuran gruplar arasında seçtiklerim bu topluluklardı. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere, eğer sizde grubunuzun tek parçasının ya da albümünün değerlendirilmesini istiyorsanız ,yorumlara grup bilgilerinizi bırakmanız yeterli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu