Röportajlar

YAŞRU

Merhaba, yeni albümünüz Ant Kadehi hayırlı olsun, biraz bize albümden bahseder misiniz? ‘Ant Kadehi’ albümünüz için tebrik ederiz, albüm hakkında biraz konuşmak isteriz, ‘Ant Kadehi’ albümünü bize anlatabilir misin ?
Berk:
Merhaba teşekkür ederim. Albüm aralık başında Rus plak şirketi ‘Soundage Production’ etiketiyle çıktı. Geneli itibariye önceki 2 albüme nazaran daha sert bir albüm oldu , gerek brutal vokalin biraz daha fazla olması gerekse Yaşru’da pek görülmeyen yüksek tempolu parçalar ve orkestral altyapının fazlalığı bu albüme farklılık kattı. Zaman içerisinde grubun tarzında bu şekilde gelişim olması tabiki müziğin doğal akışı içerisinde gerçekleşmektedir.

‘Ant Kadehi’ albümünüz gerçekten başarılı bir çalışma , albümünüze gelen tepkiler nasıl ?
Berk:
Beğenin ve güzel sözlerin için teşekkürler. Genel olarak oldukça beğenildi. Biraz daha özele inersem beğenilmesi yanında (beğenmelerine rağmen) eleştiriler de söz konusu ve
eleştiriler 3 noktada yoğunlaştı ; birincisi folklorik yapıdan uzaklaşması ve etnik enstrümanların önceki albümlere nazaran daha az kullanılması ; ikincisi brutal vokal fazlalığı ve sert yapı
üçüncüsü de kayıtlardaki soundun ve gitarların tiz ayarlarının düşük tutulması bununla ilgili ‘’acaba imkansızlıklı mı yoksa bilerek mi’ şeklinde yorumlar oldu. Tabii ki bilinçli bir şekilde yapıldı . Bu albümde hafif boğuk ve mat bir sound tercih ettik .

Albümden sonra sonra sizleri nerelerde izleyeceğiz?
Şu an takvimde 21 ocak Ankara ve 4 şubat İzmir konserleri var. Yaşru çok uzun bir bekleyişten sonra iki ilimizede de ilk defa sahne alacağı için biraz heyecan ve sevinç var tabii ki. İki konserde de güzel bir Yaşru ziyafeti sunacağız.

2016 yılında yayınladığınız Börübay metal dinlemeyenler dahil olmak üzere birçok kesim tarafından çok sevildi,ve bencede çok etkileyici bir çalışmaydı bu ilgiyi nasıl yorumlarsınız?
Evet Yaşru müziğinin yapısı itibariyle metal müzik severler ve metal dinlemeyenler gibi geniş bir yelpazeye hitap ediyor , Börübay da bunu güzel bir şekilde sunmuştu. Hem yurt dışında hem de yurt içinde oldukça beğenilmişti. Tabii bu beğeni ve ilgi bize daha sonraki çalışmalarımız içinde bir nevi devamlılık isteği ve itici güç oluyor.

Yaşru Folk/Doom tarzını ülkemizde en iyi yapan gruplardan, bu türünde öncülerden birisiniz , bu tarzda ülkemizde çıkan çok sayıda grup yok, önerebileceğiniz şeyler var mı ?
Umarım ilerde daha da artar gerek folk gerekse doom metal gruplarımız ,iletebileceğim tek öneri çalışmalarda ciddiyet ve çalışma motivasyonunu yüksek tutmaları olacaktır.

Börübay sonrası birçok festival ve etkinlikte sahne aldınız, konserler nasıl geçiyor ve önümüzde böyle sürpriz bir konser planınız var mı?
Aslında o kadar fazla sahne aldığımız söylenemez. Festival olarak 2017 Headbanger’s Weekend’ de sahne almıştık. Sonrasında sanırım 3 konser olmuştu. Özellikle HW’ de teknik aksaklıklar yaşasak da hepsi bizim için değerli ve güzel anlardı.Daha önce de belirttiğim gibi önümüzde Ankara ve İzmir konserlerimiz var, daha sonraki aşamalar için henüz bir planımız ve teklif bulunmuyor.

Siz aynı zamanda ülkemizin ilk doom metal gruplarından Seraphim’in kurucularındansınız ve doğal olarak bu müziği ilk icra eden müzisyenlerdensiniz ve Yaşru’nun müziğindede Doom Metal ruhu yoğunca hissediliyor ve doğal olarak sormak isterim, son yıllarda birçok extreme metal albümü grubu çıktı , bu grupları nasıl buluyorsunuz ve bu müziğin ülkemizdeki ilerleyişini?
Evet , Ankara’da yaşadağım zamanlar 90’ların ikinci yarısında Seraphim grubunu kurmuştuk. Çok uzun soluklu bir ömrü olmadı ama o kısa zamana o zamanlar oldukça beğenilen 4 parçalık bir demo piyasaya sunulmuştu. Bizden biraz daha önce olan My Garden ve Tears of Beggar’dan sonra biz , Autumn , Sermon , Moon , Dimmness Through Infinity gibi gruplar o zamanlar varolan death , black metal pyasası yanında oldukça hareketli bir doom metal piyasası sunmuştu. Güzel zamanlardı.. Uzun zaman sonra yine extreme metal piyasası oldukça hareketlendi umarım hız kesmeden devam ederiz.

Yaşru folk müziği ve etkili sounduyla gönüllere girmeyi başarmış önemli bir grup, bu etkili müziği yapmaya ve Yaşru’u kurmaya nasıl karar verdiniz?
99’da Seraphim’in dağılması ile çeşitli sebeplerle uzun zaman piyasadan uzak kaldım. Üniversite’nin bitmesi ve askerlikten sonra bu sefer tek kişilik proje olarak 2007 yılında Sidre ‘yi kurmuştum.
Daha sonra bu projeyi erken dönem Türk kültürü ve müziği ile birleştirme düşüncesi baş gösterdi. Çok eski karanlık zamanlara ait tarihi atmosferi doom metal ile uyumluluk gösterince Yaşru çıktı piyasaya. Ama tabi kendimi küçük bir alanda ve kalıpta tutmuyorum. En son albümde de görüldüğü üzere tür ve soundda değişiklikler , denemeler olabiliyor.

Son yıllarda Ülkemizde yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle yabancı gruplar ülkemize pek gelmiyor, dolayısıyla organizatörlerde Türk Rock ve Metal gruplarına ağırlık vermeye başladılar, çeşitli başarılı organizasyonlar ortaya çıktı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Buna kesinlikle ‘’oh iyi oldu’’ diyemem. Ülkemiz eskiden olduğu gibi yabancı grupların rahatça gelip Türkiye’deki sevenlerine doyumsuz müzik ziyafeti verebileceği bir ülke olmalı. Ülkemiz özellikle Avrupa metal müzik piyasası ve sahnesinin içinde olmalı.. Net. Umarım ilerleyen dönemde daha güzel zamanlar yaşarız.

Sıradaki sorum biraz zor farkındayım ama yinede sormak isterim, Yaşru ile yaptığınız çalışmalar içinde sizin için en özel olanı hangisidir?
Evet zor. Ama ‘’ en’’ demeyelim de ‘’ilk’’ dersek ‘Gecenin Türküsü’ adlı çalışmayı hala çok severim. Kaldı ki o parça Türk Folk metali olarak ilk şok dalgasıydı. Özellikle Youtube’daki izlenme sayısı bunu ispatlar nitelikte… Arkadaşlarımla da o parçayı çalmayı çok seviyoruz.

Az öncede bahsetmiştik, Yaşru her kesim tarafından çok sevilen bir grup, bunu başarmış bir müzisyen olarak bu başarının sırrı size göre nedir diye sorsak?
Disiplinli ve ciddiyetle çalışmak , ve grubu siyasetten uzak tutmak.

Extrenimal Webzine olarak sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkürler. Son olarak bu satırları okuyan dostlarımıza neler söylemek istersiniz?
Ben bu güzel ve samimi söyleşi için teşekkür ederim. Tüm dostlara içten selamlar 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu